ویزا

بهترین کشور بدون ویزا برای سفر در سال 1401

هر ساله پیش از شروع سال نو، خیلی از ایرانی‌ها به فکر برنامه‌ریزی برای ترتیب دادن یک سفر دلچسب و جذاب هستند تا به تنهایی و یا به همراه دوستان و یا اعضای خانواده، خستگی یکساله کار را از تن به در کنند و با استفاده از فرصت استثنایی تعطیلات نوروزی، یک سفر خاطره‌انگیز را برای خود و اطرافیانشان رقم بزنند.

البته نباید از این واقعیت هم به سادگی گذشت که با گران شدن تورها، پروازها و پایین آمدن ارزش ریال ایران، افراد زیادی به دنبال سفرهای داخل کشور هستند، ولی اگر از پس‌انداز خوبی برخوردار هستید و می‌خواهید تا با جمع حقوق ماه‌های آخر سال و عیدی و سنوات، یک یا 2 سفر ویژه خارج از کشور را در سال جدید تجربه کنید، با لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان 2022 و اصطلاحاً کشورهای بدون ویزا همراه ما باشید.

اگر گذرنامه شما اعتبار کافی ندارد و به تازگی پاسپورت نگرفته‌اید، بهتر است بدون معطلی برای تمدید آن اقدام کرده و به فکر برنامه‌ریزی برای سفر توریستی به یکی از کشورهای بدون ویزا برای ایران در سال جدید باشید.

کشورهای بدون ویزا با پاسپورت ایران

قبل از اینکه بخواهیم بهترین کشورهای بدون ویزا برای سفر در سال جدید میلادی را به شما معرفی کنیم، بد نیست تا به طور مختصر به ارزیابی لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان 2022 پرداخته و بفهمیم که شرایط پاسپورت ایران بدون ویزا چگونه بوده و می‎‌توان به چه کشورهایی بدون ویزا سفر کرد؟

شاید از این موضوع بی‌خبر باشید که هر شهروندی می‌تواند براساس قدرت و اعتبار پاسپورت کشور خود در دنیا، بدون ویزا به چندین کشور خارجی سفر کند. طبق جدیدترین آمار ارائه شده در وب سایت visaindex، پاسپورت و یا همان گذرنامه ایرانی در رتبه 104 دنیا از لحاظ آزادی سفر قرار دارد.

یعنی کشورهای بدون ویزا برای ایران تنها محدود به 39 کشور از جمله سریلانکا، اکوادور، ترکیه و سیشل و غیره شده و دارنده گذرنامه ایرانی ملزم به اخذ ویزا برای قریب به 190 کشور دنیا خواهد بود.

اگر برای مثال، موفق به سرمایه‌گذاری و دریافت پاسپورت دومینیکا شوید، به یک ایرانی دو تابعیتی تبدیل می‌شوید که دارای دو گذرنامه ایرانی و دومینیکایی بوده و می‌تواند بدون دغدغه ویزا، آزادانه به 146 کشور دنیا سفر کند. این یعنی به خاطر داشتن تابعیت و پاسپورتی قوی، کشورهای بدون ویزا برای شما از 39 به 146 مقصد جهانی ارتقاء خواهد یافت!

تفاوتی که به وضوح حس شده و معنی آزادی سفر را به خوبی به دارنده پاسپورت مذکور نشان می‌دهد.البته با گذرنامه ایرانی هم می‌توان به کشورهای زیادی در دنیا سفر کرد که شامل کشورهای بدون ویزا نمی‌شوند.

در واقع، به دلیل نبود توافق‌نامه‌های کافی بین‌المللی، نیاز به رزرو وقت سفارت، ارائه نامه تمکن مالی، درخواست ویزا، پرداخت هزینه‌های مختلف و صرف زمان زیادی وجود داشته و فرد باید از چند ماه قبل برای سفر توریستی و گردشگری خود برنامه‌ریزی کند.

حالا که می‌خواهیم در مورد بهترین کشور بدون ویزا برای سفر و لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان 2022 صحبت کنیم، بد نیست تا به طور فرضی یک حالت دیگر را نیز در نظر بگیریم که به شرح زیر است:

شما به عنوان یک ایرانی موفق به خرید یک ملک واجد شرایط و سرمایه‌گذاری در ترکیه شده و پاسپورت ترکیه را برای خود و اعضای خانواده دریافت کرده‌اید، در این حالت، شما این امکان را دارید تا با داشتن گذرنامه این کشور، به مجموع 106 کشور دنیا (بدون ویزا و یا با ویزای فرودگاهی و الکترونیکی) سفر کنید؛ یعنی پاسپورت ترکیه مجموع کشورهای بدون ویزا را برای شما افزایش می‌دهد.

به بیانی دیگر، قدرت و اعتبار پاسپورت سهم بسیار زیادی در آزادی سفر شما داشته و می‌تواند تاثیر چشمگیری در راحتی شما در هنگام برنامه‌ریزی برای سفر توریستی و گردشگری به خارج از کشور داشته باشد.

اکنون نوبت به بررسی لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان 2022 رسیده که طبق جدیدترین آمار، پاسپورت ایران بدون ویزا شامل جزئیات زیر می‌شود:

بنابر آمار visaindex، مجموع کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان که (شامل 39 مقصد خارجی می‌شود) از 11 کشور بدون ویزا visa-free، بیست وهفت کشور با ویزای فرودگاهی visa-on-arrival و یک مقصد با ویزای الکترونیکی eTA تشکیل شده و به شرح زیر است:

دسترسی بدون ویزادسترسی با ویزای فرودگاهیویزای الکترونیکیویزای آنلاین
ارمنستانآذربایجانسریلانکاآلبانی
جزایر کوکبولیویآنتیگوا و باربودا
دومینیکاکیپ ورداسترالیا
اکوادورکوموربنین
گرجستانگینه بیسائوکلمبیا
هائیتیکنیاساحل عاج
مالزیلبنانجیبوتی
میکرونزیماکائواتیوپی
جزیره نیوئهماداگاسکارگابن
ترکیهمالدیوهند
ونزوئلاموریتانیقرقیزستان
موزامبیکلسوتو
نپالمولداوی
عمانمونتسرات
پالائوجزیره نورفک
روانداپاکستان
سامائوقطر
سنگالسنت کیتس و نویس
سیشلسائوتومه
سیرالئونسنگاپور
سومالیسودان جنوبی
سوریهسنت هلنا
تیمور شرقیسورینام
توگوتاجیکستان
تووالوامارات
اوگانداازبکستان
زیمباوهزامبیا

البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که 27 مقصد اشاره شده در بخش ویزای آنلاین ربطی به فهرست کشورهای بدون ویزا نداشته و همگی نیاز به هماهنگی رزرو وقت سفارت و درخواست آنلاین ویزا از سوی کنسولگری دارند.

در این بین، به غیر از 4 بخش اشاره شده در بالا، شهروندان ایرانی ملزم هستند تا برای سفر به 163 کشور دیگر دنیا نیز برای اخذ ویزا اقدام کنند.

اکنون که به خوبی با قدرت پاسپورت ایران، میزان آزادی سفر ایرانیان و کشورهای بدون ویزا برای ایران آشنا شده‌اید، نوبت به این می‌رسد تا به بررسی بهترین کشور بدون ویزا برای سفر در سال 1401 و شرایط پاسپورت ایران بدون ویزا بپردازیم.

بهترین کشور بدون ویزا برای سفر در سال 1401

چنانچه مایل هستید تا به فهرست نسبتاً محدود کشورهای بدون ویزا گذرنامه ایرانی بسنده کرده و بهترین کشور بدون ویزا برای سفر خود در سال جدید را از میان آنها انتخاب کنید، باید چندین فاکتور زیر را در نظر داشته باشید:

  • کشور مورد نظر از چه جذابیت‌های توریستی برخوردار است
  • چقدر با ایران فاصله دارد
  • هزینه سفر شما چقدر است و آیا ارزشش را دارد
  • تا چه مدت می‌توانید بدون ویزا و به صورت توریستی در کشور مورد نظر حضور داشته باشید
  • شرایط آب و هوایی آنجا چگونه است
  • هزینه‌های جانبی سفر (خورد و خوراک، حمل و نقل و غیره) به چه صورت است

ممکن است برخی از افراد ریزبین و نکته‌بین باشند و معیارها و فاکتورهای دیگری را نیز برای سفر خود در نظر بگیرند، ولی در حالت کلی موارد اشاره شده در بالا جزو گزینه‌های مهم و تاثیرگذار در تصمیم‌گیری شما محسوب شده و می‌تواند برای انتخاب از میان کشورهای بدون ویزا برای ایران نقشی تعیین‌کننده داشته باشد.

البته در بعضی از اوقات، همه چیز به سبک و سلیقه، داشتن یک آشنا و فامیل در کشور مورد نظر و حتی موارد جانبی دیگر، مثل تداخل ماموریت کاری با سفر به آن کشور خارجی و یا وجود یک رویداد و جشنواره که موجب جذب شما می‌شود، بستگی دارد.

اگر از خیلی از ایرانی‌ها نظرشان را در مورد برترین کشور بدون ویزا برای سفر در سال 1401 بپرسید، به طور حتم نام کشور ترکیه را به زبان می‌آورند.

البته سایر کشورهای بدون ویزا برای ایران نیز از جذابیت‌های خاصی برخوردار هستند، اما برای اغلب شهروندان ایرانی، ترکیه کشوری متمایز بوده و حال و هوای متفاوتی دارد!

ترکیه یکی از بهترین کشورهای بدون ویزا است که با سفرهای چندین و چندباره نیز تکراری نشده و یکی از مقاصد بسیار محبوب شهروندان ایرانی است.

جایی که کلان‌شهر بسیار زیبای استانبول با دو بخش اروپایی و آسیایی و تمامی معیارهای مورد نیاز یک سفر جذاب از غذاهای تازه و خوش‌طعم گرفته تا امکانات رفاهی و شهری ویژه، اماکن تاریخی جذاب، مراکز خرید مدرن، شرایط آب و هوایی متنوع و خیلی از فاکتورهای مهم گردشگران خارجی را در خود جای داده است.

این موضوع تنها محدود به استانبول نبوده و شامل شهرهای دیگر این کشور از جمله آنکارا، آنتالیا و یا آنالیا نیز می‌شود.

بدون شک ترکیه در راس کشورهای بدون ویزا برای ایران قرار دارد و در هر زمان از سال، سفر به این کشور برای شما جذاب و خوشایند بوده و با کلی هیجان و خرید از فروشگاه‌های مدرن و معتبر و یک انرژِی وصف‌ناشدنی همراه خواهد بود. به دلیل استقبال بیش از اندازه ایرانیان از سفر به این کشور، هر ساله کنسرت‌های موسیقی فراوانی در ترکیه برگزار می‌شود که جذابیت سفر را در برخی از بازه‌های زمانی معروف مثل کریسمس و یا عید نوروز دوچندان می‌کند.

اگر تا به حال زیاد به ترکیه سفر کرده و به دنبال یک انتخاب متفاوت برای بهترین کشور بدون ویزا هستید، می‌توانید به سراغ یکی دیگر از کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان 2022 یعنی کشور گرجستان بروید.

گرجستان یک کشور اروپایی آسیایی و یا همان اوراسیایی است که در منطقه قفقاز قرار گرفته و در همسایگی روسیه به سر می‌برد. اگر در سال جدید مایل به سفر به گرجستان هستید، حتماً بازدید از شهر زیبا و پایتخت این کشور یعنی تفلیس را در برنامه خود قرار دهید.

؛جایی که با تلفیقی از خیابان‌ها و ساختمان‌های مدرن و قدیمی، ظاهر زیبایی را به شهر داده و با انواع جاذبه‌های تاریخی و طبیعی شما را به راحتی مجذوب خود خواهد کرد. چنانچه تمایل داشته باشید تا بیشتر از سه تا 5 روز در گرجستان حضور داشته باشید، می‌توانید به شهر زیبای باتومی هم سر بزنید و با استراحت در اقامتگاه‌های لوکس ساحلی این شهر دوست داشتنی، لذت بیشتری از سفر به گرجستان را تجربه کنید.

مثل خیلی از کشورهای دنیا، دو فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای بازدید از یکی از بهترین کشورهای بدون ویزا برای ایران یعنی گرجستان است که با انواع جاذبه‌های تفریحی و توریستی و جشن‌ها و کارناوال‌ها، اوقات بسیار فوق‌العاده‌ و مقرون به صرفه‌ای را برای شما در این کشور رقم می‌زند.

این درست است که آزادی سفر با گذرنامه ایرانی چندان زیاد نیست و برای انتخاب بهترین کشور بدون ویزا برای سفر در سال 1401 با فهرست محدودی روبرو هستیم، ولی اگر بخواهید درست وحسابی برای سفر به همین تعداد کشور نیز وقت بگذارید، زمان نسبتاً زیادی مورد نیاز شما بوده و با جاذبه‌های گردشگری بسیار متفاوت و هیجان انگیزی روبرو خواهید شد که علاوه بر لذت فراوان، تجربه سفر بسیار ارزنده‌ای را نصیب شما خواهد کرد.

از لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان 2022 گزینه بعدی پیش روی شما، سفر به ارمنستان و شهر ایروان است.

شاید در یک نگاه و مقایسه با کشورهای بدون ویزا نظیر ترکیه و یا گرجستان، ارمنستان چندان چیزی در چنته نداشته باشد، ولی باور کنید که برای حتی یکبار هم که شده ارزش سفر را داشته و با ورود به پایتخت زیبای ارمنستان نظرتان کاملاً نسبت به پیش فرض ذهنی که داشتید عوض می‌شود.

از میدان هاراپراک، تئاتر ملی و کاسکد گرفته تا موزه تاریخی، ماتانداران، کلیسای جامع سنت گریگوری و دریاچه سوان، جذابیت‌ها و زیبایی‌های زیادی در ارمنستان نهفته که باید خودتان از نزدیک آنها را مشاهده، تجربه و لمس کنید.

ارمنستان از آن دسته کشورهای بدون ویزا برای ایران است که با مردمانی صمیمی که احتمالاً زبان فارسی را متوجه می‌شوند و با انواع خوراکی‌های خوشمزه، جشن‌ها و مراکز خریدشان، اوقات خوبی را برای گردشگران ایرانی ایجاد می‌کند.

اما اگر فرض را بر این بگیریم که شما به تمامی کشورهای بدون ویزا برای ایران بارها و بارها سفر کرده‌اید، می‌توانید به سراغ ویزای فرودگاهی و کشور آذربایجان بروید. یعنی اگر جزو طرفداران سفر به ترکیه باشید، حتماً از گذراندن اوقات تفریحی خود در آذربایجان و شهر باکو لذت فراوانی خواهید برد.

همه ما دوست داریم تا با پاسپورت ایران بدون ویزا به کشورهای بسیار متعدد و متنوعی در دنیا سفر کنیم، اما واقعیت این است که کشورهای بدون ویزا و جذاب برای ما محدود بوده و خواه ناخواه باید به سراغ گزینه‌های جذاب نیازمند ویزا و وقت سفارت برویم.

باید به این نکته نیز اشاره کنیم که منات آذربایجان چندبرابر لیر ترکیه ارزش دارد و شاید در نگاه اول این‌طور تصور کنید که هزینه سفر به آذربایجان بسیار بیشتر از کشوری مثل ترکیه و یا گرجستان است، اما با توجه به قیمت نسبتاً بالای منات در مقابل لیر ترکیه و یا ریال ایران، باید بگوییم که خرج‌های سفر در این کشور بسیار منطقی بوده و باکو از نظم و کیفیت مثال زدنی در مقایسه با بسیاری از کشورهای همسایه با ایران برخوردار است.

اگر تا به حال وصف ایچری شهر و یا خیابان معروف نظامی باکو را شنیده باشید، می‌فهمید که این شهر زیبا از چه جذابیت‌هایی برای سفر توریستی شما برخوردار بوده و تا چه اندازه می‌تواند شما را سرگرم کند.

با ورود به آذربایجان، در نگاه اول متوجه این موضوع می‌شوید که این کشور قرار است در سالهای آینده پیشرفت‌های زیادی را به چشم ببیند و از پتانسیل بالایی برای جذب گردشگران خارجی و تبدیل شدن به یکی از مقاصد مهم گردشگری آسیا برخوردار است.

شهر باکی یا باکو با انواع جاذبه‌های گردشگری از جمله کاخ شیروان شاه، برج‌های خاص شعله، قلعه دختر، پیست اختصاصی و بین‌المللی فرمولاوان، بلوار باکو و مراکز خرید متعدد، ساعت‌ها و روزهای زیادی از شما را به خود اختصاص داده و به خوبی  سرگرم‌تان می‌کند.پس برای انتخاب بهترین کشور بدون ویزا در سال 1401 ذره‌ای در مورد کشور آذربایجان شک نکنید!

چنانچه برای انتخاب کشورهای بدون ویزا برای ایران، مقدار هزینه چندان برای شما مطرح نیست و دوست دارید تا اوقات خود را در یک کشور پیشرفته و بسیار دیدنی صرف کنید، مالزی یک شاه‌ماهی در میان کشورهای بدون ویزا برای ایران محسوب می‌شود.

مالزی از آن مقاصدی است که هر فرد با هر سبک و سلیقه‌ای را به خود جذب می‌کند. از جاذبه‌های طبیعی و جنگل‌های سرسبز کوالالامپور گرفته تا آب وهوای فوق‌العاده و آفتابی، سواحل بکر جزایر پرهنتیان، حیات وحش مثال‌زدنی و امکانات شهری فوق‌العاده و مراکز خرید بسیار جذاب، مالزی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و می‌تواند به سادگی شما را برای چندین و چند سفر پیوسته توریستی به سمت خود بکشاند.

نباید این تصور را داشته باشید که هزینه‌های سفر به مالزی بسیار زیاد و سرسام آور است، بلکه عمده تفاوت هزینه آن در مقایسه با کشوری مثل ترکیه و یا گرجستان در بخش بلیط پرواز و هتل است که چیزی در حدود دو برابر خواهد بود.

اما در نقطه مقابل، هزینه‌های گشت و گذار در کشور مالزی بسیار مناسب و منطقی بوده و وجود انواع خوراکی‌های بومی خوشمزه، طبیعت فوق‌العاده، فرهنگ جذاب مردم،جاذبه‌‎‌های توریستی و تفریحات مختلف، مالزی را به یکی از برترین کشورهای بدون ویزا برای ایران بدل کرده است.

در ادامه مبحث لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان 2022 نوبت به یکی از استثنایی‌ترین مقاصد گردشگری دنیا یعنی کشور مالدیو و جزایر مرجانی اسرارآمیزش می‌رسد، کشوری بسیار زیبا با طبیعی باشکوه که در اقیانوس هند و جنوب غربی سریلانکا واقع شده و تفریحات بسیار متنوعی را برای گردشگران در خود جای داده است.

حقیقت امر این است که مالدیو به تجربه یک سفر تجملاتی و فوق لوکس در جزایر بسیار زیبا و طبیعتی مثال‌زدنی و انواع تفریحات و ورزش‌های آبی مشهور است و هزینه سفر به آن برای حداقل یک تور 5 روزه، با احتساب بلیط هواپیما و اقامت در یک هتل با کیفیت، چیزی در حدود 4 تا 5 برابر هزینه سفر به کشوری مثل ترکیه می‌شود.

؛اما تجربه سفر بسیار خاص و متمایزی بوده و علیرغم هزینه سفر نسبتاً زیاد، خاطرات بسیار ارزنده و جذابی را برای شما به همراه خواهد داشت.

در نهایت، اگر اهل ماجراجویی بیشتری باشید و بخواهید فراتر از لیست ارائه شده کشورهای بدون ویزا، به کشورهای بیشتری با پاسپورت ایران بدون ویزا مسافرت کنید، می‌توانید به سراغ گزینه‌های متفاوت، جذاب و خاصی مثل تور مادگاسکار، کشورهای آفریقایی مثل سنگال، گینه بیسائو و نپال که در شمال هندوستان واقع شده و یا کشورهای عربی مثل لبنان، سوریه و یا عمان بروید.

در یک جمع بندی کلی، لازم است به این موضوع اشاره کنیم که شما به هیچ وجه محدود به انتخاب از میان کشورهای بدون ویزا برای سفر نیستید و می‌توانید فراتر از  لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان 2022، با ایجاد یک سابقه سفر مناسب، حتی با گذرنامه ضعیف ایرانی نیز به کشورهای جذاب اروپایی حوزه شنگن و سایر مقاصد برتر دنیا سفر کنید.

برهمین اساس، پیشنهاد ما به شما این است که به طور هدفمند برای سفرهای خارجی خود برنامه‌ریزی کرده و در صورت تمایل، از مشاوره و خدمات تخصصی موسسه مهاجرتی نیلگام در زمینه لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان 2022 استفاده کنید تا در کنار تجربه یک سفر شیرین، جذاب و ماجراجویانه، تراول هیستوری قوی را برای پاسپورت خود ایجاد کرده و به سمت سفر به کشورهای درجه یک و معتبر دنیا مثل انگلیس، کانادا، آلمان و استرالیا قدم بردارید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *