مهاجرت

مهاجرت به انتاریو کانادا چگونه است؟

در مورد جزئیات مهاجرت به انتاریو و روش های آن با شما در این پُست نیلگام صحبت میکنیم تا به راحتی بتوانید تصمیم خود را برای مهاجرت به انتاریو نهایی کنید. پیشنهاد می کنیم به ارزیابی گزینه مهاجرت به انتاریو کانادا به عنوان یکی از بهترین انتخاب ها بپردازید و از کارشناسان متخصص نیلگام در این زمینه سوالات خود را بپرسید.

معمولاً وقتی حرف از مهاجرت به کانادا می شود خیلی از افراد به سراغ پرجمعیت ترین و محبوب ترین استان این کشور یعنی انتاریو می روند، جایی که قریب به 40 درصد از خود کانادایی ها نیز آنرا خانه صدا می کنند و اصولاً کانادا را با استان انتاریو می شناسند.

انتاریو از این جهت بسیار محبوب است که خانه شهر پایتخت این کشور یعنی اتاوا و بزرگترین و محبوب ترین شهر کشور کانادا یعنی تورنتو است. این بدین معنی است که محبوبیت بیش از اندازه این استان موجب جذب بیشتر مهاجران تحصیل کرده از سراسر دنیا شده و انتاریو با داشتن انواع امکانات شهری و رفاهی و موقعیت های شغلی متنوع و پرتعداد، یکی از اولویت های اصلی مهاجرت و زندگی محسوب می شود.

به بیانی دیگر، خیلی از متقاضیانی که در جستجوی جزئیات جدید مهاجرت به انتاریو کانادا هستند، تمایل زیادی به دانستن این موضوع دارند که چگونه میتوان به تورنتو کانادا مهاجرت کرد ، جایی پرجنب و جوش و پرطرفدار که جزو بهترین ها و گرانترین شهرهای کشور کانادا به شمار می رود.

از جانبی دیگر، استان انتاریو مرکز اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور کانادا محسوب شده و بدون شک جزو مناسب ترین انتخاب ها برای تحصیل، کار و زندگی دائمی مهاجران تازه وارد است.

طبق جدیدترین آمار بدست آمده، هرساله قریب به یک سوم از مهاجران تازه وارد به کشور کانادا قدم به این استان دوست داشتنی می گذارند. انتخاب مهاجرت به انتاریو کانادا به دلیل وجود فرصت های شغلی متعدد، درآمد بالا و تنوع فرهنگی، امکانات رفاهی فوق العاده و حضور پرشمار مهاجران از سراسر دنیا است که هماهنگی و تطابق سریع تر شما را در کوتاه مدت ممکن می سازد.

در حقیقت، نیمی از مردم در حال زندگی در تورنتو دارای اصلیتی غیرکانادایی هستند.

مهاجرت به انتاریو

بنابر آمار، شما می توانید برای مهاجرت به انتاریو کانادا از برنامه نامزدی استانی OINP استفاده کنید. این برنامه برای مهاجران دارای مهارت و تجربه کاری طراحی شده و به متقاضیان واجد شرایط این اجازه را می دهد تا به کاندیدا و نامزدی برنامه استانی درآمده و بعد از گذراندن یک پروسه مشخص، برای اقامت دائم کانادا از طریق سازمان مهاجرت و شهروندی این کشور یعنی IRCC درخواست دهند.

برنامه استانی مهاجرت به انتاریو

اینکه می خواهیم به معرفی و توضیح جزئیات محبوب ترین و متداول ترین گزینه مهاجرت به انتاریو کانادا یعنی مهاجرت استانی PNP کانادا بپردازیم به این معنی نیست که روش های دیگری برای مهاجرت به این استان محبوب و پرجمعیت وجود ندارد، بلکه در واقع شما این امکان را دارید تا از طریق مهاجرت تحصیلی، اسپانسرشیپ خانوادگی و ازدواج نیز این کار را انجام داده و به خواسته خود برسید.

ولی اگر کمی از زمانتان را به خواندن و درک جزئیات مهاجرت به انتاریو کانادا از طریق برنامه استانی PNP اختصاص دهید، متوجه این موضوع می شوید که این روش یک گزینه جامع و پرکاربرد بوده و بسیار به کار شما خواهد آمد.

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت canadavisa، اصلی ترین هدف روش OINP انتاریو رسیدگی به کمبود نیروی کار ماهر در حوزه های شغلی این استان، آسان تر کردن روند و پروسه سرمایه گذاری و کارآفرینی و اطمینان از این موضوع است که تازه واردان و مهاجران جدید کانادا امکان اسکان و هماهنگی بسیار خوبی را در این استان پیدا خواهند کرد.

از زمان شروع این برنامه، برنامه استانی PNP تنها امکان نامزدی و کاندیدا کردن 1000 متقاضی را در سال 2009 داشت. اما اکنون تعداد نامزدهای انتخابی برنامه استانی مهاجرت به انتاریو کانادا به چیزی قریب به 8 هزار متقاضی در سال رسیده است.

در این بین، برخی از استریم های مهاجرتی انتاریو در حالت پایه و اصطلاحاً base بوده و الباقی استریم های بهبود یافته و برتری محسوب می شوند که با اکسپرس اینتری هماهنگ شده و کار می کنند.

در یک توضیح مختصر، اکسپرس اینتری یک سیستم فدرالی مهاجرت است که کشور کانادا برای مدیریت درخواست های اقامت دائم از طریق 3 برنامه اصلی اقتصادی مهاجرت از آن استفاده می کند.

با استفاده از این سیستم آنلاین، به هر کاندیدا و متقاضی مهاجرتی بر مبنای سیستم جامع رتبه بندی CRS امتیاز داده می شود و متقاضیان دارای بیشترین امتیاز برای درخواست و اپلای اقامت دائم این کشور دعوت می شوند.

عموماً به آن دسته از متقاضیانی که موفق به دریافت نامزدی از یک برنامه استانی هماهنگ با سیستم اکسپرس اینتری شوند، 600 امتیاز تعلق می گیرد که در تضمین دریافت دعوت نامه درخواست ITA تاثیر زیادی می گذارد. این در حالی است که متقاضیان به طور همزمان دارای نامزدی از طریق پروفایل اکسپرس اینتری نیز خواهند شد.

اما در نقطه مقابل، استریم های پایه گزینه های مهاجرتی هستند که با سیستم اکسپرس اینتری هماهنگ نبوده و در واقع خارج از این سیستم محسوب می شوند. آن دسته از متقاضیانی که قصد مهاجرت به انتاریو کانادا از طریق این دسته از برنامه های استانی را داشته باشند، باید به طور مستقیم و غیراینترنتی درخواست خود را به سازمان مهاجرت و شهروندی IRCC ارائه نمایند.

روش های مهاجرت به انتاریو

در صورتی که مایل هستید تا مهاجرت به انتاریو کانادا را تجربه کنید، می توانید از میان سه دسته بندی زیر یکی را انتخاب کرده و از طریق آن برای هدف خود اقدام نمایید:

 • دسته سرمایه انسانی (Human Capital)
 • دسته جاب آفر کارفرما (Employer Job offer)
 • دسته تجاری (Business)

دسته سرمایه انسانی برای نیروهای کار ماهر، نیروهای ماهر فرانسوی زبان و تاجران در نظر گرفته شده است. این در حالی است که برنامه مورد نظر برای دانشجویان بین المللی که از یک دانشگاه انتاریو با مدرک کارشناسی ارشد و یا دکترا فارغ التحصیل شده اند نیز مناسب است. در این دسته مهاجرتی نیازی به داشتن جاب آفر از کشور کانادا نیست.

دسته جاب آفر کارفرما نیز برای کاندیداهای دارای جاب آفر معتبر از استان انتاریو است؛ موقعیت های شغلی که کارفرماهای کانادایی آمادگی انتخاب و نامزدی متقاضیان ذکر شده را دارند.

سرمایه انسانی انتاریو

این دسته بندی معروف مهاجرت به انتاریو کانادا به دو استریم مختلف تقسیم می شود. یکی برنامه اکسپرس اینتری انتاریو است و گزینه های در دسترس در این ساب استریم در حالت بهبود یافته است، یعنی با سیستم اینترنتی اکسپرس اینتری هماهنگ و لینک شده است.

در حال حاضر گزینه های ساب استریم اکسپرس اینتری دسته سرمایه انسانی این استان شامل موارد زیر می شود:

 • اولویت های سرمایه انسانی: شامل برنامه اسکیل ورکر فدرال FSWP و کلاس تجربه کانادایی CEC می شود.
 • تاجران ماهر(اسکیل تریدز): برای متقاضیان دارای تجربه کاری مرتبط و کسب شده در استان انتاریو در مشاغل واجد شرایط تجاری است
 • نیروی کار ماهر فرانسوی زبان: این برنامه نیز همانند گزینه اول از طریق دو برنامه FSWP و CEC عمل کرده و اجرا می شود و متقاضیان این ساب استریم ملزم به داشتن مهارت بالای زبان در انگلیسی و فرانسوی خواهند بود.

به طور کلی، در صورتی که موفق به دریافت نامزدی از برنامه اکسپرس اینتری انتاریو شوید، به شما این موضوع اطلاع داده می شود. سپس باقی پروسه تماماً به خود شما بستگی دارد که با نامزدی استانی و ادامه روند مهاجرت به انتاریو کانادا موافقت کرده و یا آن را رد کنید.

در صورتی که با نامزدی استانی موافقت کنید، 600 امتیاز مضاعف به شما تعلق می گیرد. این بدین معنی است که دریافت دعوت نامه درخواست ITA برای شرکت در قرعه کشی بعدی اکسپرس اینتری برای شما تضمینی خواهد بود.

گزینه هایی که در زیر دسته سرمایه انسانی قرار می گیرند شامل ساب استریم دانشجویان فارغ التحصیل بین المللی می شود. البته لازم به ذکر است که این نوع از برنامه با اکسپرس اینتری مطابقت نداشته و متقاضی ملزم به ایجاد یک پروفایل و ثبت یک فرم ابراز علاقه یا همان EOI است؛گزینه های زیر دسته شامل موارد زیر می شوند:

 • استریم فارغ التحصیلان مقاطع تکمیلی (ارشد و دکترا): برای متقاضیانی که موفق به کسب مدرک تحصیلی ارشد از یک دانشگاه مستقر در استان انتاریو کانادا شده اند
 • استریم فارغ التحصیلان دکترا: برای متقاضیانی که موفق به کسب مدرک تحصیلی دکترا از دانشگاهی در انتاریو شده اند.

باید به این نکته توجه داشته باشید که هر دو استریم ارشد و دکترا از سیستم EOI برای پیگیری امور و ادامه روند درخواست استفاده می کنند. این در حالی است که هزینه درخواست این طرح 1500 دلار کانادا برای هر متقاضی بوده و ارزیابی آن بین 30 تا 60 روز کاری زمان می برد.

لازم به ذکر است که حداقل شرایط مورد نیاز برای شرکت در استریم های زیر مجموعه سرمایه انسانی نیز به شرح زیر است:

 • باید از تمکن مالی و موجودی حساب کافی برای پوشش هزینه خود و اعضای خانواده برخوردار باشید
 • قصد زندگی و اقامت در استان انتاریو را داشته باشید
 • باید از شرایط مضاعف شرکت در استریم که قصد اپلای در آن را دارید بهره مند باشید که شامل موارد زیر می شود:
دستهنیاز به جاب آفرهماهنگ با اکسپرس اینتریشرایط الزامی و مضاعف
استریم اولویت های سرمایه انسانیخیربله
 • باید دارای پروفایل کاربری اکسپرس اینتری باشد
 • باید دارای حداقل یک سال تجربه کاری تمام وقت باشد
 • باید حداقل از یک مدرک دانشگاهی کارشناسی، ارشد و یا دکترا برخوردار باشد
 • حداقل سطح زبان مورد نیاز متقاضی باید معادل سطح CLB7 یا بالاتر در انگلیسی یا فرانسوی باشد
استریم نیروی کار ماهر فرانسوی زبانخیربله
 • باید دارای پروفایل کاربری اکسپرس اینتری باشد
 • باید دارای حداقل یک سال تجربه کاری تمام وقت باشد
 • باید حداقل از یک مدرک دانشگاهی کارشناسی، ارشد و یا دکترا برخوردار باشد
 • حداقل سطح زبان مورد نیاز متقاضی باید معادل سطح CLB7 یا بالاتر فرانسوی باشد
استریم تاجران ماهرخیربله
 • باید دارای پروفایل کاربری اکسپرس اینتری باشد
 • باید دارای حداقل یک سال تجربه کاری تمام وقت باشد
 • از یک سرتیفیکیت و یا گواهی معتبر برخوردار باشد
 • باید در حال زندگی در استان انتاریو بوده و دارای یک مجوز کار معتبر در زمان اپلای باشد
 • حداقل سطح زبان مورد نیاز متقاضی باید معادل سطح CLB5 یا بالاتر در انگلیسی یا فرانسوی باشد
استریم فارغ التحصیلان ارشدخیربله
 • باید دارای یک مدرک تحصیلی ارشد از یک دانشگاه معتبر انتاریو باشد
 • از حداقل سطح زبان CLB7 انگلیسی یا فرانسوی بهره مند باشد
 • به طور قانونی و برای حداقل یکسال در دو سال گذشته در استان انتاریو زندگی کرده باشد
استریم فارغ التحصیلان دکتراخیرخیر
 • باید دارای یک مدرک دکترا از یک دانشگاه معتبر در انتاریو باشد
 • به طور قانونی و برای حداقل یکسال در دو سال گذشته در استان انتاریو زندگی کرده باشد

مراحل مهاجرت به انتاریو

اکنون به بخش بسیار مهمی از مطلب مهاجرت به انتاریو کانادا یعنی فهمیدن روند و مراحل کار می رسیم. عموماً زمانی که فهمیدید چه استریمی برای شما مناسب است، باید در وب سایت رسمی و استانی OINP برای ثبت نام یک حساب کاربری دارای کلید واحد One-key اقدام کنید.

شما ملزم به ایجاد یک پروفایل بوده و بعد از آن باید با کلیک کردن بر روی استریم که قصد اپلای آن را دارید، مقدمات پرونده خود را از طریق پورتال شروع کنید؛ شما همچنین ملزم به آپلود مدارک مورد نیاز این برنامه در حساب کاربری تان هستید.

اگر برای یک استریم اکسپرس اینتری اپلای کنید، باید تا زمان نامزد و کاندیدا شدن حساب کاربری خود را به روز رسانی و نگهداری نمایید. در صورتی که درخواست شما با موفقیت روبرو شود، یک نامه تائید نامزدی و یک گواهی OINP از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.

برای استریم های اکسپرس اینتری: شما از طریق پروفایل اکپرس اینتری گواهی تائید نامزدی خود را دریافت می کنید. با موافقت با نامزدی استانی به شما 600 امتیاز مضاعف CRS داده می شود. این به معنی دریافت دعوت نامه درخواست اقامت دائم در قرعه کشی بعدی pool اکسپرس اینتری است که شما را یک قدم بیشتر به مهاجرت به انتاریو کانادا نزدیک تر می کند.

برای استریم های فارغ التحصیلان: شما باید در یک بازه زمانی 6 ماهه و از طریق سازمان مهاجرت و شهروندی IRCC کشور کانادا برای اپلای اقدام کنید. در این پروسه، پیوست کردن نامه تائیدیه نامزدی استانی و گواهی ارسال شده در پرونده از اهمیت زیادی برخوردار است.

جاب آفر کارفرما انتاریو

سه برنامه زیر در دسته بندی پیشنهاد شغلی کارفرما وجود دارد:

 • استریم نیروی کار خارجی: برای نیروی کار ماهر
 • دانشجویان بین المللی: برای فارغ التحصیلان اخیر موسسات آموزشی عالی انتاریو
 • استریم مهارت های مورد نیاز: برای نیروهای کاری حرفه ای در حوزه های مخصوص کاری نظیر کشاورزی، ساخت و ساز، حمل و نقل و نیروی کار پشتیبانی شخصی
استریمهزینه درخواستزمان ارزیابی
استریم های نیروی کاری خارجی و مهارت های مورد نیازدر صورتی که جاب آفر برای خارج از محدوده تورنتو بزرگ GTA باشد، 1500 دلار کانادا و

2000 دلار در صورتی که جاب آفر برای داخل محدوده تورنتو بزرگ GTA (مثل تورنتو، دورهام، هیلتون، یورک و پیل) باشد

60 تا 90 روز
استریم دانشجویان بین المللی1500 دلار90 تا 120 روز

حداقل شرایط مورد نیاز

 • دارای یک جاب آفر دائمی و تمام وقت در یک موقعیت کاری واجد شرایط در انتاریو باشید
 • از تجربه کاری، گواهی و یا سایر صلاحیت های لازم برای اجرایی کردن یک شغل حرفه ای بهره مند باشید
 • قصد زندگی و اقامت در انتاریو را داشته باشید
 • کارفرمای متقاضی باید دارای شرایط مضاعف در حوزه های تجارت، درآمد و استخدام باشد
دستهآیا نیاز به جاب آفر وجود دارد؟شرایط مضاعف و مورد نیاز
استریم نیروی کار خارجیبله
 • در صورتی که شغل مورد نظر نیازی به گواهی و تائیدیه نداشته باشد، ملزم به داشتن حداقل دو سال تجربه کاری هستید
 • مقدار درآمد شما باید بیشتر از آستانه تعیین شده درآمد آن شغل در استان انتاریو باشد
استریم مشاغل پرتقاضا و مورد نیازبله
 • شغل مورد نظر باید در لیست مشاغل in-demand باشد
 • از حداقل 9 ماه تجربه کاری بهره مند باشید
 • از حداقل سطح زبان CLB4 و یا بالاتر (انگلیسی و فرانسوی) برخوردار باشید
 • دارای دیپلم دبیرستان باشید
 • مقدار درآمد شما باید بیشتر از آستانه تعیین شده درآمد آن شغل در استان انتاریو باشد
استریم تاجران ماهربله
 • مقدار درآمد شما باید بیشتر از آستانه تعیین شده درآمد آن شغل در استان انتاریو باشد
 • باید دارای یک گواهی و یا دیپلم دو ساله از یک موسسه آموزشی معتبر کانادایی باشید

روند کار به این صورت است که شما باید نخست یک پروفایل در OINP e-Filing Portal ایجاد کرده و فرم ابراز علاقه EOI خود را ثبت کنید.

به طور معمول انتاریو از قرعه کشی های استانی برای دعوت کاندیداهای دارای امتیاز بالا در pool استفاده می کند. چنانچه دعوت شوید، یک اعلامیه در پورتال دریافت خواهید کرد و باید در یک بازه زمانی 14 روزه درخواست خود را ارسال کنید. بر همین اساس، ارسال پرونده و درخواست از طریق حساب کاربری ONe-key انجام می شود.

مهاجرت منطقه ای انتاریو

در مبحث مهاجرت به انتاریو کانادا برنامه The Regional Immigration Pilot به عنوان بخشی از دسته جاب آفر کارفرما عمل می کند. این برنامه به استان انتاریو کمک می کند تا برای جوامع کوچک و حومه انتاریو مهاجران واجد شرایط را جذب و نگهداری کرده و به مسئله کمبود نیروی کار در برخی از موقعیت ها رسیدگی کند. این برنامه همچنین از رشد اقتصاد در این جوامع حمایت می کند.

اصولاً برنامه pilot برای افراد دارای جاب آفر از یک کارفرما در یک جامعه pilot است. لازم به ذکر است که استان انتاریو از 150 موقعیت و فضای نامزدی در سال 2021 برخوردار بوده است.

در حال حاضر 3 جامعه pilot که بخشی از برنامه منطقه ای مهاجرت به انتاریو کانادا است شامل موارد زیر می شود:

 • Chatham-Kent
 • شهرهای بلویل و کوئین وست  Quinte West
 • شهر کورنوال

برای اینکه واجد شرایط شرکت در این برنامه منطقه ای انتاریو شوید باید از شرایط زیر برخوردار باشید:

 • دارای یک جاب آفر تمام وقت و دائمی از یک کارفرما در یکی از جوامع پایلوت باشید
 • از شرایط لازم برای شرکت در یکی از استریم های جاب آفر کارفرما بهره مند باشید

اگر مایل به اپلای در برنامه پایلوت هستید، باید نخست برای یک فرم EOI ثبت نام کنید، در هنگام انجام این کار، از شما درخواست می شود که اگر می خواهید تحت برنامه منطقه ای مهاجرت pilot اقدام کنید، آن را انتخاب نمایید.

تجارت انتاریو

بخش بیزینس برای آن دسته از متقاضیان مهاجرت به انتاریو کانادا است که مایل به شروع یک تجارت و یا خرید یک کسب و کار فعال قبلی در استان انتاریو هستند. در حال حاضر تنها استریم فعال در بخش بیزینس استانی برنامه کارآفرینی انتاریو کانادا Entrepreneur Stream است.

هزینه اپلای این برنامه 3500 دلار کانادایی بوده و زمان ارزیابی آن برای بخش بررسی EOI کمتر از 30 روز کاری است؛ این در حالی است که زمان ارزیابی کل پرونده درخواستی بستگی به فاکتورهای مختلفی داشته و زمان دقیقی برای آن تعیین نشده است.

حداقل شرایط مورد نیاز برای این طرح:

 • باید دارای حداقل 24 ماه تجربه کاری و تجاری در 60 ماه گذشته باشید
 • باید از حداقل 800 هزار دلار بودجه برای تجارت مستقر در منطقه GTA و یا 400 هزار دلار در منطقه خارج از محدوده GTA برخوردار باشید
 • در صورت قرارگیری تجارت در محدوده GTA از حداقل 600 هزار دلار سرمایه شخصی و برای محدوده خارج از GTA از حداقل 200 هزار دلار سرمایه شخصی برخوردار باشید
 • باید حداقل یک سوم از حقوق صاحبان سهام در تجارت را در کنترل خود داشته باشید.
 • باید به طور فعالانه ای در مبحث مدیریت تجارت فعال باشید
 • شما ملزم هستید تا چنانچه تجارت در حوزه GTA باشد حداقل دو موقعیت کاری تمام وقت را برای شهروندان کانادایی و یا افراد دارای اقامت دائم در این کشور ایجاد کنید و برای محدوده خارج از GTA این الزام به یک نفر کاهش پیدا می کند. در صورتی که تجارت مورد نظر در بخش اطلاعات و روابط اجتماعی و یا ارتباطات دیجیتال باشد، تنها استخدام یک نیروی کار تمام وقت با شرایط بالا کفایت می کند
 • در صورت خرید یک کسب و کار و تجارت فعال، باید دارای شرایط مضاعفی باشید

روند کار بدین صورت است که شما باید نخست از طریق برقراری ارتباط با OINP از طریق ایمیل و درخواست یک کپی از فرم ثبت نام، یک فرم ابراز علاقه EOI ارسال کنید. شما ملزم به تکمیل فرم و ارسال مجدد آن از طریق ایمیل هستید.

سپس در مرحله pool قرار گرفته و با سایر متقاضیان به رقابت پرداخته و رتبه بندی می شوید. طبق روال برنامه های مهاجرت به انتاریو کانادا، در سیستم قرعه کشی، نامزدهای دارای بالاترین رتبه و امتیاز برای ارسال درخواست و پرونده برای استریم کارآفرینی از طریق پورتال OINP e-Filing دعوت می شوند.

شما همچنین نیاز به استخدام یک فرد واجد شرایط برای بررسی و ارزیابی ارزش خالص شخصی و انباشت قانونی دارایی های خود دارید.

در نهایت پیشنهاد می کنیم که چنانچه مایل به استفاده از روش های استانی مهاجرت به انتاریو کانادا و یا سایر استان های این کشور هستید، از مشاوره و خدمات تخصصی کارشناسان موسسه مهاجرتی نیلگام برای این منظور  استفاده کنید. کانادا یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت میباشد.

تنها کافیست تا یک وقت مشاوره تخصصی رزرو کنید تا با ارزیابی دقیق وضعیت مالی، تحصیلی و شغلی فعلی شما، بهترین و سریع ترین گزینه مهاجرتی به شما پیشنهاد شده و در صورت تمایل انجام تمامی امور از جمله آماده سازی مدارک، ارسال درخواست، دریافت ویزا و کارت اقامت و سایر گزینه ها توسط کارشناسان ما به انجام می رسد.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *