تحصیلی

تفاوت کالج و دانشگاه چیست و چه مزایا و معایبی دارند؟

به عنوان یک دانشجوی متقاضی ادامه تحصیل در خارج و یا خانواده‌ای که قصد دارد تا با اخذ مجوزی نظیر ویزای تحصیلی کانادا فرزند خود را برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بفرستد، به احتمال زیاد با موضوع تفاوت تعریف کالج و دانشگاه در کشورهای خارجی، اینکه کالج چیست ، به چه موسسه آموزشی دانشگاه کالج گفته می‌شود و این‌ که کدامیک برای انتخاب مناسب است، مواجه شده‌اید؛ موردی که قرار است در ادامه به جزئیات آن بپردازیم.

عموماً تصور بیشتر مردم این است که به موسسات آموزشی خصوصی در کشورهای خارجی، کالج و به موسسات آموزشی دولتی، دانشگاه می‌گویند.

؛برخی دیگر این‌طور فکر می‌کنند که دانشگاه کیفیت و سطح آموزشی بالاتری به نسبت کالج ارائه می‌دهد و دیگر به سراغ پاسخ این سوال که کالج چیست نمی‌روند. اما آیا واقعاً این تعاریف درست بوده و نیازی به تحقیق بیشتر در این رابطه وجود ندارد؟ و آیا با مفاهیم دیگری مثل دانشگاه کالج آشنایی دارید؟

در حقیقت، تفاوت بین کالج و دانشگاه پیچیده‌تر بوده و چیزی فراتر از تصورات ذکر شده است. با ما همراه باشید تا در ادامه این مطلب به طور کامل تفاوت‌های کالج و دانشگاه را به شما توضیح داده و به بررسی جزئیات مختلف آن‌ها از جمله اینکه کالج چیست ، تعریف دانشگاه کالج و موارد دیگر بپردازیم تا بتوانید بهترین انتخاب را برای ادامه تحصیل در خارج از کشور داشته باشید.

تاریخچه کالج و دانشگاه

بد نیست بدانید که بین سال‌های ۱۲۵۰ تا ۱۳۰۰ میلادی، اصطلاح دانشگاه ظهور کرد. اصطلاح کالج حدود ۱۵۰ سال بعد از پیدایش واژه دانشگاه پدیدار شد. هر دوی این نام‌ها دارای ریشه در زبان لاتین هستند و واژه universities به معنی اتحادیه، شرکت و جامعه و واژه  Collegium به معنی باشگاه، انجمن و اجتماع است.

کالج چیست؟

همانطور که در مطلب راهنمای تحصیل در کالج‌های دولتی و خصوصی کانادا به توضیح مفصل تعریف کالج و اینکه کالج چیست پرداختیم، کالج موسسه‌ آموزشی کوچکتری است که به طور معمول سطوح و مدارک کارشناسی را پوشش می‌دهد و دارای تنوع رشته‌های آموزشی کمتری به نسبت دانشگاه است.

برخی از انواع کالج‌ نظیر کالج‌های دولتی community و junior ممکن است تنها مقاطع تحصیلی ۲ساله را ارائه دهند؛ اما اغلب کالج‌ها مدارک کارشناسی را ارائه نموده و برخی دیگر به دانشجویان مدارک کاردانی یا همان associate degrees می‌دهند.

در تکمیل پاسخ به این سوال که کالج چیست باید بگوییم که به غیر از یک موسسه آموزشی که دوره‌های ۲ساله یا چهارساله کاردانی و یا کارشناسی را ارائه می‌دهد، به یک موسسه آموزش عالی که دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت مهارتهای خاص شغلی را ارائه می‌کنند نیز کالج گفته می‌شود.

طبق تعریف ارائه شده در وب‌سایت eduadvisor، کالج جزو نهادهای آموزش عالی است که در اغلب موارد تنها می‌تواند انواع خاصی از مدارک تحصیلی زیر را صادر کند:

  • دوره‌های دارای مدرک Certificate
  • دوره‌های پیش‌نیاز پیش‌دانشگاهی
  • دوره‌های دیپلم
  • دوره‌های کارشناسی 3 ساله از سایر دانشگاه‌های خارجی

همچنین زمانی که شما یک دوره آموزشی و تحصیلی را در یک کالج خارجی تکمیل کنید، این احتمال وجود دارد که مدرک فارغ‌التحصیلی شما به جای کالج مورد نظر از سوی یک دانشگاه پارتنر و شریک آن کالج صادر گردد.

اکنون که فهمیدید کالج چیست ، نوبت به معرفی انواع مختلف کالج می‌رسد.

کالج‌های حرفه و کسب و کار Career

به این دسته از کالج‌ها مدارس فنی و حرفه‌ای (technical schools)، مدارس تجارت (trade schools) و یا مدرسه حرفه و پیشه (vocational schools) نیز گفته می‌شود، کالج‌ های فنی و حرفه‌ای career آموزش‌های مناسب مشاغل مختلف را ارائه می‌دهند؛ دوره‌هایی که برای آماده‌سازی شما برای ورود مستقیم به بازار کار طراحی شده است.

اگر مشتاق به دریافت ویزا برای تحصیل در کانادا هستید، باید بدانید که به طور معمول این نوع از کالج‌ها انواع گواهی، دیپلم و مدارک کاردانی را که برای تکمیل آن‌ها به یک بازه ۲ساله و یا کمتر نیاز است، صادر می‌کنند.

اگرچه، برخی از کالج‌های کریر career امکان ارائه مدارک کارشناسی و ارشد که تکمیل آنها ۳ تا ۴ سال زمان می‌برد را نیز دارند.

در این بین، برخی از کالج‌ها با این‌که ممکن است الزاماً تمام مشخصات یک دانشگاه سنتی را نداشته باشند، خود را به عنوان یک دانشگاه کالج معرفی می‌کنند.

رشته‌های ارائه شده در این نوع از کالج‌ ها محدوده وسیعی از مشاغل مختلف نظیر تجارت، مراقبت‌های بهداشتی، طراحی، فناوری اطلاعات، هنرهای آشپزی، بهداشت دندان، تعمیر وسایل تهویه، نگهداری هواپیما و زیبایی‌شناسی را پوشش می‌دهد.در همین رابطه، شما می توانید در صورت تمایل از شرایط کار دانشجویی در کانادا نیز مطلع شوید.

کالج‌های دولتی community

کالج‌های دولتی نوع دیگری از کالج هستند که در برخی مواقع کالج‌های جونیورjunior  نیز نامیده می‌شوند به طور معمول مدارک کاردانی و یا همان associate degrees را ارائه می‌کنند و برخی از آن‌ها رشته‌های آموزشی دارای گواهی را نیز پوشش می‌دهند.

رشته‌های آموزشی این کالج‌ها به طور معمول ۲سال زمان می‌برد. کالج‌ کامیونیتی‌ها از دانشگاه‌ها کوچک‌تر بوده و در عین حال تعامل و ارتباط بیشتری با دپارتمان تحصیلی را برای دانشجو به همراه خواهند داشت.

اغلب این کالج‌ها دارای سیستم پذیرش باز هستند، این بدین معنی است که هرکسی با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و یا گواهی GED می‌تواند در این‌گونه مراکز آموزشی ثبت‌نام کند.

بسیاری از دانشجوها دوره ۲ساله آموزشی خود را در یک کالج کامیونیتی می‌گذرانند و سپس برای تکمیل مقطع ۴ ساله کارشناسی به یک دانشگاه کالج و یا دانشگاه سنتی کوچ می‌کنند.

موضوع هزینه در این میان نقش مهمی را ایفا می‌کند. به طور معمول کالج‌های Community بسیار ارزان‌تر از موسسات آموزشی برگزارکننده دوره‌های آموزشی ۴ساله مثل دانشگاه کالج هستند.

بر طبق آمار سال تحصیلی ۲۰۱۸-۱۹ میانگین هزینه و شهریه یک کالج دولتی برگزارکننده دوره‌های ۲ساله ۳٫۶۶۰ دلار است که در قیاس با هزینه ۱۰٫۲۳۰ دلاری کالج‌ها و یا دانشگاه‌های دولتی برگزارکننده دوره‌های آموزشی ۴ساله تفاوت فاحشی دارد.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که این شهریه تقریبی برای شهروندان مقیم بوده و شهریه در نظر گرفته شده برای دانشجویان بین‌المللی کالج  چیزی در حدود 26.290 هزار دلار آمریکا برآورد شده است.

همچنین بنابر اطلاعات ارائه شده در وب‌سایت topuniversities، در اغلب موارد شما نمی‌توانید با گذراندن یک دوره دو ساله کالج یک مدرک full degree را تکمیل کنید، بلکه می‌توانید یک مدرک associate’s degree از کالج و یا دانشگاه کالج خود دریافت کرده و 2 تا 3 سال باقیمانده را در یک دانشگاه تکمیل نمایید.

چنانچه قصد تحصیل در کالج و یا دانشگاه کالج را دارید بهتر است بهتر است بر موضوع هزینه تحصیل در کانادا و شرایط ادامه تحصیل در کانادا اشراف داشته باشید، چون هزینه کالج و دانشگاه‌های هر یک از استان‌های این کشور می‌تواند کاملاً متغیر باشد.

کالج‌های هنرهای آزاد Liberal arts

به طور معمول کالج‌ هنرهای آزاد موسسات آموزشی برگزارکننده دوره‌های ۴ساله هستند که اغلب مقاطع کارشناسی را ارائه می‌دهند. این در حالی است که به دلیل کم‌بودن دوره‌های آموزشی مقاطع ارشد در این‌گونه کالج‌ها، موضوع تحقیقات و پژوهش معمولاً تمرکز اصلی این دست از کالج ‌ها و مدارس نیست.

این نوع از کالج که با نام کالج‌های لیبرال آرتز شناخته می‌شوند عمدتاً بر مقوله‌های آموزش عمومی کاملا توسعه‌یافته، اهمیت دادن به حل مشکل و مسئله، تفکر انتقادی و مهارت‌های ارتباطی تمرکز دارند.

از این رو کالج‌ هنرهای آزاد محدوده وسیعی از رشته‌ها نظیر ادبیات، تاریخ، زبان، ریاضی، و علوم زندگی را به متقاضیان ارائه می‌دهند. این نوع از کالج‌ها نیز به طور معمول تنوع رشته کمتری به نسبت دانشگاه‌ها و دانشگاه کالج دارند و عموماً رشته‌های تخصصی نظیر پزشکی و مهندسی را به دانشجویان ارائه نمی‌دهند.

برخی از کالج‌های هنرهای آزاد موسساتی مستقل بوده و برخی دیگر وابسته به دانشگاه هستند.

این نوع از کالج‌ها با ظرفیت کمتر از ۲۵۰۰ دانشجو در اغلب موارد موسسات آموزشی کوچکی محسوب می‌شوند، جایی که در آن کلاس‌ها به جای دستیاران آموزشی توسط اساتید تمام‌وقت اداره می‌شوند و در عین حال از نسبت بالای اساتید و نیروی دپارتمان تحصیلی به دانشجویان بهره می‌برند.

اغلب این کالج ها خصوصی بوده و تعداد کمی از آن‌ها دولتی هستند. این در حالی است که درصد بالایی از فارغ‌التحصیلان این نوع از کالج‌ها برای ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری در دانشگاه‌ها اقدام می‌کنند.

اکنون که به خوبی متوجه این موضوع شدید که کالج چیست و با انواع کالج آشنا شدید، نوبت به بررسی نوع دیگری از موسسه آموزش عالی در خارج از کشور یعنی دانشگاه کالج می‌رسد.

دانشگاه کالج چیست؟

اکنون که به طور مفصل جواب سوال کالج چیست را درک کردید، بد نیست بدانید که در برخی از کشورها مثل استرالیا، کانادا، دانمارک، هلند، نروژ، انگلیس و یا آمریکا نوعی از موسسات آموزش عالی به نام university college نیز فعالیت دارند که آموزش دانشگاهی را ارائه داده، اما از استقلال کامل یک دانشگاه برخوردار نیستند. در واقع دانشگاه کالج نوعی از موسسه آموزشی است که دارای اختیار و اعتبار بیشتری به نسبت کالج بوده و جزوی از یک دانشگاه بزرگتر به شمار می‌رود.

به طور کلی دانشگاه کالج با کالج متفاوت بوده و امکان صدور مدارک زیر را به دانشجویان خواهد داشت:

  • دوره‌های پایه Foundation حوزه علوم، هنر و غیره
  • دوره‌های دارای مدرک دیپلم
  • مدارک کارشناسی و اصطلاحاً Undergraduate که توسط خود دانشگاه کالج صادر می‌شود
  • مدارک و دوره‌های ارشد Postgraduate

به طور معمول دانشگاه کالج دارای تجهیزات تحصیلی و آزمایشگاهی بیشتری به نسبت کالج بوده و از پردیس‌های دانشگاهی بزرگتری برخوردار است. به‌علاوه، تمام دوره‌هایی که حداقل ۱ گروه فارغ‌التحصیل دارند باید کاملاً معتبر باشند و اطمینان حاصل شود که مدرک شما با استانداردهای کیفیت تعیین‌شده توسط دولت مطابقت داشته باشد.

دانشگاه چیست؟

بعد از پرداختن به این موضوع که کالج چیست و دانشگاه کالج و یا کالج دانشگاه کجاست، نوبت به بررسی جزئیات دانشگاه می‌رسد که احتمالاً همگی با مختصات آن آشنایی دارید.

دانشگاه یک موسسه آموزشی بزرگ است که تمامی مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری را پوشش می‌دهد. عموماً مقاطع آموزشی سطح کارشناسی دانشگاه‌ها به سطوح بالاتر یعنی ارشد و دکتری منتهی می‌شود. این در حالی است که دانشگاه‌ها دارای مدارس و دانشکده‌های جداگانه پزشکی و حقوق برای آن دسته از دانشجویانی هستند که قصد تحصیل در دوره‌های تخصصی و فوق تخصصی دارند.

برخی از دانشگاه‌ها این امکان را به دانشجویان می‌دهند تا تحت یک برنامه آموزشی خاص در زمان کمتری مدارک کارشناسی و ارشد خود را کسب کنند. عمدتاً، دانشگاه‌ها به واسطه تعداد بسیار زیاد دانشجویان ثبت‌نامی، تنوع بیشتری از کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی را به نسبت کالج‌ها و یا حتی دانشگاه کالج تجربه می‌کنند و از لحاظ اندازه نیز بسیار بزرگ‌تر هستند.

در برخی موارد توضیح تمایز این گزینه‌های آموزشی آنقدر که به نظر می‌آید ساده نیست، این بدین خاطر است که یک دانشگاه می‌تواند از چندین زیرمجموعه نظیر دانشکده یا به اصطلاح school و یا کالج تشکیل شود.

برای مثال، کالج هاروارد در واقع کالج هنرهای آزاد مقطع کارشناسی دانشگاه هاروارد است، اما در عین حال دانشگاه هاروارد از ۱۰ مدرسه و کالج کارشناسی و تخصصی نظیر بیزینس اسکول هاروارد، مدرسه حقوق هاروارد، مدیکال اسکول هاروارد و غیره تشکیل شده است.

در موردی مشابه، دانشگاه پردو Purdue نیز از ۱۰ کالج و مدرسه از جمله کالج مهندسی و دانشکده دامپزشکی تشکیل شده است. این در حالی است که هر یک از کالج‌های زیر مجموعه دانشگاه مذکور، تحت نظارت دانشگاه، مدارک کارشناسی و ارشد را صادر می‌کنند. در ادامه بد نیست تا انواع دانشگاه‌ها را به شما شرح دهیم:

دانشگاه دولتی و دانشگاه خصوصی

به طور معمول بخشی از بودجه دانشگاه‌های دولتی در خارج توسط استان، ایالت و یا دولت فدرال تامین می‌شود؛ هر یک از ایالت‌ها و استان‌ها دارای حداقل یک دانشگاه دولتی هستند. این نوع از دانشگاه‌ها همان‌طور که از اسمشان بر می‌آید شهریه کمتری را برای دانشجویان بومی به نسبت دانشجویان بین‌المللی قائل هستند، اما این موضوع به منزله تحصیل رایگان در کشوری نظیر کانادا نیست.

دانشجویان بومی به خاطر پرداخت مالیات استانی و ایالتی، به نوعی از قبل از دانشگاه مذکور پشتیبانی و حمایت کرده‌اند و بدین خاطر مشمول پرداخت هزینه کمی به دانشگاه هستند، اما این موضوع برای دانشجویان خارجی صدق نمی‌کند. مبحث اختلاف شهریه دانشجویان بومی و بین‌المللی تنها مربوط به دانشگاه نبوده و شامل سایر موسسات آموزشی خارجی نظیر کالج و یا دانشگاه کالج نیز می‌شود.

در این بین، دانشگاه‌های خصوصی از دولت بودجه‌ای را دریافت نمی‌کنند و عمدتاً بودجه این دانشگاه‌ها از جانب شهریه دانشجویان، موقوفات و کمک‌های خصوصی تامین می‌گردد. بر همین اساس، شهریه این نوع از دانشگاه‌ها در اغلب موارد از دانشگاه‌های دولتی بیشتر است، اما در عین حال با ارائه کمک هزینه و یا بورسیه تحصیلی به دانشجویان در پرداخت هزینه‌ها کمک می‌کنند.

باز هم نیاز به یادآوری است که موضوع شهریه موسسات آموزشی دولتی و خصوصی شامل کالج و دانشگاه کالج در خارج از کشور نیز می‌گردد.

دانشگاه‌های آموزشی و تحقیقاتی

در هر دانشگاهی، زمان دانشکده‌های زیرمجموعه صرف آموزش و تحقیق می‌شود. اما میزان و نسبت بین این دو وظیفه، چیزی است که در موسسات آموزشی و دانشگاه‌های تحقیقاتی متفاوت است. بر همین اساس، دانشگاه‌هایی که بر پژوهش و تحقیقات تاکید دارند معمولاً موسسات بزرگتری هستند ( برای مثال، دانشگاه دولتی آریزونا چیزی در حدود ۶۸هزار دانشجو دارد) و تنوع بسیار بالایی از دوره‌ها و رشته‌های آموزشی را در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری ارائه می‌دهد.

تمرکز بر مقوله تحقیقات بدین معنی است که بسیاری از دانشکده‌ها از تجهیزات مدرن و کتابخانه‌های عظیم در این امر برخوردار هستند و توسط تعداد زیادی از پرسنل و کارکنان متخصص دانشگاه اداره می‌شوند.

اگرچه، شما ممکن است که دسترسی زیادی به این افراد فوق متخصص نداشته باشید؛ در بسیاری از مواقع، کلاسهای کارشناسی توسط استادیارهای فارغ‌التحصیل به جای پروفسورها و استادها اداره می‌شود و به طور معمول کلاسهای کارشناسی بسیار بزرگ بوده و به گونه‌ای است که صدها دانشجو در سالن‌های سخنرانی بزرگ گرد هم می‌آیند.

به همین خاطر، در این وضعیت ایجاد تعاملی موثر با مدرسان دوره بسیار سخت خواهد بود.

اما در نقطه مقابل، دانشگاه‌های آموزشی به جای انجام تحقیقات، تمرکز ویژه‌‌ای بر مقوله انتقال علم دارند. اساتید دانشگاه به طور عمده با تمام ظرفیت ممکن تدریس می‌کنند (به طور معمول ۴کلاس در هر ترم) و متحمل فشار انتشار مطالب و تحقیقات هم‌چون مدرسان دانشگاه‌های تحقیقاتی نیستند.

در این‌گونه دانشگاه‌ها اساتید کماکان تحقیقات نیز انجام می‌دهند، اما فریضه اصلی آنها آموزش است. البته باید بگوییم که تجهیزات این دسته از دانشگاه‌ها در قیاس با دانشگاه‌های تحقیقاتی کمتر است، اما در عین حال فرصت بهره‌برداری و تعامل با اساتید برای دانشجویان بیشتر خواهد بود.

مبحث پژوهش و تحقیقات در برخی از دانشگاه کالج ها همانند دانشگاه‌ها دنبال می‌شود، اما در اغلب موارد در انواع کالج های خارج از کشور این موضوع رنگ باخته و توجه کمتری به آن معطوف می‌گردد.

چگونه یک دانشگاه به این دسته‌بندی و رتبه نائل می‌شود؟

پیش از اینکه یک کالج بتواند به موقعیت و درجه یک دانشگاه دست پیدا کند، باید دارای شرایط زیر برای حداقل ۵سال باشد:

سازمان: این موسسه آموزشی باید دارای رشته‌های کاردانی و رشته‌های ارشد باشد، به گونه‌ای که این رشته‌ها از دوره‌های قابل ارائه کارشناسی و کل موسسه کاملاً جدا و مجزا باشد. همچنین این بخش باید دارای پرسنلی باشد که مسئولیت اصلی آنها اجرا و اداره رشته‌های ارشد و تخصصی است.

رشته تحصیلی: این موسسه باید دارای رشته‌های کارشناسی با موضوعات مختلف که به دریافت مدرک کارشناسی منتهی می‌شود و حداقل ۳ رشته تحصیلی یا تخصصی در مقاطع ارشد و دکتری باشد.

منابع: این ارگان آموزشی باید توانایی پشتیبانی مالی تمامی رشته‌های ارشد و تخصصی خود را داشته و از امکانات و تجهیزات لازم برای سطح کار موردنیاز در هردو مقوله مذکور برخوردار باشد.

اعتبارسنجی: این موسسه باید توسط ایالت و یا یک استان مجوز قانونی دریافت کرده و به رسمیت شناخته شود.این موضوع با ارزیابی اعتبار آموزشی و یا همان ECA متفاوت بوده و تنها به خود موسسه آموزشی وابسته است.

تفاوت‌های کالج و دانشگاه در کشورهای مختلف

معمولاً بنابر کشوری که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید، ممکن است تعریف کالج ، دانشگاه و یا دانشگاه کالج کمی فرق داشته باشد. بر همین اساس، در کشور آمریکا کاربرد واژه‌های کالج، دانشگاه کالج و دانشگاه تقریبا یکی بوده و هر دو به معنی موسسه آموزش عالی هستند.

به طور کلی دانشگاه به معنی موسسه آموزشی بزرگی است که رشته‌های ارشد و دکتری را ارائه می‌دهد، این در حالی است که دانشگاه کالج از لحاظ تجهیزات و اندازه و تنوع رشته، کمی از دانشگاه ضعیف‌تر بوده و زیرمجموعه یک دانشگاه بزرگ محسوب می‌شود و در نهایت کالج به یک موسسه آموزشی مجاز به صدور مدارک کارشناسی و کاردانی گفته می‌شود.

در بریتانیا، کالج‌ها مدارسی هستند که درون دانشگاه‌ها یافت می‌شوند و مدارک و رشته‌هایی که قبلاً دانشگاه ارائه میکرده را صادر نمی‌کنند. کالج‌ها می‌توانند چیزی فراتر از یک موسسه آموزشی باشند و به تجهیزات و اماکن اسکان دانشگاه مرتبط شوند.

در برخی موارد نیز به یک موسسه آموزشی ثانویه که در آن دانشجویان می‌توانند مدارک تحصیلی تخصصی دریافت کنند هم کالج گفته می‌شود.در کانادا واژه کالج معمولاً به موسسات کسب و کار، هنری، فنی و حرفه‌ای و علمی پایه سوم آموزشی گفته می‌شود.

همچنین واژه University college به معنی دانشگاه کالج و یا کالج دانشگاهی است که مشابه یک دانشگاه نبوده و به عنوان یک موسسه آموزشی مستقل شناخته نمی‌شود.

در بسیاری از مواقع می توان بدون مدرک زبان برای پذیرش مشروط دانشگاه و ویزا اقدام کرده و دوره های زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا را در کالج مورد نظر گذراند. در واقع امکان مهاجرت به کانادا بدون مدرک زبان آیلتس و تحصیل در کالج و دانشگاه های این کشور برای برخی از متقاضیان وجود دارد.

در استرالیا، واژه کالج به معنی سطح دوم آموزش است و به طور متداول برای مدارس فنی و یا مدارس داخل دانشگاه استفاده نمی‌شود. در اغلب موارد برای سطح سوم آموزشی، به جای کالج بیشتر از واژه دانشکده faculty استفاده می‌شود.

آیا کالج‌ها می‌توانند مدارک ارشد ارائه کنند؟

در بعضی مواقع، تمایز بین دو موسسه آموزشی کالج و دانشگاه در کشورهای خارجی آنچنان واضح و شفاف نیست. برای مثال، موسسه آموزشی ویلیام و مری در ایالت ویرجینیا William & Mary کالج نامیده می‌شود، اما با این حال موسسه مذکور رشته‌های مقطع ارشد تجارت، حقوق، آموزش و پرورش و علوم دریایی را نیز ارائه می‌دهد.

کالج سنت جوزف St. Joseph’s نیویورک نیز می‌تواند در رشته‌های آموزش و پرورش، تجارت، نویسندگی خلاق و بسیاری از موارد دیگر مدارک ارشد صادر کند.

از این رو، شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که چرا به موسسه‌ای با این حجم از تنوع رشته و مجوز ارائه مدارک ارشد، کالج یا دانشگاه کالج گفته می‌شود؟ برخی اوقات پاسخ این جواب ریشه در سنت دارد.

موسساتی که دارای دیرینه‌ و تاریخچه زیادی با نام کالج هستند، ممکن است با تغییر نام موسسه از کالج به دانشگاه موجب ناراحتی و توهین به پرسنل و دانشجویان گردند. برای مثال هنگامی که کالج Mt. Union در اوهایو پیشنهاد تغییر نام خود را به دانشگاه Mt. Union مطرح کرد، تمامی کارکنان و پرسنل عالی رتبه کالج عصبانی شده و در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی دست به اعتراض زدند.

انتخاب درست کدام است، کالج یا دانشگاه؟

با تمام این اوصاف، هنوز هم برای بسیاری از دانشجویان و متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور این سوال وجود دارد که دانشگاه بهتر است یا دانشگاه کالج و یا حتی کالج؟

باید این اطمینان خاطر را به شما بدهیم که تمامی این موسسات آموزشی از لحاظ تحصیلی و اعتبار برابر هستند.(البته به این نکته حتماً توجه داشته باشید که برخی از کالج‌های خصوصی دارای رنکینگ و اعتبار بالایی نیستند و نمی‌توان رده آموزشی و اعتبار مدارک آنها را با دانشگاه ها و یا دانشگاه کالج مقایسه کرد)

اما بنابر شرایط دانشجو و البته پیشنهادهای تحصیلی در دسترس، ممکن است انتخاب بین کالج و یا دانشگاه کمی سخت باشد.

این بدین خاطر است که ممکن است یک متقاضی به دلیل داشتن شرط سنی و گپ تحصیلی شانس بیشتری برای دریافت پذیرش از یک کالج داشته باشد، ولی فردی دیگر تنها به خاطر شهریه‌های مناسب‌تر و یا فضای کوچک‌تر و صمیمی‌تر، انتخاب کالج را ترجیح دهد.

در نقطه مقابل، ممکن است تنوع بالای رشته‌ها، تجهیزات فوق‌العاده آزمایشگاهی، اساتید برجسته و رنکینگ بالای یک دانشگاه، فرد متقاضی را ترغیب به دریافت پذیرش و ثبت‌نام در دانشگاه به جای کالج و یا دانشگاه کالج کند.

اگر برای مثال در حال تحقیق در مورد شرایط و هزینه تحصیل در رشته های علوم پزشکی در کانادا هستید، بهتر است به سراغ اخذ پذیرش تحصیلی موسسات آموزشی مجهزتر و گسترده‌تر یعنی دانشگاه بروید.

این موضوع بدین معنی نیست که مثلاً بهترین رشته های تحصیلی در کانادا تنها مختص به دانشگاه‌ها بوده و کالج‌ها فاقد رشته‌های تحصیلی جذاب برای دانشجویان بین‌المللی هستند.

چون ممکن است برخی از کالج‌ها دارای شرایط ایده آل پذیرش و تحصیل رشته تخصصی MBA در کانادا باشند! از این رو باید قبل از اقدام برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی، به خوبی در مورد موسسه آموزشی خود تحقیق کرده و در صورت تمایل از مشاوره و ارزیابی تخصصی یک موسسه مهاجرتی کاربلد مثل نیلگام استفاده کنید.

اینکه به خوبی این موضوع را درک کنید که کالج چیست ، دانشگاه کالج کجاست و این گزینه‌ها چه تفاوت اساسی با دانشگاه دارند، از اهمیت زیادی برخوردار هستند، اما مراحل آماده‌سازی مدارک تحصیلی، دریافت پذیرش، انتخاب مقصد تحصیلی و هماهنگی با سیستم آموزشی کشورهای خارجی نیز حائز اهمیت بوده و نیازمند صبر، تجربه و انرژی بالای شما در ادامه مسیر ادامه تحصیل در خارج از کشور خواهند بود.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *