مهاجرت کاری

ویزای کار عمان 2022 | راهنمای دریافت ویزای کار عمان

معمولاً بسیاری از متقاضیان ایرانی قصد مهاجرت کاری به کشورهای همسایه با ایران مثل ترکیه و یا امارات را داشته و در پی اخذ ویزای کار این کشورها هستند، اما تنها این دو کشور جزو مقاصد کاری ایرانیان نبوده و طی چند سال اخیر متقاضیان زیادی نیز به دنبال اخذ ویزای کار عمان 2022 و مهاجرت به این کشور عربی و سلطنتی هستند.

همان طور که در مبحث مهاجرت به عمان به این موضوع اشاره کردیم، این کشور به طور رسمی با نام کشور سلطنتی عمان شناخته می شود که در سواحل جنوب شرقی شبه جزیره عربستان در غرب آسیا واقع شده و دارای مرز مشترک با امارات متحده عربی، عربستان سعودی، یمن و مرز آبی با ایران و پاکستان است.

شاید از همین ابتدای کار این سوال برای شما پیش بیاید که چرا مهاجرت کاری و اخذ ویزای کار کشور عمان 2022 به یک موضوع ترند برای متقاضیان ایرانی بدل شده و چه مواردی موجب جذابیت آن شده است.

به طور مختصر باید بگوییم که مقدار درآمدهای پیشنهادی در مقایسه با موقعیت های شغلی مشابه در ایران بسیار جذاب تر بوده، فارغ از پرداخت مالیات بر درآمد است، هزینه های زندگی در عمان به مراتب از کشوری نظیر امارات و خصوصاً شهر دوبی کمتر بوده و تناسب بسیار ایده آلی با میزان درآمد ماهانه افراد دارد.

این در حالی است که هنوز آنچنان مهاجرت کاری و اخذ ویزای کار کشور عمان در میان مهاجران خارجی باب نشده و به اصطلاح رقابت و دست کمتری در رابطه با این کشور عربی وجود دارد. از این رو، قصد داریم تا در ادامه مطلب راهنمای دریافت ویزای کار عمان، به خوبی شما را با جزئیات این مجوز مهم آشنا کرده و جدیدترین شرایط و قوانین دولت عمان را در اختیار شما قرار دهیم.

ویزای کار عمان

وقتی که به سراغ موتور جستجوی گوگل می روید تا سفارت عمان را پیدا کرده و در مورد ویزای کار عمان 2022 اطلاعات کسب کنید، با وب سایت رسمی پلیس سلطنتی عمان یا همان “شرطه عمان سلطانیه” روبرو می شوید، وب سایتی که خدماتی نظیر انواع ویزای عمان، کارت اقامت و حق شهروندی، تمدید گواهینامه و موارد مرتبط دیگر را به متقاضیان ارائه می دهد.

بنابر جدیدترین اطلاعات ارائه شده در این وب سایت، اگر به عنوان یک ایرانی مایل به مهاجرت کاری به کشور عمان باشید، باید پیش از اقدام برای دریافت ویزای کار کشور عمان به فکر اخذ یک دعوتنامه کاری و یا همان جاب آفر از کارفرمای عمانی باشید.

یعنی حرفه و تخصص و موقعیت شغلی شما باید به گونه ای باشد که از طرف دولت و یک سازمان دولتی به حضور در عمان و مهاجرت کاری به این کشور دعوت شوید و یا اینکه پیش از اقدام برای دریافت ویزای کار کشور عمان 2022 ، رزومه و سوابق کاری خود را برای کارفرما و یا یک شرکت عمانی فرستاده و نظر وی را برای صدور جاب آفر جلب کنید.

همانند بسیاری از کشورهای دنیا، شما می توانید در دو دسته مشاغل عمومی و یا مشاغل تخصصی جاب آفر عمان را گرفته و برای ویزای کار کشور عمان 2022 اقدام نمایید.

اگر دارای تحصیلات دانشگاهی و تخصص حرفه ای در برخی ازعناوین شغلی مورد نیاز کشور عمان مثل پرستاری و یا داروسازی و یا دارای مهارت فنی و حرفه ای در مشاغلی نظیر ساخت و ساز ساختمان باشید، می توانید به طور شخصی و یا از طریق یک موسسه معتبر کاریابی در خارج مثل موسسه مهاجرتی نیلگام برای اخذ جاب آفر و ویزای کار عمان 2022 اقدام نمایید.

با این تفاوت که مشاغل عمومی به غیر از مدارک اولیه مثل گواهی عدم سوءپیشینه، گواهی پزشکی، سوابق کار و گواهی مهارتی نیاز چندانی به ارائه مدارک دیگر ندارند، اما در نقطه مقابل برای اخذ جاب آفر داروساز در عمان و یا سایر موقعیت های شغلی تخصصی مثل پزشکی و یا پرستاری، شما نیاز به مدرک پرومتریک، دیتافلو ، حداقل 3 سال سابقه کاری و حداقل مدرک کارشناسی مرتبط خواهید داشت.

فرقی نمی کند عنوان و موقعیت شغلی شما برای مهاجرت کاری به کشور عمان چه چیزی باشد، چون در هر صورتی بدون دریافت جاب آفر کارفرما، امکان اخذ ویزای کار کشور عمان 2022 برای شما وجود ندارد. به بیانی دیگر، دعوتنامه کاری و جاب آفر پیش نیاز اقدام برای ویزای کار کشور عمان محسوب می شود.

اکنون که با شرایط اولیه جاب آفر و ویزای کار این کشورآشنا شدید، نوبت به راهنمای دریافت ویزای کار عمان می رسد که در ادامه به معرفی جزئیات آن می پردازیم.

راهنمای دریافت ویزای کار عمان

با مراجعه به وب سایت رسمی پلیس سلطنتی عمان، متوجه این موضوع می شوید که ویزای کار این کشور به 3 دسته زیر تقسیم بندی شده است:

 • ویزای کار
 • ویزای قرارداد کاری
 • مجوز کار موقت

در واقع این سه مجوز کار در کشور عمان چندان تفاوت خاصی با یکدیگر ندارند، بر همین اساس، در بخش راهنمای دریافت ویزای کار عمان به معرفی کامل ویزای کار این کشور پرداخته و تفاوت های جزئی دو نوع دیگر این ویزا را به شما شرح می دهیم.

شرایط ویزای کار کشور عمان

این نوع از مجوز کار وابسته به صدور اولیه جاب آفر از طرف یک کارفرما، شرکت عمانی و یا وزارت نیروی انسانی و کار کشور عمان است که از نوع چندبار ورود و یا همان مولتی بوده و از تاریخ مهر ورود در پاسپورت برای حداکثر 2 سال اعتبار دارد.

این در حالی است که برخی از شرایط کلی برای مجوز کار عمان 2022 وضع شده که به شرح زیر است:

 • اسپانسر و یا همان فرد صادر کننده جاب آفر باید جزو افراد و شرکت های بومی باشد و از صلاحیت کامل قانونی برخوردار باشد. تائید اطلاعات ارائه شده توسط متقاضی حضور و کار قانونی در کشور عمان به عهده شرکت و کارفرمای دعوت کننده است.
 • متقاضی دریافت ویزای کار کشور عمان نباید زیر 21 سال و بالاتر از 60 سال سن داشته باشد
 • جنسیت و هویت متقاضی کار در کشور عمان باید با مجوز و ویزای کار صادر شده توسط وزارت کار این کشور مطابقت داشته باشد
 • موقعیت و عنوان شغلی ذکر شده در فرم درخواست ویزای کار کشور عمان باید با مجوز کار صادر شده مطابقت کامل داشته باشد

مدارک مورد نیاز ویزای کار کشور عمان

یکی از مهم ترین فاکتورهای قابل اشاره در راهنمای دریافت ویزای کار کشور عمان، مدارک مورد نیاز این مجوز است که شامل موارد زیر می شود:

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت پلیس سلطنتی عمان، شما باید فرم درخواست الکترونیکی ویزا را از طریق وب سایت رسمی Royal Oman Police گرفته، آن را تکمیل کنید و در کنار امضای خود به عنوان متقاضی اصلی درخواست ویزای کار، به امضای کارفرمای عمانی برسانید.

اطلاعات این فرم درخواست باید یا به زبان عربی و یا به انگلیسی تکمیل شود و به همراه آن مدارک زیر پیوست گردد:

 • دو قطعه عکس رنگی جدید 6 در 4
 • کپی پاسپورت متقاضی با حداقل 6 ماه اعتبار
 • اصل و کپی جاب آفر صادر شده توسط وزارت کار کشور عمان
 • کپی تائیدیه سازمان مربوطه برای عناوین شغلی خاصی مثل مشاغل آموزشی، مذهبی، رسانه ای، پزشکی و غیره.
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • رسید پرداخت هزینه ویزا
 • نامه تائیدیه وزارت کار کشور عمان برای برخی از مشاغل نظیر مهندسی
 • در صورتی که بازه زمانی 2 سال کار نیروی کار خارجی در کشور عمان هنوز کامل نشده باشد، یک نامه فراغت از کار از جانب کارفرمای قبلی که به تائید اداره کل گذرنانه و اقامت این کشور رسیده باشد، مورد نیاز خواهد بود
 • در موارد درخواست انتقال اسپانسرشیپ متقاضی، یک نامه آزادی و فراغت از اسپانسر قبلی  (کارفرما) که به تائید وزارت کار و نیروی انسانی کشور عمان رسیده باشد، مورد نیاز خواهد بود. همچنین تخلفاتی نظیر جریمه دیرکرد و تاخیر باید تسویه شود

ویزای قرارداد کاری و موقت عمان

اما در اطلاعات ارائه شده در وب سایت رسمی پلیس سلطنتی و راهنمای دریافت ویزای کار عمان دو نوع دیگر از این مجوز نیز ذکر شده که شامل قرارداد کاری و مجوز موقت می شود. ویزای قرارداد کاری این کشور برای آن دسته از موقعیت های شغلی است که نیاز به تست و آزمایش اولیه خروجی کار متقاضی، پیش از استخدام وی توسط یک شرکت و سازمان دولتی در عمان دارد.

این نوع از مجوز کار کشور عمان به صورت یکبار ورود و دارای اعتبار 2 ماهه بوده و برای یک ماه اعتبار بیشتر تمدید می گردد.

در نهایت نوبت به معرفی مجوز کار موقت در راهنمای دریافت ویزای کار عمان می رسد که ماهیت آن کاملاً مشخص بوده و برای موقعیت های شغلی کوتاه مدت و موقتی مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع از مجوز کار عمان 2022 دارای اعتباری مطابق با بازه زمانی درج شده در مجوز کار بوده و معمولاً بین 4، 6 یا 9 ماه اعتبار دارد و به صورت چندبار ورود مولتی صادر می شود.

هزینه ویزای کاری عمان

یکی دیگر از موارد قابل ملاحظه راهنمای دریافت ویزای کار عمان ، هزینه این مجوز است که بنابر اطلاعات وب سایت رسمی پلیس سلطنتی برای هر 3 نوع ویزا معادل 20 ریال عمانی هزینه دارد. این در حالی است که جریمه دیرکرد تمدید اعتبار ویزای کار عمان 2022 در هر ماه برابر با 50 عمانی معادل 130 دلار آمریکا است.

البته جریمه ای نیز برای ویزای قرارداد کاری عمان در نظر گرفته شده که برای هر روز اقامت بیشتر از اعتبار ویزا در این کشور معادل 10 عمانی است.

حقوق کار درعمان

اکنون که با جزئیات مختلف ویزای کار عمان در سال جدید میلادی آشنا شدید، بد نیست تا از میانگین حقوق کار در این کشور عربی و در حال پیشرفت نیز باخبر شوید.

بنابر جدیدترین آمار وب سایت salaryexplorer، میانگین درآمد هر فرد در کشور عمان برابر با 1770 عمانی (معادل 4595 دلار آمریکا) است. در واقع کمترین دامنه حقوق کار در این کشور از 450 عمانی (معادل 1169 دلار) شروع شده و تا بیشترین حد یعنی 7900 عمانی ادامه پیدا می کند.

البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که حقوق متوسط نیمی از جمعیت کشور عمان 1630 عمانی در ماه (معادل 4237 دلار آمریکا) است و نیم دیگر بیش از این مقدار کسب درآمد ماهانه دارند.

لازم به ذکر است که میانگین حقوق کار در کشور عمان برای نیروی کار خارجی کمتر از مقدار اشاره شده در بالا است و به عنوان مثال، درآمد اولیه تعیین شده برای نیروی کار داروسازی و یا پرستاری در کشور عمان به ترتیب 1170 دلار و 1050 دلار در ماه اعلام شده است.

اما با توجه به اختلاف فاحش ارزش دلار آمریکا با درآمد ریالی نیروی کار در داخل کشور ایران، فرد می تواند با توجه به نبود مالیات بر درآمد و هزینه های مناسب زندگی در کشور عمان، پس انداز چشمگیری را در یک بازه زمانی مشخص داشته و با کسب تجربه و پیشرفت در موقعیت شغلی خارج از کشور، کسب درآمد ارزی بیشتری را تجربه کند.

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد موقعیت های شغلی و نحوه درخواست جاب آفر و ویزای کار کشور عمان با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی نیلگام تماس گرفته و از مشاوره و خدمات تخصصی این موسسه برخوردار گردید.

همچنین این امکان را دارید تا از سایر گزینه های کاریابی موسسه نیلگام از جمله اعزام نیروی کار به اروپا، کانادا و استرالیا مطلع شده و متناسب با شرایط فعلی کاری، تحصیلی و مالی خود، برای هر یک از آنها اقدام نمایید. برای رزرو وقت مشاوره جاب آفر کلیک کنید و بدون پیچیدگی های خاصِ انواع روش های مهاجرت، با سرعت و آسانی مهاجرت کنید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *