ویزا

ورک پرمیت چیست | ورک پرمیت کانادا را چگونه بگیریم؟

ورک پرمیت مجوزی موقت یا دائمی برای کار و مهاجرت به کانادا محسوب می‌شود که بسته به شرایط انواع مختلفی دارد. از دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در کانادا گرفته تا متقاضیان مجوز اقامت دائم کانادا، باید ورک پرمیت یا اجازه کار در این کشور دریافت کنند. اگر «ورک پرمیت کانادا را چگونه بگیریم؟» سوال شما هم بوده، برای گرفتن پاسخی درست و کامل تا پایان این بخش از سایت موسسه مهاجرتی نیلگام همراه ما باشید.

ورک پرمیت کانادا

مجوز کار کانادا Work Permit یا ویزای کار برای افراد واجد شرایط در خارج از مرزهای کشور کانادا صادر می‌شود تا در یک دوره زمانی مشخص در خاک این کشور مشغول به کار شوند. به طور خلاصه، پس از دریافت پیشنهاد کار یا عقد قرارداد کاری با یک کارفرمای کانادایی باید برای ویزای کار اقدام کرد.

اما بر اساس قوانین مهاجرتی این کشور، برای دریافت مجوز کار یا ورک پرمیت نیازی به داشتن پیشنهاد کاری نیست. این اجازه نامه کتبی مخاطب‌های بسیاری دارد و برای درخواست آن می‌توان از خارج و داخل کشور کانادا اقدام کرد.

کانادا به عنوان یکی از اقتصادهای برجسته جهان، مقصدی عالی برای افرادی است که به دنبال کار در خارج از کشور هستند. ویزای کار یا ورک پرمیت کانادا برای اهداف تجاری، کار دائم، کارگر موقت، کار پاره‌وقت دانشجویی، کارِ همراه دانشجو در طول دوره تحصیل و … صادر می‌شود.

معمولا متقاضیان مجوز با پیشنهاد کاری برای دریافت ویزا اقدام می‌کنند. در این صورت، کارفرما باید از اداره اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا ESDC یا Employment and Social Development Canada نامه تاییدیه ارزیابی تاثیر بازار کار یا  LMIA (Labour Market Impact Assessment) دریافت کند تا بتواند نیروی کار خارجی استخدام کند.

متقاضیان مهاجرت به کانادا برای اشتغال به کار باید مجوز ورود و کار را با اخذ ویزای کار از سازمان مهاجرت و شهروندی دریافت کند؛ اما برای اشتغال در برخی مشاغل فصلی باید ورک پرمیت نیز دریافت شود؛ برای اشتغال به عنوان کارگر فصلی یا کار آموز باید ورک پرمیت ارائه شود.

برخی متقاضیان کار در کانادا برای ورود به خاک و اشتغال در این کشور نیازی به دریافت ورک پرمیت ندارند؛ مدرسان دانشگاهی، تعمیرکاران تجهیزات صنعتی، کارگران متخصص، کارآفرینان، افراد متقاضی کار ۱۸ تا ۳۵ ساله و متقاضیانی که پروپوزال تایید شده برای استارتاپ دارند، نیازی به دریافت ورک پرمیت ندارند؛ چرا که در سیستم اکسپرس اینتری کانادا، برنامه‌های مهاجرتی مشخصی برای این اقشار طراحی شده است.

از طرف دیگر، برخی گروه‌های شغلی باید با ویزای کانادا وارد خاک این کشور شوند؛ بازدیدکنندگان تجاری، نماینده حقوقی، پرسنل نظامی، افسران دولت‌های خارجی، هنرمندان، ورزشکاران و اعضای تیم ورزشی، گزارشگران و گروه‌های رسانه‌ای، سخنرانان عمومی، برگزارکنندگان کنوانسیون، روحانیون و مبلغین مذهبی، داوران و بازرسان و محققان، و کارمندان در بخش خدمات اضطراری.

سالانه بیش از 300 هزار علاقمند کار در کانادا موفق به دریافت ورک پرمیت کانادا می‌شوند. علاوه‌بر متقاضی، این فرصت بزرگ در اختیار خانواده‌های دارنده مجوز کار نیز قرار می‌گیرد. باید توجه داشت که این مجوز در دو نوع صادر می‌شود؛ اجازه کار آزاد  (open work permits) و مجوز کاری مخصوص کارفرما (employer-specific work permits).

اپن ورک پرمیت کانادا

مجوز کار باز یا اپن روک پرمیت کانادا open work permits به متقاضی اجازه می‌دهد در هر شغلی (به غیر از موارد ممنوعه و خاص) با کارفرمایان کانایی قرارداد همکاری امضا کند. برای درخواست مجوز کار آزاد و مستقل باید در یکی از گروه‌های زیر قرار بگیرید:

 •  فارغ‌التحصیلان دانشگاه های کانادا
  •    دانشجوی بین‌المللی مشغول به تحصیل در کانادا
  •    متقاضیان اخذ اقامت دائم کانادا (یا خانواده آن‌ها) که هنوز مجوزی دریافت نکرده‌اند.
  •    همسر نیروی کار ماهر یا دانشجوی بین‌المللی مشغول به تحصیل در کانادا
  •    دارندگان اجازه اقامت موقت کانادا
  •    نیروی کار جوان (در بازه سنی 18 تا 45 سال)

مجوز کار مخصوص کارفرما

اما اجازه کار خاص کارفرما employer-specific work permits (یا Closed work permit) برای شغل مشخص و کارفرمای محدود صادر می‌شود. در مجوز کار مخصوص کارفرما نام کارفرمایی که می توانید برای او کار کنید، مدت زمان اشتغال و مکان مشخص (در صورت وجود) اعلام می‌شود.

پس از دریافت پیشنهاد کاری، کارفرمای کانادایی باید مجوز « ارزیابی اثر گذاری بر بازار کار کانادا» یا همان LMIA را از ESDC دریافت کند تا اجازه داشته باشد نیروی کار خارجی جذب کند. هزینه‌های این مراحل به عهده کارفرماست. با دریافت تاییدیه کارفرما می‌تواند پیشنهاد کار موقت خود را برای نیروی کار خارجی صادر کند.

تفاوت ویزای کار کانادا با  ورک پرمیت کانادا

در بحث مهاجرت به کانادا معمولا ویزای کار و ورک پرمیت جایگزین یکدیگر به کار می‌روند و این لفظ غلط موجب شده تفاوت‌های بین آن‌ها نادیده گرفته شود. باید در نظر داشت که اخذ ویزای کار کانادا شرایط دقیق و ویژه‌ای نیاز دارد.

متقاضیان کار در کانادا می‌توانند با دریافت مجوز اقامت موقت وارد خاک شوند و با تمدید آن با حضور به مدت 5 سال متوالی، به مجوز اقامت دائم کانادا و پس آن حق شهروندی برسند. علاوه‌بر این برنامه‌های مهاجرتی سیستم اکسپرس اینتری نیز راهی برای دریافت اقامت دائم کانادا از همان ابتدا و بدو ورود است.

در حالی که ورک پرمیت کانادا شرایط دریافت اقامت و حق شهروندی را فراهم نمی‌کند و دارنده آن می‌تواند تنها در بازه زمانی مشخصی در این کشور به کار اشتغال داشته باشد. طبق قوانین مهاجرتی این کشور، دارندگان این مجوز به تنهایی در بازه زمانی موقتی در خاک اقامت خواهند داشت.

متقاضیان مهاجرت به کانادا می‌توانند درخواست خود را از داخل خاک به صورت حضوری و از خارج به صورت آنلاین در سیستم سازمان مهاجرت و شهروندی به ثبت برسانند. در صورت ثبت آنلاین نیازی به پرداخت هزینه پست نیست و ارسال سریع مدارک آنلاین انجام می‌گیرد.

باید توجه داشت که متقاضیان کار در کانادا که خارج از مرزهای این کشور اقدام به دریافت مجوز کرده‌اند، پس از دریافت مجوز ورک پرمیت باید حداکثر در بازه 30 روز برای انگشت‌نگاری به یکی از دفترهای کارگزاری کانادا مراجعه کنند.

اگر قصد ثبت درخواست ورک پرمیت کانادا از داخل خاک دارید، باید شرایط خاصی داشته باشید:

 •  دارنده مجوز تحصیل یا پیشنهاد کاری معتبر،
  •    همسرِ دارنده مجوز تحصیل یا کار معتبر،
  •    فارغ‌التحصیلان دانشگاه کانادا، کالج‌ها، دوره CEGEP استان کبک یا مدارس و آموزشگاه‌های فنی،
  •    دارنده مجوز اقامت موقت با حداقل 6 ماه اعتبار،
  •    قرارگرفتن تحت حمایت کنوانسیون بشر دوستانه
  •    مجاز به کار در کانادا
  •    سرمایه گذار یا کارآفرین

برخی از اعضای یک خانواده مانند همسر و فرزندان می توانند تحت پوشش ورک پرمیت کانادا وارد خاک شوند؛ دارندگان مجوز اقامت دائم می‌توانند با ارائه تمکن مالی کافی (برای 3 تا 10 سال) والدین و پدربزرگ و مادربزرگ خود را برای زندگی به این کشور دعوت کنند.

دارندگان این مجوز می‌توانند همسر، فرزندان زیر 22 سال، هم پدر و مادر و هم پدربزرگ و مادربزرگ، کودکان زیر 18 سال که به فرزندی قبول شده‌اند، و … را تحت پوشش خود قرار دهند.

ویزای همراه کانادا

طبق قوانین مهاجرتی این کشور، همسر و یا شریک زندگی قانونی متقاضی اصلی ویزای کانادا، فرزندان متقاضی اصلی، پدر، مادر و یا قیم قانونی متقاضی ویزا به عنوان همراه شناخته می‌شوند و می‌توانند برای دریافت ویزای همراه کانادا اقدام کنند.

همراهان متقاضی ویزا می‌توانند از خارج یا حتی از داخل کانادا برای دریافت مجوز اقامت اقدام کنند. اگر همراهان متقاضی با ویزای توریستی برای دیدن او وارد خاک کانادا شده باشند، می‌توانند از داخل کشور برای تغییر نوع اقامت خود اقدام کنند.

علاوه بر این، همراه دارنده ورک‌پرمیت و ویزای کار مانادا می‌تواند بدون نیازی به جاب آفر ورک پرمیت دریافت کند. دارندگان ویزای کار همراه، امکان انجام کار تمام وقت با Open Work Permit را خواهند داشت.

اجازه کار همسر دانشجو در کانادا

طبق قوانین مهاجرتی این کشور، همسر و فرزندان زیر 18 سال می‌توانند دانشجوی بین‌المللی مشغول به تحصیل در کانادا را همراهی کنند. همسر دانشجو می‌تواند در طول اقامت خود آزادانه به کار اشتغال داشته باشد. در واقع ویزای همراه دانشجو همسر را واجد شرایط اخذ مجوز کار آزاد یا Open Work Permit می‌داند.
در این صورت دانشجو پس از ثبت نام و شروع دوره تحصیلی به صورت تمام وقت در یک دوره آموزشی آکادمیک در کالج‌ها یا دانشگاه های کانادا باید پشتوانه یا تمکن مالی مناسب را برای دعوت از همراهان خود ارائه کند.

باید توجه داشت که مجوز اقامت فرزند و یا فرزندان دانشجو فقط تا زمان پایان اعتبار مجوز تحصیل والدین معتبر است. بنابراین پیش از پایان اعتبار ویزای تحصیلی متقاضی باید وضعیت اقامتی خود را مشخص کند تا فرزندان نیز از ادامه تحصیل منع نشوند.

علاقمندان مهاجرت به کانادا چه به روش مهاجرت تحصیلی و چه به روش‌های مختلف کاری می‌توانید از تجربه و دانش روز همکاران ما در موسسه مهاجرتی نیلگام بهره‌مند شوید. فقط کافی‌ست با یکی از روش‌های ارتباطی با کارشناسان موسسه نیلگام در تماس باشید.

مدارک مورد نیاز ورک پرمیت کانادا

مدارک و شرایط مورد نیاز ورک پرمیت به نوع درخواست و وضعیت متقاضی آن بستگی دارد. اگر متقاضی خارج از کشور کانادا برای این مجوز درخواست داده باشد شرایط متفاوتی با متقاضیان آن از داخل کشور دارند. به طور کلی برای دریافت آن باید مدارک تحصیلی، ارائه گواهی عدم سوءپیشینه، ارائه تست سلامتی پزشکی، شرایط کامل برای کار در کانادا، بیمه، مهارت زبان انگلیسی، و ارائه سابقه کاری (در صورت وجود) و … دارد.

باید توجه داشت که درخواست مجوز ورک پرمیت نیاز به ارائه تمکن مالی مناسب برای اثبات توانایی پوشش هزینه‎های اقامت دارد. اگر متقاضی پیشنهاد کاری نداشته باشد، تمکن مالی بیشتری باید ارائه دهد. اما پیشنهاد کاری یا همان جاب آفر چیست؟

جاب آفر کانادا

با جستجو در سایت‌های کاریابی کشور کانادا (مانند eluta، ca.indeed، workbc، neuvoo و monster) می‌توان مشاغل مورد نیاز، شرح وظایف، و در واقع دید کلی از مقوله کار پیش از مهاجرت به کانادا به دست آورد. اگر متقاضی بتواند فرصت شغلی مطابق با شرایط خود پیدا کند، می‌تواند از کشور مبدا هم اعلام آمادگی کند.

اگر کارفرما نیروی کار مناسبی را از کشور کانادا پیدا نکند، می‌تواند نیروی خارجی جذب کند. در این صورت، باید شرایط متقاضی از سوی سازمان امور مهاجرت و شهروندی تایید شود. برای این هدف، کارفرما رزومه و دیگر مدارک مورد نیاز متقاضی را برای بررسی این این سازمان ارسال می‌کند.

در اغلب درخواست‌های ورک پرمیت به خصوص در نوع محدود آن (closed work permit) نیروی کار خارجی باید از کارفرمای کانادایی پیشنهاد کار رسمی (job offer ) داشته باشد. اما در نوع ورک پرمیت آزاد الزامی برای ارائه پیشنهاد کاری وجود ندارد.

در صورت دریافت تاییدیه از سوی سازمان‌های رسمی، کارفرما اجازه دارد برای نیروی کار خارجی پیشنهاد شغلی رسمی ارسال کند. داشتن این نامه برای شرکت در برنامه‌های مهاجرتی مانند برنامه نیروی کار ماهر فدرال (Federal Skilled Worker Program) امتیاز ویژه‌ای دارد.

در پیشنهاد شغلی رسمی یا جاب آفر job offer  شرح وظایف دقیق نیروی کار، سمت شغلی، ساعت کاری، گزارشات مالیاتی، میزان حقوق و دستمزد، بیمه و … از سوی کارفرما به اداره کار و اداره مهاجرت کانادا گزارش می‌شود.

باید توجه داشت که در درخواست جذب نیروی کار خارجی از سوی کارفرما، نیرو باید برای حداقل ۳۰ ساعت در هفته و به صورت تمام وقت استخدام شود؛ در غیر این صورت از دیدگاه سازمان مهاجرت جاب آفر معتبر نیست.

مجوز lmia

گواهی لمیا LMIA که مخفف عبارت Labour Market Impact Assessment  است، همان پیشنهاد رسمی تایید شده به حساب می‌آید که از سوی سازمان کار و امور توسعه انسانی کانادا (ESDC) صادر می‌شود. در این مرحله تاثیر حضور متقاضی و شغل او بر اقتصاد ارزیابی می‌شود.

پیشنهاد شغلی باید به صورت مکتوب و دارای امضای معتبر باشد. در صورتی که نتیجه بررسی LMIA مثبت یا حتی خنثی باشد، سازمان مهاجرت و اداره کار این کشور مجوز ورک پرمیت را صادر می‌کنند و به درخواست کارفرما پاسخ مثبت خواهند داد.

متقاضی از زمان دریافت تاییدیه LMIA تا اشتغال به کار در کشور کانادا تنها 6 ماه مهلت دارد. به عبارت دیگر، اعتبار گواهی LMIA شش‌ماهه است و پس از آن تاییدیه ورود متقاضی معتبر نیست. لازم به ذکر است که متقاضی مهاجرت به کانادا در همان شغلی که تاییدیه و ورک پریمت کانادا را دریافت کرده، باید مشغول به کار شود.

اگر متقاضی با دریافت پیشنهاد کاری و تاییدیه LMIA ورک پرمیت دریافت کند، می‌تواند تا 4 سال در این کشور اقامت داشته باشد و با تمدید آن و حضور در خاک تا 5 سال، مجوز اقامتی خود را به اقامت دائم کانادا تبدیل کند.

اگر در خاک کشور کانادا اعتبار ورک پریمت خاتمه پیدا کند، یا پیشنهاد شغلی به متقاضی داده شود که در ورک پریمت قید نشده باشد، باید برای دریافت گواهی LMIA جدید اقدام کرد.

تمدید ورک پرمیت

اعتبار ورک پرمیت در زمان صدور بسته به نوع آن یک‌ساله تا سه‌ساله صادر می‌شود. متقاضیان مهاجرت به کانادا می‌توانند با تمدید مجوز اقامت خود تا 5 سال شرایط را برای دریافت اقامت دائم کانادا مهیا کنند.

طبق آخرین گزارش‌های سازمان مهاجرت و شهروندی کانادا IRCC قوانین مربوط به صدور و تمدید مجوز کار دچار تغییراتی شده است. پس از پاندمی کرونا ویروس، متقاضیان برای تمدید ورک پرمیت کانادا می‌توانند از داخل خاک اقدام کنند و با داشتن وضعیت اقامتی معتبر می‌توانند اعتبار ورک پریمت را تمدید کنند.

بهترین شغل برای مهاجرت به کانادا

یافتن شغل مورد نظر با درآمد کافی نیاز به پیشینه تحصیلی و شغلی متقاضی کار در کانادا دارد. اگر تخصص و مهارت متقاضی در شمار مشاغل مورد نیاز کانادا باشد، شانس پذیرش او در بازار کار و تامین آینده بیشتر خواهد بود.

به دلیل اهمیت این موضوع برای متقاضیان اقامت دائم کانادا، به متقاضیان مهاجرت تحصیلی پیشنهاد می‌کنیم هوشمندانه انتخاب رشته کنند تا بر اساس نیاز بازار کار و اشتغال‌پذیری در آینده، خود را برای دوران پس از فارغ‌التحصیلی آماده کنند.

طبق آخرین تغییرات لیست مشاغل مورد نیاز کانادا، شغل‌های حوزه فناوری اطلاعات، مهندسی، پزشکی و پرستاری، مالی و حسابداری، فروش و بازاریابی، رسانه، منابع انسانی و … از نیازهای بازار کار این سرزمین برشمرده می‌شوند. برای رزرو وقت مشاوره جاب آفر کلیک کنید و بدون پیچیدگی های خاصِ انواع روش های مهاجرت، با سرعت و آسانی مهاجرت کنید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *