اعتبار پاسپورت ترکیه چقدر است؟ ایرانیان با پاسپورت ترکیه بدون ویزا به چه کشورهایی میتوانند سفر کنند؟ درباره اعتبار پاسپورت ترکیه 2022 در این پُست از مجله نیلگام، اطلاعات مفیدی دریافت خواهید کرد.

این روزها با وضع قانون جدید خرید ملک و دریافت پاسپورت ترکیه و حقوق شهروندی این کشور، ایرانیان زیادی برای اهدافی نظیر سرمایه‌گذاری و استفاده از مزایای مختلف خرید ملک و خانه در ترکیه، در این طرح شرکت می‌کنند. اما ممکن است، برای شما هم این سوالات پیش بیاید که:

 • تا چه اندازه پاسپورت ترکیه در دنیا اعتبار دارد ( اعتبار پاسپورت ترکیه ) و چقدر می‌تواند در پیشرفت امور مهاجرتی و آینده فرد تاثیرگذار باشد؟
 • با اعتبار پاسپورت ترکیه به چه کشورهایی می‌توان بدون ویزا سفر کرد؟
 • دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه چه مزایایی می‌تواند برای فرد به همراه داشته باشد؟

با نیلگام همراه باشید تا در ادامه به توضیح جزئیات اعتبار پاسپورت کشور ترکیه و مزایای پاسپورت ترکیه بپردازیم. اعتبار پاسپورت ترکیه

اعتبار پاسپورت ترکیه

طبق آخرین آمار سال 2021در ارتباط با قوی‌ترین پاسپورت‌های دنیا، پاسپورت ترکیه دارای رتبه 57 در جهان است. از این رو بنابر اطلاعات ارائه شده وب سایت معتبر Hanley & Partners در سال جدید میلادی، دارنده پاسپورت کشور ترکیه این اجازه را دارد تا بدون نیاز اولیه به گرفتن و گذراندن پروسه ویزا به 110 کشور دنیا سفر کند.

البته در این رابطه تناقض هایی نیز وجود دارد، چون اگر بخواهیم به استناد اطلاعات آماری ارائه شده در وب سایت Passport index اعتنا کنیم، اعتبار پاسپورت ترکیه در سال جدید میلادی بعد از موریس، گرنادا، سنت لوسیا، گرجستان و ونزوئلا در رتبه 37 دنیا قرار گرفته و دارای رتبه ای بالاتر از پاسپورت های وانواتو و دومینیک است؛ به بیانی دیگر، پاسپورت ترکیه در مجموع امکان سفر بدون ویزا به 61 کشور و سفر با ویزای فرودگاهی به 45 کشور دنیا را برای دارنده آن فراهم می کند.

در واقع بنابر آمار passport index، می توان با داشتن حق شهروندی و اعتبار پاسپورت ترکیه به 106 کشور دنیا (بدون نیاز به اخذ ویزا و یا با ویزای فرودگاهی) سفر کرد!

اما با توجه به این اختلاف عددی فاحش در رابطه با تعداد کشورهایی که می توان با پاسپورت ترکیه (آزادانه بدون ویزا، با ویزای الکترونیکی و یا ویزای فرودگاهی) به آنها سفر کرد، تصمیم گرفتیم تا به آمار ارائه شده توسط دو وب سایت مطرح رنکینگ پاسپورت های معتبر دنیا اکتفا نکرده و به سراغ اطلاعات ارائه شده در سایر منابع از جمله ویکی پدیا برویم.

صرف نظر از مسائل مربوط به موضوع اپیدمی Covid-19 که امکان سفر آزادانه به خیلی از کشورها را به صورت موقت به حالت تعلیق درآورده، بنابر آمار بروز رسانی شده در ویکی پدیا، تعداد کشورهای بدون نیاز به ویزا، با ویزای الکترونیکی و یا ویزای فرودگاهی که می توان با داشتن اعتبار پاسپورت ترکیه به آنها سفر کرد، 115 کشور است.

اعتبار و قدرت پاسپورت ترکیه

کشورهای بدون ویزا با پاسپورت ترکیه

به طور کلی اعتبار پاسپورت کشور ترکیه به دارنده آن این اجازه را می‌دهد تا بدون نیاز به ویزا به 66 کشور از جمله کشورهای زیر سفر کند:

آلبانی- آندورا- آنتیگوا و باربودا- آرژانتین- آذربایجان- باهاماس- باربادوس- بلاروس- بلیز- بولیوی- بوسنی و هرزگووین- بوتسوانا- برزیل- برونئی- شیلی- کلمبیا- کاستاریکا- دومینیکا – جمهوری دومینیکن- اکوادور- ال سالوادور- اسواتینی- فیجی- گامبیا- گرجستان- گواتمالا- هائیتی- هندوراس – اندونزی – ایران – جامائیکا- ژاپن-اردن – قزاقستان – کره جنوبی- قرقیزستان- مالزی- موریس- میکرونزی- مولداوی- مغولستان- مونته‌نگرو- مراکش- نیکاراگوئه- مقدونیه شمالی- عمان- پاناما – پاراگوئه- پرو – فیلیپین- قطر- سنت کیس و نویس- سنت لوسیا – سنت وینسنت و گرنادین ها- سائوتومه و پرینسیپ – صربستان – سنگاپور- آفریقای جنوبی- تایلند-ترینیداد و توباگو- تونس- اوکراین- اروگوئه- ازبکستان- وانواتو- ونزوئلا

هم‌چنین شهروندان ترکیه و دارندگان اعتبار پاسپورت ترکیه مجاز به سفر به بیش از 50 کشور دنیا با استفاده از ویزای فرودگاهی و یا الکترونیکی هستند، که از آن جمله می‌توان به کویت، بحرین، لبنان و اغلب کشورهای قاره آفریقا اشاره کرد.

 بد نیست به این موضوع نیز اشاره کنیم که بسیاری از کشورهایی که ورود به آن‌ها نیازمند دریافت ویزا است، با شرایط و مقررات آسان‌تری نسبت به ایران، برای شهروندان کشور ترکیه ویزا صادر می‌کنند. بنابر رایزنی‌های دولت ترکیه، این کشور در تلاش است تا با مذاکرات پی‌در‌پی، عقد قرارداد و پیوستن به اتحادیه اروپا، در لیست کشورهای این اتحادیه معتبر و بین‌المللی قرار گیرد.

 از این رو هیچ بعید نیست تا در سال‌های آتی این مهم اتفاق بیافتد و دارندگان پاسپورت ترکیه همچون دارندگان پاسپورت و ویزای شینگن، مجاز به سفر به ۲۶ کشور حوزه شینگن و اغلب کشورهای معتبر دنیا بدون نیاز به دریافت ویزا گردند.

آمار کشورهای مجاز و بدون ویزای پاسپورت ترکیه

مقایسه قدرت پاسپورت کشور ترکیه با پاسپورت ایران

بنابر اطلاعات اخیر وب‌سایت معتبر Hanleypassportindex، پاسپورت ایران از لحاظ اعتبار و ارزش در رتبه 107 دنیا قرار دارد. این بدین معنی است که شهروندان ایرانی می‌توانند با در دست داشتن پاسپورت ایرانی بدون نیاز به دریافت ویزا یا با ویزای فرودگاهی به 41 کشور دنیا از جمله ترکیه، مالزی، عمان، آذربایجان و گرجستان سفر کنند.

اما از جانبی دیگر، طبق جدیدترین آمار وب سایت passport index، پاسپورت ایران در رتبه 89 دنیا قرار گرفته و امکان سفر بدون ویزا و یا با ویزای فرودگاهی تنها برای 43 کشور مقدور است.

همان طور که در مطلب شرایط اخذ ویزای شینگن در دوران کرونا به این موضوع اشاره کردیم، آمار رنکینگ این وب سایت و دسترسی به کشورها با در نظر گرفتن مسدود بودن مرزها و مشکل covid-19 ارائه شده و ممکن است با رفع بحران ها، این آمار دستخوش تغییرات اساسی قرار گیرد.

با توجه به رتبه کنونی پاسپورت ایران در رتبه‌بندی جهانی هنلی ایندکس، پاسپورت ایرانی از لحاظ معیار آزادی در سفر در کنار پاسپورت‌های لبنان، سریلانکا و سودان قرار گرفته است. این در حالی است که از نگاه وب سایت پسپورت ایندکس، پاسپورت ایران با رنکینگ 89 کنونی در جهان، دارای اعتبار و ارزش مشابهی با پاسپورت میانمار و فلسطین است.

مقایسه قدرت پاسپورت ایران با پاسپورت ترکیه

در این میان، پاسپورت کشور ترکیه در رتبه‌بندی سال 2021 وب‌سایت Hanley & Partners، برخلاف اطلاعات وب‌سایت passport index بعد از کشور آلبانی و قبل از کشور آفریقای جنوبی در رتبه 57 جهان قرار گرفته و شهروندان دارنده پاسپورت ترکیه می‌توانند بدون نیاز به ویزا و یا از طریق ویزای الکترونیکی و فرودگاهی به مجموع 110 کشور دنیا سفر کرده و برای ورود به 114 کشور دیگر اقدام به دریافت ویزا کنند. قدرت پاسپورت ترکیه

با یک نگاه به لیست کشورهای بالا به سادگی می‌توان متوجه این موضوع شد که قدرت پاسپورت کشئر ترکیه بسیار بیشتر از پاسپورت ایران بوده و علاوه بر امکان سفر به کشورهای بیشتر بدون نیاز به ویزا، شانس موفقیت در دریافت ویزای کشورهای معتبر دنیا نظیر ویزای کانادا، ویزای شینگن، ویزای انگلیس و ویزای استرالیا با پاسپورت کشور ترکیه به مراتب بیشتر خواهد بود.

ترکیه، کشوری در حال پیشرفت با سرعت زیاد

ترکیه کشوری مدرن است که در حال حاضر شاهد رشد بی‌نظیری در مقوله پروژه‌های زیربنایی، جذب سرمایه‌های خارجی (هم‌چون بخش املاک و مستغلات) و گسترش زمینه‌های صنعت، تجارت، کشاورزی و هم‌چنین صادرات محصولات در سطح جهانی است. دولت و موسسسات خصوصی این کشور در حال سازگاری پیدا کردن با سیاست‌های باز، قابل انعطاف و جدید هستند و از طریق کانال‌های مختلفی نظیر ایمن‌سازی وب‌سایت‌های اینترنتی و اپلیکیشن‌های موبایل به تسهیل ارائه خدمات همت‌ گمارده‌اند.

در حال حاضر استراتژی دولت ترکیه بر مبنای تقویت اقتصاد و فراهم نمودن منابع جدید درآمد برای تضمین ثبات توسعه کشور در طولانی‌مدت است. این موضوع اخیراً در برنامه و طرح‌های جدید دولت ترکیه به طور عمومی اعلام شده است.

بزرگ‌ترین فرودگاه استانبول، شبکه متروی جدید و کانال استانبول، تنها چند نمونه از پروژه‌های بزرگ این کشور بوده که دولت تمامی آنها را به واسطه استفاده بهینه از روش های سرمایه گذاری های در ترکیه تکمیل کرده است.

این امر نشان دهنده اینست که جریان پیشرفت و توسعه کشور ترکیه بدون توقف و یا کم‌شدن سرعت، پیوسته ادامه دارد. موقعیت قرارگیری ترکیه در قلب جهان، جایی بین قاره آسیا و اروپاست. این موضوع موجب شده تا این کشور از موضع استراتژی مهمی برخوردار شده و به پلی برای ملاقات تمدن و فرهنگ‌های مختلف و مسیر مهمی برای تجارت بین شرق و غرب از طریق زمین، دریا و هوا تبدیل گردد.

مزایای پاسپورت ترکیه

به طور کلی مزایای شهروندی ترکیه و پاسپورت  این کشور به شرح زیر است:

 • حق شهروندی و پاسپورت کشور ترکیه در مدت زمان بسیار کوتاهی معادل ۳۰ روز کاری در اختیار متقاضیان واجد شرایط قرار خواهد گرفت.
 • سفر به مجموع ۷۷ کشور بدون ویزا و ورود راحت‌تر به کشورهای دیگر به نسبت پاسپورت ایرانی
 • عدم نیاز به حداقل مدت زمان اقامت برای دریافت پاسپورت و حق شهروندی ترکیه
 • یکی از ۴۰ پاسپورت برتر دنیا (با پتانسیل ارتقا رتبه و رنکینگ در آینده‌ای نزدیک)
 • برخورداری از خدمات کامل درمانی
 • برخورداری از مزایای حق بازنشستگی به عنوان شهروند ترکیه
 • امکان استفاده از خدمات تحصیل رایگان و طرح‌های بازپرداخت دانشگاهی
 • داشتن حق رای
 • امکان داشتن دو تابعیت به طور همزمان با استفاده از طرح Turkuaz Card
 • داشتن اعتبار ۱۰ساله پاسپورت و امکان تمدید آن برای مادام‌العمر

مزایای اخذ پاسپورت ترکیه

انواع پاسپورت ترکیه

در مجموع ۴ نوع پاسپورت ترکیه وجود دارد:

 • پاسپورت ترکیه معمولی: این پاسپورت عمومی برای شهروندان ترکیه صادر می‌شود و اتباع خارجی نیز می‌توانند از طریق شرکت در طرح‌های سرمایه‌گذاری نظیر خرید ملک در ترکیه، این پاسپورت ارزشمند را دریافت کنند.
 • پاسپورت ترکیه سبز: برای مامورین رده‌بالای دولتی این کشور صادر می‌گردد.
 • پاسپورت ترکیه خاکستری: برای کارمندان دولتی، روزنامه‌نگاران و موارد مشابه صادر می‌گردد.
 • پاسپورت ترکیه مشکی: مامورین مجاز دولتی که در خارج از کشور به عنوان دیپلمات مشغول به کار هستند.

انواع پاسپورت ترکیه

چگونه می‌توان برای دریافت پاسپورت و حق شهروندی ترکیه اقدام کرد؟

بنابر آخرین قانون وضع شده توسط رئیس‌جمهور ترکیه در سال ۲۰۱۸، تمامی مردم در سراسر دنیا می‌توانند با سرمایه‌گذاری ۲۵۰ هزار دلاری در خاک این کشور و خرید یک ملک یا مجموع چند ملک به ارزش ۲۵۰ هزار دلار، از مزایای پاسپورت ترکیه و حقوق شهروندی این کشور برخوردار شوند.

در واقع، خرید ملک در ترکیه می تواند علاوه بر سرمایه گذاری پرسود شما در بخش املاک و مستغلات این کشور، مسیر شما را برای اخذ کارت اقامت دائمی و پاسپورت ترکیه را هموار می کند.فقط باید به این موضوع توجه داشته باشید که شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک در این کشور زمانی اتفاق می افتد که حداقل ارزش خانه و یا مجموع املاک شما 250 هزار دلار آمریکا باشد، یعنی اگر ملک شما به فرض 50 هزار دلار بیارزد، تنها کارت اقامت این کشور به شما و اعضای خانواده تعلق می گیرد.

طی این قانون افراد تا ۳ سال حق فروش ملک موردنظر را ندارند، اما در عین حال در کمتر از ۲ ماه امکان دریافت پاسپورت ترکیه، حق شهروندی، کارت اقامت ترکیه، شماره مالیاتی، خدمات بیمه درمانی و افتتاح حساب بانکی بین‌المللی را خواهند داشت.

در نهایت بد نیست به این موضوع نیز اشاره کنیم که امکان خرید اقساطی ملک در ترکیه و دریافت اقامت نیز وجود دارد.

اگر تمایل دارید تا با شرکت در این برنامه، از مزایای جذاب آن از جمله پاسپورت ترکیه برخوردار شوید، بهتر است به خوبی در این زمینه تحقیق کرده و به مقایسه و انتخاب بهترین گزینه خرید ملک در ترکیه بپردازید.

موسسه مهاجرتی نیلگام این امکان را برای ایرانیان فراهم کرده که در کمترین زمان، با دریافت مشاوره و امکان سفر به ترکیه، از بهترین گزینه‌های خرید ملک در این کشور برخوردار شده و با تخفیفی تا حداکثر ۲۰ درصد و یا حداکثر ۵۰ هزار دلار آمریکا، ملکی استثنایی را در ترکیه خریداری نموده و از مزایای متنوع سرمایه‌گذاری در این کشور زیبا و توریستی بهره‌مند شوند.

گرفتن پاسپورت کشور ترکیه چند روز طول میکشد؟

در اغلب موارد، طرح های مهاجرتی کشور ترکیه به اقامت دائم این کشور منتهی می شود، اما اگر شما هم مایل به سرمایه گذاری در بخش هایی نظیر املاک و مستغلات ترکیه باشید و از بودجه کافی (حداقل 250 هزار دلاری) برخوردار باشید، می توانید علاوه بر کارت اقامت دائم، از حق شهروندی و پاسپورت 10 ساله ترکیه برای خود و اعضای خانواده برخوردار شوید.

طبق آمار اینترنتی، روند دریافت پاسپورت ترکیه بعد از خرید ملک واجد شرایط در این کشور در حدود کمتر از 3 ماه کاری زمان می برد. در صورتی که انجام این امور را به موسسه مهاجرتی نیلگام بسپارید، این امکان را دارید تا بعد از خرید خانه به کشور مبدا برگشته و کارت اقامت دائم و پاسپورت کشور ترکیه را در ایران تحویل بگیرید.

در غیر این صورت، باید معادل با مدت زمان تقریبی پروسه اخذ پاسپورت ترکیه، در این کشوراقامت داشته و یا با برگشت به ایران، مجدداً برای اخذ این مدارک به کشور ترکیه سفر کنید.

پاسپورت ترکیه و اخذ ویزای آمریکا

ویزای آمریکا با پاسپورت ترکیه

مطمئناً متوجه این مفهوم شدید که اعتبار پاسپورت ترکیه در عین ناباوری قدرت بسیار بیشتری از پاسپورت ایرانی داشته و برای انجام اموری نظیر اخذ ویزای کشورهای معتبر دنیا از جمله آمریکا، انگلیس و یا کانادا، به اصطلاح برش و کاربرد بیشتری دارد.

در کنار مسئله اعتبار پاسپورت ترکیه و ایران، باید نیم نگاهی به موضوع تحریم چندین و چندساله آمریکا برای ایران نیز داشته باشید؛ در واقع، وجود این دو نکته موجب می شود که اعتبار پاسپورت ترکیه کارایی بسیار بهتری برای اخذ ویزای آمریکا داشته و از درصد موفقیت و شانس بالاتری برخوردار باشد.

به این موارد باید این موضوع را نیز اضافه کنیم که سفارت و کنسولگری آمریکا در ترکیه فعال بوده و روابط دو کشور در حالت عادی و دوستانه ای قرار دارد، اما کنسولگری آمریکا سالهاست که در ایران فعالیتی نداشته و روابط دو کشور تیره و تار است.

البته نباید تنها فکر کنید که گرفتن پاسپورت ترکیه به معنی موفقیت در اخذ ویزای سخت و زمان بری مثل آمریکا است، بلکه باید حتماً به فکر سابقه سفر و تراول هیستوری پاسپورت خود نیز باشید و پیش از اقدام برای اخذ ویزای معتبری نظیر آمریکا، دارای چندین سفر به کشورهای برتر دنیا مثل ژاپن، کره و یا حوزه شنگن باشید.

چون یک پاسپورت سفید و بدون هرگونه برچسب ویزا و تراول هیستوری قابل اعتنا، چه برای ترکیه و چه برای ایران، موجب ایجاد شک برای کنسولگری و افسر ویزا شده و در اغلب موارد شانس کمی برای موافقت با درخواست ویزای کشوری مثل آمریکا دارد.

سفر به اروپا با پاسپورت ترکیه

وقتی صحبت از قاره اروپا می شود، باز هم اعتبار پاسپورت ترکیه وضعیت به مراتب بهتری به نسبت پاسپورت ایرانی دارد؛ چون ترکیه یک کشور اروپایی آسیایی است، مراودات و ارتباطات فراوانی با کشورهای اروپایی دارد و از آزادی سفر بیشتری برای سفر بدون ویزا، با ویزای فرودگاهی و یا الکترونیکی به کشورهای اروپایی برخوردار است.

اما شما نباید این طور فکر کنید که تمامی کشورهای اروپایی رفتار مشابهی به فرد دارنده پاسپورت ترکیه دارند، چون کشورهای حوزه شنگن از جمله فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و سوئد، سخت گیری بیشتری برای صدور ویزا از خود نشان داده و پروسه طولانی تری برای تائید درخواست متقاضیان دارای پاسپورت ترکیه و یا ایرانی هستند.

در این میان، روند درخواست ویزا از کشورهای اروپایی خارج از حوزه شنگن مثل بلغارستان و یا کرواسی کمی ساده تر و سریع تر است. اما با این حال استثنائاتی نیز در رابطه با پاسپورت ترکیه وجود دارد، مثلاً اگر به روابط بسیار عمیق و دیرینه دو کشور ترکیه و آلمان نگاه کنید، می بینید که شهروندان ترک علاقه زیادی به مهاجرت به آلمان داشته و کشور آلمان نیز از این موضوع استقبال می کند.

حتی طی چند دهه اخیر شاهد این موضوع بوده ایم که شهروندان ترکیه به تابعیت آلمان درآمده و برخی از آنها در تیم های ورزشی آلمان بازی می کنند. به همین خاطر، اگر به عنوان یک ایرانی موفق به دریافت پاسپورت ترکیه شوید، شانس موافقت با درخواست ویزای آلمان شما بسیار بالا خواهد رفت.

در نهایت اگر بخواهید به یک جمع بندی کلی و ایده آل برسید، توصیه می کنیم که سایر مطالب مرتبط با زندگی و مهاجرت به ترکیه نیلگام را مطالعه کرده و در صورت تمایل از خدمات و مشاوره تخصصی کارشناسان موسسه مهاجرتی نیلگام استفاده نمایید.