مهاجرت, ویزا

شرایط اخذ ویزای کانادا برای هنرمندان

کانادا به عنوان کشوری مهاجرپذیر، برنامه‌های مهاجرتی متنوع و جامعی در اختیار متقاضیانی قرار می‌دهد که در جستجوی آینده‌ای بهتر و شرایطی ایده‌آل تر در صدد مهاجرت هستند. در این بین مشاغلی وجود دارند که بر اساس برنامه‌های فدرال و استانی کشور کانادا، شانس موفقیت برای اخذ اقامت کانادا در آنها بیشتر است. هنرمندان (دست اندرکاران امور فرهنگی و هنری) و ورزشکاران (دست اندرکاران امور ورزشی) و کشاورزان سه دسته مهم از مشاغل تخصصی محسوب می‌شوند که طبق قوانین مهاجرتی کانادا به سادگی می‌توان به واسطه آنها برای مهاجرت به کانادا درخواست داد. در این مقاله با بررسی شرایط ویزای کانادا برای هنرمندان از طریق برنامه خود اشتغالی فدرال Self-employed Persons خواهیم پرداخت و در پست بعدی شرایط ویزای خوداشتغالی برای ورزشکاران و دست اندرکاران امور ورزشی را بررسی می‌کنیم.

مطلب مرتبط: چرا به کانادا مهاجرت کنیم؟

به چه کسی هنرمند خود اشتغال گفته می‌شود؟

بر اساس قوانین مهاجرت کانادا (بند ۱ ماده ۸۸ آیین‌نامه مهاجرت کانادا موسوم به IRPR) هنرمند خود اشتغال به فردی اطلاق می‌شود که دست کم طی ۵ سال پیش از ارائه مدارک درخواست اقامت به اداره مهاجرت کانادا، یکی از شرایط ذیل را دارا بوده‌ باشد:

  1. حداقل دو سال کامل سابقه خوداشتغالی در فعالیت‌های فرهنگی و هنری داخل کشور محل اقامت
  1. حداقل دو سال کامل سابقه فعالیت‌های فرهنگی و هنری در سطح بین‌المللی
  1. حداقل یک سال کامل سابقه خوداشتغالی در فعالیت‌های فرهنگی و هنری داخلی بعلاوه حداقل یک سال کامل سابقه فعالیت‌های فرهنگی و هنری در سطح بین‌المللی (یک سال فعالیت هنری داخلی و یک سال بین المللی؛ مجموعا دو سال کامل)

نکته مهم در این زمینه این خواهد بود که متقاضی باید بتواند در ارائه مدارک و مصاحبه احتمالی با آفیسر پرونده وی را قانع کند که در صورت موافقت با درخواست مهاجرت و پس از ورود به کانادا، همچنان به فعالیت‌های هنری و فرهنگی خود به شکل خوداشتغال ادامه خواهد داد.

مطلب مرتبط: مشکلات مهاجرت به کانادا

مشاغل هنری در کانادا کدامند؟

مرجع رسیدگی به مساله نیروی کار و تدوین قوانین و ضوابط مربوط به این عرصه در کانادا بر عهده سازمان منابع انسانی و گسترش مهارت‌های کانادا موسوم به HRSDC است. مهم‌ترین و بزرگترین بازوی اجرایی سازمان HRSDC یا Human Resources and Skills Development Canada که به اداره کار کانادا نیز شهرت یافته است، Service Canada است که ارتباطی نزدیک با اداره شهروندی و مهاجرت کانادا (Citizenship and Immigration Canada) موسوم به CIC دارد.

در همین رابطه بخوانید: متوسط درآمد در کانادا

یکی از مهمترین فعالیت‌های اداره کار کانادا (HRSDC) طبقه بندی مشاغل در این کشور و صدور گواهینامه‌های تخصصی شغلی است. گواهی نامه‌هایی که ذیل عناوین LMO؛ (Labour Market Opinion) یا AEO؛ (Arranged Employment Opinion) صادر می‌شوند. که در مقالات بعدی به کارکرد هر یکی از گواهینامه‌ها بطور مفصل خواهیم پرداخت. طبقه بندی مشاغل در کانادا به NOC یا National Occupational Classifications شهرت دارد که آخرین بار در سال ۲۰۰۶ ویراش و از طریق این لینک قابل دسترسی است. هر دسته از مشاغل موجود در کانادا دارای کدی چهار رقمی است. برای مثال کد NOC در کانادا برای فردی که مهندس معدن است، ۲۱۴۳ خواهد بود. فعالیت‌های فرهنگی و هنری نیز هر یک کد چهار رقمی مخصوص به خود دارند که در ذیل تمامی مشاغل هنری در کانادا را نام می‌بریم:

مشاغل مرتبط با کتاب و روزنامه‌نگاری

  1. ۵۱۲۱- نویسندگان
  1. ۵۱۲۳- روزنامه نگاران
  1. ۵۱۲۵- مترجمان
  1. ۵۱۲۲- ویراستاران
  1. ۱۱۲۳ – متخصصان روابط عمومی و ارتباطات و تبلیغات

فعالیت‌های مربوط به هنرهای خلاقانه و بازیگری

  1. ۵۱۳۱ تهیه کنندگان، کارگردانان، مدیران فیلمبرداری و مشاغل مشابه
  1. ۵۱۳۲ رهبران ارکستر، آهنگسازان و تنظیم کنندگان موسیقی
  1. ۵۱۳۳ موسیقی دانان و خوانندگان
  1. ۵۱۳۵ هنرپیشگان و کمدین‌ها
  1. ۵۱۳۶ نقاشان، مجسمه سازان و سایر هنرهای تجسمی
  1. ۵۲۲۱ عکاسان
  1. ۵۱۳۴ رقصندگان
  1. ۵۲۲۳ تکنسین‌های هنرهای گرافیکی
  1. ۵۲۲۵ تکنسین‌های صدابرداری و تصویربرداری
  1. ۵۲۲۲ فیلمبرداران ویدئویی و سینمایی
  1. ۵۲۲۴ تکنسین‌های پخش (نظیر رادیو و تلویزیون)
  1. ۵۲۲۶ سایر تکنسین‌ها و هماهنگ کننده در امور تصاویر متحرک، پخش و هنرهای نمایشی
  1. ۵۲۲۷ مشاغل حمایتی در امور تصاویر متحرک، پخش و هنرهای نمایشی
  1. ۵۲۳۱ مجریان برنامه‌های تلویزیونی

فعالیت‌های مربوط به کتابداری، بایگانی و حفظ و مرمت آثار تاریخی و هنری

  1. ۵۱۱۱ کتابداران
  1. ۵۲۱۱ دستیاران کتابداری و بایگانی
  1. ۵۱۱۲ افرادی که در مرمت و نگهداری آثار تاریخی و هنری فعالیت می کنند
  1. ۵۲۱۲ کارهای فنی مرتبط با موزه ها و گالری های هنری
  1. ۵۱۱۳ بایگانان

نکته بسیار مهمی که باید در این مجال به آن اشاره کرد، اینکه فهرست مشاغل هنری در کانادا صرفا جهت اطلاع از طبقه‌بندی شغلی در این کشور ارائه شده و برای مهاجرت بواسطه مشاغل هنری کانادا باید به صورت خوداشتغال یا در سطح بین المللی به شرحی که در بالا به آن اشاره کردیم، فعالیت داشته باشید. بدان معنی که اگر برای مثال متقاضی روزنامه نگاری حرفه‌ای باشد اما کارمند یکی از روزنامه‌های داخلی و یا خارجی، واجد شرایط برای مهاجرت از طریق برنامه خود اشتغالی نخواهد بود. حال اگر همین فرد طی دست کم دو سال گذشته بصورت خود اشتغال (Freelance) با یک یا چند روزنامه داخلی و یا خارجی همکاری داشته و حق التحریر وی کفاف هزینه‌های زندگی در کانادا را بدهد؛ می‌تواند با استفاده از روش خود اشتغالی برای مهاجرت به کانادا اقدام نماید.

شرایط اخذ ویزای هنرمندان کانادا

دست اندرکاران امور هنری و فرهنگی خوداشتغال می‌بایست برای دریافت ویزای کانادا برای هنرمندان دارای سه شرط باشند. شرایط دریافت ویزای هنرمندان کانادا را در ذیل بر اساس اولویت مشاهده می‌کنید:

  1. اثبات فعالیت خوداشتغال طی دو سال گذشته و اینکه بعد از دریافت ویزای هنرمندان کانادا به فعالیت خود به صورت خود اشتغال ادامه خواهند داد
  1. کسب حداقل ۳۵ امتیاز
  1. ممنوع الورود نبودن به کانادا

مطلب مرتبط: راهنمای ثبت نام ویزای کانادا

نحوه امتیاز بندی برای ویزای هنرمندان کانادا

همانطور که اشاره شد یکی از شروط قرار گرفتن در فهرست واجدین شرایط درخواست ویزای هنرمندان کانادا کسب حداقل ۳۵ امتیاز است. نحوه امتیاز بندی مشاغل هنری و فرهنگی برای ویزای هنرمندان کانادا به شرح زیر است:

  1. سابقه کار تا ۳۵ امتیاز
  1. تحصیلات تا ۲۵ امتیاز
  1. آشنایی به زبان انگلیسی یا فرانسه تا ۲۴ امتیاز
  1. سازگاری و انطباق‌پذیری با محیط تا ۶ امتیاز

نکته مهم در خصوص امتیاز بندی این است که برای مثال اگر متقاضی طی ۵ سال گذشته سابقه خوداشتغالی هنری بین‌المللی یا معتبر داخلی داشته باشد، ۳۵ امتیاز لازم را خواهد داشت و نیاز به امتیاز موارد دیگر ندارد. بنابراین می‌توان گفت مهمترین فاکتور در پذیرش درخواست ویزای هنرمندان کانادا، سابقه کاری است.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *