برنامه کارآفرینی انتاریو کانادا

هر آنچه نیاز است در مورد برنامه کارآفرینی انتاریو کانادا بدانید را در این صفحه مشاهده می کنید. در صورت نیاز به مشاوره اختصاصی می توانید با رزرو وقت مشاوره از راهنمایی های مشاوران تخصصی ما استفاده نمایید.

دسترسی سریع

معرفی

برنامه کارآفرینی انتاریو کانادا از روش های اخذ اقامت دائم کشور کاناداست. شرایط ویزای کارآفرینی انتاریو کانادا را در مجله مهاجرتی نیلگام بخوانید.

برنامه کارآفرینی انتاریو کانادا یکی از برنامه‌های زیرمجموعه نامزدهای استانی به شمار می‌رود که مورد توجه بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کانادا قرار گرفته است. واجدین شرایط می‌توانند با دریافت مجوز اقامت دائم کانادا پس از طیِ مراحل قانونی، از فرصت‌های اقتصادی منحصر به فرد این سرزمین بهره‌مند شوند. مزایا و شرایط برنامه کارآفرینی انتاریو کانادا را در این بخش از سایت موسسه مهاجرتی نیلگام مطالعه کنید.

  شرایط برنامه کارآفرینی انتاریو کانادا
فاکتورهاتوضیحات
تجربه و سابقه شغلیحداقل 24 ماه فعال به عنوان صاحب مشاغل یا به عنوان مدیر ارشد (مدیریت کسب‌وکار)
حداقل میزان دارائی800 هزار دلار در منظقه تورنتو بزرگ و 400 هزار دلار در خارج از این منطقه
میزان تحصیلاتحداقل مدرک دیپلم و کاردانی
طرح کسب‌وکارارائه طرح جهت راه اندازی یک بیزینس جدید و یا خرید یک کسب و کار موجود در استان
درصد مالکیت مجاز در صورت شراکتحداقل یک سوم  بیزینس (33.33 درصد)
حداقل میزان سرمایه گذاری600 هزار دلار در منظقه تورنتو بزرگ و 200 هزار دلار در خارج از این منطقه
ایجاد شغلحداقل دو شغل تمام وقت برای یک شهروند و یا فرد مقیم کانادا در منطقه تورنتو بزرگ
حداقل یک شغل تمام وقت برای یک شهروند یا مقیم برای مشاغل خارج از GTA
سکونت و حضور سرمایه گذار75 درصد (9 ماه از یک سال) از دوره زمانی کسب و کار (دوره توافقنامه عملکرد) باید در انتاریو اقامت فیزیکی داشته باشید.
نیاز به بازدید اولیه (سفر اکتشافی)در صورت خرید یا قصد خرید یکی از مشاغل موجود، حداقل 12 بار در 12 ماه گذشته از تاریخ ثبت علاقه باید از انتاریو بازدید کنید.
تسلط به زبانحداقل نمره معادل CLB4 در انگلیسی یا فرانسوی
امکان شراکت با دیگر متقاضیان این برنامهبله
امتیاز مورد نیاز ثبت ناممجموع 200 امتیاز
عوامل سرمایه انسانی: 80، عوامل سرمایه گذاری: 46، مفهوم کسب و کار
نیاز به مصاحبهبله
 حداقل زمان برای ارسال گزارش نهائی18 ماه بعد از صدور مجوز کار
هزینه هاثبت‌نام رایگان
ثبت پرونده درخواست ویزای کارآفرینی: 3 هزار و 500 دلار

کار آفرینی انتاریو

برنامه کارآفرینی انتاریو کانادا به متقاضیان راه‌اندازی یا خرید کسب‌وکار این اجازه را می‌دهد تا با کسب امتیاز لازم از سیستم مهاجرتی این استان در آن سرزمین آزادانه زندگی و به اهداف مالی و تجاری خود دست پیدا کنند.

استان انتاریو (که به صورت آنتِریو یا اونتاریو هم به چشم می‌خورد) در جنوب شرق کشور کانادا واقع شده و با استان‌های کبک و مانیتوبا همسایه است. این استان در فعالیت‌های اقتصادی، بزرگ‌ترین و قوی‌ترین استان کانادا به شمار می‌رود و میزبان شهر پایتخت و مهم‌ترین شهر کشور هم بوده است.

علاوه‌بر تورنتو (پرجمعیت‌ترین شهر کانادا) و اتاوا (پایتخت کشور)، شهرهای مهم دیگری مانند همیلتون، کیچنر، واترلو، لندن، وینزور و کینگستون نیز در این استان واقع شده‌اند. از بزرگ‎ترین نیروگاه‌های هسته‌ای دنیا و طبیعت غنی آن گرفته تا تولیدات کشاورزی و مراکز اقتصادی و تجاریِ مهم جهان در این شهرها قرار گرفته و بر رونق برنامه کارآفرینی انتاریو کانادا افزوده‌اند.

استان انتاریو قطب اقتصادی کشور کانادا به شمار می‌رود؛ طبق آخرین آمار منتشر شده 52 درصد از کل صادرات تولیدی ملی در سال 2004 به استان اختصاص یافته است. تمهیدات اقتصادی دقیق و کارآمد موجب شده تا این فعالیت‌ها مورد توجه ایالت میشیگان آمریکا قرار بگیرد و به بزرگترین شریک تجاری انتاریو تبدیل شود. روابط اقتصادی این استان با قدرت‌های بزرگ جهان، فرصت‌ها و چشم‌اندازهای وسوسه‌انگیزی برای متقاضیان برنامه کارآفرینی انتاریو کانادا رقم زده است.

با توجه به استقرار شرکت‌های بزرگ کانادایی یا نمایندگی‌های کمپانی‌های به‌نام جهان در این منطقه، استان انتاریو گزینه مناسبی برای اقامت و راه‌اندازی کسب‌وکار به حساب می‌آید. متقاضیان مهاجرت به کانادا که در پیِ پیاده‌سازی ایده‌های نوین و ابتکار در تجارت هستند، می‌توانند از فرصت‌های کم‌نظیر این استان بهره‌مند شوند و با دریافت مجوز اقامت دائم کانادا آرزوهای خود را دنبال کنند.

برنامه کارآفرینی انتاریو کانادا  The Ontario Entrepreneur Stream یا OES  یکی از برنامه مهاجرتی زیرمجموعه برنامه نامزدهای استانی (OINP) برشمرده می‌شود که در سال 2015 طراحی و اجرا شد. واجدین شرایط با ارائه مدارک مورد نیاز می‌تواند به عنوان یک کارآفرین (و حداکثر یک شریک تجاری خارجی) به همراه خانواده در کشور کانادا زندگی کند و به فعالیت‌های تجاری بپردازند.

در واقع برنامه کارآفرینی انتاریو به عنوان یکی از روش‌های مهاجرت به کانادا، راه رسیدن به حق شهروندی این کشور به حساب می‌آید؛ اگر متقاضی تمام شرایط سرمایه‌گذاری و شغلی را داشته باشد و در طول دوران فعالیت از مسیر قوانین استانی و فدرال انحرافی نداشته باشد، می‌تواند اعتبار کارت اقامت دائم کانادا را تمدید کند و در نهایت برای شهروندی درخواست دهد.

برای این هدف طرح کسب‌وکار به همراه سرمایه مورد نیاز آن برای راه‌اندازی باید برای سازمان مهاجرت، امور پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC)  ارسال شود. در صورت پذیرش باید از دولت فدرال درخواست مجوز کرد؛ در واقع در مرحله اول طرح بررسی می‌شود و در مرحله دوم دولت فدرال شایستگی طرح کسب‌وکار و شرایط شخصی متقاضیان مهاجرت به کانادا را ارزیابی و در نهایت مجوز فعالیت را صادر می‌کند.

مهاجرت  کارآفرینی انتاریو

برخلاف برخی برنامه‌های مهاجرت به کانادا که در سیستم اکسپرس اینتری مدیریت می‌شوند و بر اساس امتیاز کسب‌شده از سیستم امتیازدهی آن، متقاضیان واجد شرایط را انتخاب می‌کنند، شرکت در برنامه کارآفرینی انتاریو نیازی به ایجاد پروفایل کاربری در سیستم اکسپرس اینتری ندارند. برای امتحان کردن شانس خود باید در سایت رسمی سازمان مهاجرت و شهروندی بخش expression of interest یا همان EOI پروفایل ایجاد کنید.

پیشنهاد می‌کنیم پیش از آغاز فرآیند درخواست EOI آنلاین در سیستم ابراز علاقمندی شرایط مورد نیاز این روش مهاجرتی را به دقت مطالعه کنید و از مشاوران با تجربه کمک بگیرید. همکاران ما در موسسه مهاجرتی نیلگام تجربه چندساله خود را طبق به روز رسانی‌های اخیر قوانین استانی در اختیار متقاضیان مهاجرت به کانادا قرار می‌دهند.

مراحل برنامه کارآفرینی انتاریو

اگر اطمینان حاصل کردید که شرایط مورد نیاز برنامه کارآفرینی را دارید، لیست انواع مشاغل فاقد شرایط را بررسی کنید و فرایند ابراز علاقه و دستورالعمل ثبت نام را به دقت مطالعه کنید. اگر تمام این مراحل به خوبی پیش برود و متقاضی شرایط و مدارک مورد نیاز را داشته باشد، مجوز کار موقت از IRCC با اعتبار حداکثر 2 سال صادر می‌شود و با تمدید آن می‌توان به مجوز اقامت دائم کانادا و حتی شهروندی این کشور رسید.

پس از ثبت درخواست در سایت سازمان مهاجرت استان انتاریو و دریافت دعوت‌نامه، نیاز به شرکت در یک جلسه مصاحبه حضوری است تا مدارک و توضیحات لازم ارائه شود. با توجه به پاندمی کرونا در حال حاضر این جلسه به صورت ویدیو کنفرانس و آنلاین برگزار می‌شود. در صورت تایید سازمان نوبت به انجام تعهدات مربوط به قرارداد کارآفرینی با استان انتاریو می‌رسد.

تمایل به شرکت در برنامه کارآفرینی انتاریو از طریق ایمیل صورت می‌گیرد. اگر درخواست متقاضی این برنامه مهاجرتی مورد قبول قرار گرفت، از او دعوت می‌شود تا فرم درخواست آنلاین را تکمیل کند. باید توجه داشت که طبق قوانین استانی شرکت در جلسه برای متقاضی و شریک تجاری (در صورت وجود) الزامی است.

اگر این مرحله موفقیت‌آمیز سپری شود، متقاضی باید یک قرارداد اجرایی امضا کند. این قرارداد طبق قوانین استانی تنظیم شده و متقاضی برای رسیدن به اقامت دائم کانادا باید مو به موی آن‌را اجرا کند. پس از این مرحله که به صورت حضوری (تماس تصویری) در استان انتاریو صورت می‌گیرد، مجوز موقت کار با اعتبار دو سال صادر می‌شود.

با این مجوز اقامت موقت که از سوی سازمان مهاجرت و شهروندی IRCC صادر می‌شود، متقاضی اجازه شروع فعالیت‌های خود را به دست می‌‎آورد. از تاریخ راه‌اندازی کسب و کار و تاسیس آن که همان تاریخ ورود به انتاریو محسوب می‌شود، متقاضی 20 ماه فرصت دارد تا طرح تجاری خود را اجرا کند و گزارش نهایی را برای سازمان مهاجرت و شهروندی ارسال کند.

در این بازه زمانی 20 ماهه متقاضی باید طبق قرارداد اجرایی عمل کند و به مواردی که متعهد شده، جامه عمل بپوشاند. اگر کسب و کار او تمام الزامات قوانین استانی را برآورده کند، با ارائه مدارک و مستندات لازم، واجد شرایط اقامت دائم کانادا می‌شود تا پروسه مهاجرت به کانادا تکمیل شود.

شرایط مورد نیاز برنامه کارآفرینی انتاریو کانادا

علاوه‌بر شرح دقیق جزئیات مسائل و موارد مورد نیاز ایجاد کسب‌وکار در این استان، متقاضیان شرکت در برنامه کارآفرینی انتاریو کانادا باید شرایط و مدارک مشخصی را ارائه دهند؛ مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی، سابقه کار مدیریتی یا مالکیت کسب‌وکار، و مدرک تحصیلی از جمله موارد مورد توجه در برنامه مهاجرتی استانی هستند.

مهارت‌های زبانی در معیار زبان کانادایی (CLB) باید حداقل سطح 4 در هر چهار مهارت خواندن، نوشتن، شنیداری و مکالمه باشد. در برنامه‌های مهاجرتی استانی انتاریو آزمون‌های بین‌المللی آیلتسIELTS ، برنامه شاخص مهارت زبان انگلیسی کانادایی (CELPIP) ، و برای آزمون‌های زبان فرانسوی ،Test d’Evaluation de français pour le Canada (TEF) یا Test de connaissance du français pour le Canada (TCF کانادا) مورد قبول است.

سابقه کار در سِمت مالک کسب و کار شخصی باید بیش از دو سال باشد. اگر متقاضی سابقه بیش از 5 ساله (بیش از 60 ماه فعال) داشته باشد و به اثبات برساند، می‌تواند نظر مسئولان صاحب‌نظر در سازمان مهاجرت و شهروندی کانادا را به خود جلب کند.

ارائه سابقه کار در سمت مدیران ارشد بیش از 2 سال فعال در برنامه کارآفرینی می‌تواند متقاضی را واجد شرایط مهاجرت به کانادا معرفی کند. اما آنچه بیشتر مورد توجه صاحب‌نظران است، ارائه طرح کسب‌وکار یا همان بیزنس‌پلن در حیطه نیازهای استان است.

نوع کسب‌وکار، اعتبار تحقیقات میدانی، مفید بودن کسب‌وکار در اقتصاد استان و کشور باید در بیزنسپلن شرح داده شود. علاوه‌بر موقعیت مکانی اجرا و راه‌اندازی طرح، حوزه فعالیت‌های کسب‌وکار نیز اهمیت دارد. اگر موضوع این طرح در حیطه نیازهای استان باشد، در نتیجه درخواست نقش بسیار مهمی را ایفا خواهد کرد.

طبق قوانین استانی متقاضی باید 75 درصد از زمان اعتبار مجور خود را در حین فعالیت در کسب و کار به صورت فیزیکی در انتاریو زندگی کند. حضور مستمر در خاک کانادا در مرزهای استانی و فعالیت‌های متقاضی پس از ایجاد کسب‌وکار برای دریافت اقامت دائم کانادا اهمیت دارد.

یکی از مهم‌ترین شرایط اقامت دائم کانادا به روش برنامه کارآفرینان استانی انتاریو، اثبات تجارت مستمر و مداوم است. با برآوردن منافع اقتصادی انتاریو و به طور کلی اقتصاد محلی و کشوری، می‌توان به حق شهروندی رسید؛ در غیر این صورت مجوز اقامت دائم کانادا تمدید نمی‌شود و دریافت شهروندی و پاسپورت کانادایی ممکن نیست.

متقاضی شرکت در برنامه کارآفرینی انتاریو باید در 60 ماه گذشته حداقل 24 ماه سابقه کار تمام وقت در سمت صاحب مشاغل یا مدیر ارشد (مدیریت کسب و کار) باشد. در واقع، به عنوان صاحب مشاغل باید نقش فعالی در تجارت ارائه داد و حداقل مالکیت یک سوم از کسب‌وکار را در اختیار داشت. در سمت مدیر ارشد هم باید مسئولیت‌های تصمیم‌گیری (ارشد) در تجارت را به عهده داشت و عملیات روزانه کسب و کار را به طور کامل یا جزئی مدیریت کرد.

حداقل دارایی خالص شخصی برای شرکت در این برنامه مهاجرتی به موقعیت مکانی مورد نظر بستگی دارد؛ در منطقه بزرگ تورنتو (شهرهای تورنتو و دورهام، هالتون، یورک و مناطق پیل) حداقل دارایی خالص شخصی 800 هزار دلار کانادا نیاز است و در خارج از منطقه تورنتو بزرگ ارائه حداقل دارایی خالص شخصی 400 هزار دلار کانادا کافی‌ست.

سرمایه گذاری شخصی و حداقل حقوق صاحبان سهام هم به منطقه مورد نظر برای راه‌اندازی کسب‌وکار بستگی دارد؛ در منطقه بزرگ تورنتو باید حداقل 600 هزار دلار کانادا سرمایه گذاری شخصی کنید و در خارج از منطقه تورنتو بزرگ باید حداقل 200 هزار دلار کانادا سرمایه‌گذاری مورد نیاز است.

حداقل سرمایه گذاری باید از دارایی خالص شخصی خود متقاضی بودجه‌بندی شود. در واقع، شما باید حداقل یک سوم حقوق صاحبان مشاغل را سرمایه‌گذاری کنید و کنترل روند حسابداری را در دست داشته باشید.

اگر طرح مشاغل پیشنهادی یا همان بیزنس پلن در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ارتباطات دیجیتال) باشد، بدون توجه به مکان مورد نظر برای راه‌اندازی کسب‌وکار در استان انتاریو، باید حداقل 200 هزار دلار کانادا سرمایه‌گذاری شخصی داشته باشید و حداقل یک سوم حقوق صاحبان سهام را در این تجارت کنترل کنید.

توجه داشته باشید که سرمایه‌گذاری‌های غیرفعال، از جمله اوراق بهادار متقابل هر چند به منظور برآوردن حداقل معیار دارایی خالص شخصی مجاز است؛ اما طبق قوانین استانی، برای درج حداقل مبلغ سرمایه گذاری مشاغل غیر قابل قبول اعلام شده است.

طبق قوانین استانی به متقاضیانی که مشارکت فعال در کسب‌وکار داشته باشند، مجوز اقامت دائم کانادا اعطا می‌شود. بنابراین داوطلبان در این برنامه مشارکی باید به طور مداوم در مدیریت تجارت مشارکت داشته باشند.

طرح کسب‌وکار باید هدف سرمایه گذاری را کسب سود نشان دهد. در واقع هدف اولیه از سرمایه‌گذاری در تجارت باید کسب سود باشد؛ باید توجه داشت که در این قانون سود سهام یا سود سرمایه مد نظر این برنامه مهاجرتی نیست.

کارآفرین و شریک تجاری خارجی (در صورت وجود) هر دو باید واجد شرایط باشند. اگر از شما برای ارائه طرح خود دعوت شده است، باید اسناد پشتیبانی را هم ارائه دهید تا نشان دهد که شرایط لازم را دارید. در این مرحله اصل مدارک باید ارائه شود؛ پس از دریافت دعوتنامه ظرف 90 روز باید درخواست خود را ارسال کنید.

اگر قصد راه‌اندازی این تجارت در داخل منطقه تورنتو بزرگ دارید، باید حداقل دو نفر برای شغل دائمی تمام‌وقت از میان شهروندان کانادایی یا مقیم دائم استخدام کنید و اگر تصمیم دارید این کسب و کار در خارج از منطقه تورنتو بزرگ یا در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات یا ارتباطات دیجیتال ایجاد کنید، صرف نظر از موقعیت مکانی باید حداقل یک شغل دائمی تمام‌وقت برای یک شهروند یا مقیم دائم کانادا در نظر بگیرید. برای این مشاغل باید حداقل سطح متوسط دستمزد پرداخت شود و این استخدام باید حداقل 10 ماه قبل از ارائه گزارش نهایی به طور مستمر ادامه داشته باشد.

اگر متقاضی مهاجرت به کانادا قصد خرید یک مشاغل حاضر و آماده و موجود را داشته باشد، باید حداقل 12 بار از تاریخ ثبت ابراز علاقه EOI از انتاریو بازدید کنید. کسب و کاری که خریداری می‌شود باید در 60 ماه گذشته توسط مالک (یا مالکین) یکسانی فعالیت داشته باشد. در این مرحله اثبات مالکیت نیاز است که با ارائه نامه قصد خرید مشاغل یا قرارداد فروش آن صورت می‌گیرد.

در صورت تمایل به خرید کسب‌وکار، مالکیت تمام و کمال آن باید به طور کامل به متقاضی یا هر شریک تجاری واگذار شود. در واقع طبق قوانین استانی، مالک یا مالکین پیشینِ کسب‌وکار نمی‌توانند هیچ سهمی از کسب‌وکار واگذار شده را برای خود حفظ کنند. از سوی دیگر، خریدار هم باید حداقل 10 درصد از سرمایه گذاری شخصی خود را برای بهبود یا گسترش کسب‌وکار خریداری شده در انتاریو صرف کند.

در صورت تمایل به سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار موجود و خریداری تمام سهام‌ها باید تمام مشاغل دائمی و تمام وقت را قبل از انتقال مالکیت در تجارت حفظ کند! کسب‌وکار خریداری شده هم نباید تحت مالکیت و کنترل افرادی باشد که از طریق برنامه کارآفرینی انتاریو کانادا یا برنامه نامزدهای استانی وارد خاک کانادا شده‌اند.

علاوه بر برآوردن حداقل الزامات ذکر شده در بالا، متقاضی مجوز اقامت دائم کانادا باید شرایط عمومی را نیز برآورده کند:

 •  هدف کسب و کار باید کسب سود از درآمد فعال از طریق فروش کالا و/یا خدمات باشد.
  •    کسب و کار باید با تمام الزامات قانونی، نظارتی و صدور مجوز فدرال، استانی یا شهرداری مطابقت داشته باشد. این شامل رعایت قوانین استانداردهای کار و اشتغال استان انتاریو هم می‌شود.
  •    کسب و کار باید به طور دائم در شهرهای استان انتاریو فعالیت داشته باشد؛ به عبارتی دیگر، مشاغل پروژه محور و فصلی واجد شرایط برنامه کارآفرینی انتاریو کانادا و به طبع آن مجوز اقامت دائم کانادا نیستند.
  •    ملک تجاری در استان انتاریو باید به عنوان محل کسب و کار همواره و همیشه حفظ شود.

باید توجه داشت که در برنامه کارآفرینی انتاریو کانادا فعالیت‌ها در برخی حوزه‌ها و مشاغل فاقد صلاحیت هستند. به عبارتی دیگر، اگر موضوع طرح و بیزنس پلن در حیطه موارد زیر باشد، مجوز فعالیت در برنامه کارآفرینی دریافت نمی‌کند:

 •  کسب و کار مربوط به شستشوی اتوماتیک اتومبیل
  •    شرکت‌های هلدینگ
  •    لباس‌شویی و خشک‌شویی
  •    پرداخت وام روزانه و مشاغل مرتبط
  •    بازیافت اوراق‌شده‌های فلزی
  •    بازیافت لاستیک
  •    مشاغلی که پیش‌تر تحت مالکیت یا اداره یک نامزد فعلی یا سابق برنامه کارآفرینی OINP باشد

اگر طرح پیشنهادی در منطقه تورنتو بزرگ راه‌اندازی شود، علاوه‌بر موارد فوق، شغل‌ها و فعالیت‌های زیرمجموعه ایجاد پمپ بنزین، هتلداری و مشاغل مربوط به استراحت مسافران فاقد صلاحیت هستند. از طرف دیگر، موضوعات زیر به عنوان اولویت‌های اقتصادی استان انتاریو تعریف شده‌اند:

 •  هوافضا
  •    خودرو
  •    شیمیایی و بیوشیمیایی
  •    تکنولوژی پاک
  •    امنیت سایبری
  •    خدمات مالی
  •    تولید مواد غذایی
  •    جنگلداری
  •    اتوماسیون صنعتی و رباتیک
  •    فناوری اطلاعات
  •    علوم زیستی
  •    معدن
  •    گردشگری

اگر کسب و کار متقاضی در حوزه اولویت‌های انتاریو قرار دارد، باید مدارکی مشخصی را اعم از مجوزها، پروانه‌ها، عضویت در انجمن و … ارائه دهید. پوشش نیازهای استانی و تعمیم خدمات مورد نیاز آن امتیاز ویژه‌ای در این برنامه محسوب می‎شود.

سیستم امتیازدهی در برنامه کارآفرینی انتاریو کانادا

ثبت تمایل به شرکت در این برنامه مهاجرتی و ابراز علاقه (EOI) به معنای ثبت درخواست و ارسال فرم اپلیکیشن نیست. شما نمی توانید برای نامزدی اقامت دائم کانادا تحت برنامه کارآفرینی درخواست دهید، مگر اینکه از شما دعوت شده باشد! پس اولین مرحله تکمیل فرمِ تمایل به شرکت در این برنامه است باید توجه داشت که برخلاف اظهار بسیاری از موسسات مهاجرتی، هیچ هزینه‌ای برای ثبت EOI در نظر گرفته نشده است.

ثبت تمایل یا EOI  شامل دو بخش است و هر مرحله امتیاز جداگانه‌ای دارد؛ شرایط متقاضی حداکثر 126 امتیاز و برای نمره کلی طرح کسب و کار حداکثر 74 امتیاز در نظر گرفته شده که در مجموع امتیاز  EOI 200  امتیاز است.

طرح و مفهوم کسب‌وکار توسط برنامه نامزدهای استانی انتاریوOINP  ارزیابی و امتیازدهی می‌شود. ایده کارآفرینی و طرح کسب و کار ارائه شده باید حداقل 37 از 74 امتیاز موجود ( حداقل 50 درصد) را به دست آورد تا بتواند وارد مرحله گزینش و انتخاب EOI شود. در واقع دعوتنامه درخواست (ITA) براساس امتیاز EOI کسب‌شده از این مرحله صادر می‌شود.

در صورت انتخاب از متقاضی مهاجرت به کانادا دعوت می‌شود تا طرح و برنامه خود را ارسال کند و برای تایید اطلاعات در EOI اسناد و مدارک پشتیبانی را ارائه دهد. اگر پس از دعوت به فعالیت و صدور ITA متقاضی نتواند مدارک لازم برای اثبات ادعای خود ارائه دهد، درخواست رد شده تلقی می‌شود و هزینه‌های پرداختی بازگردانده نمی شود. اگر پس از تأسیس کسب و کار خود تعهدات مندرج در توافقنامه عملکرد خود را رعایت نکنید، واجد شرایط نامزدی برای اقامت دائم نخواهید بود.

جدول امتیازبندی برنامه کارآفرینی استان انتاریو
فاکتورهاحداکثر امتیاز
عوامل سرمایه انسانی80
عوامل سرمایه گذاری46
مفهوم تجاری74
مجموع امتیازات موجود200

متقاضی مهاجرت به کانادا می‌تواند بر اساس تجربه کاری خود امتیاز دریافت کند؛ امتیازها بر اساس تجربه مالکیت تجاری قبلی یا تجربه مدیریت ارشد در 60 ماه گذشته اعطا می‌شود. برای شرکت در این برنامه مهاجرتی باید حداقل معادل 24 ماه سابقه شغلی ارائه کرد. توجه داشته باشید که اگر شریک تجاری خارجی دارید، باید حداقل 24 ماه تجربه در 60 ماه گذشته داشته باشند. اگر متقاضی در بازه 60 ماه گذشته 24 ماه سابقه به عنوان مالک کسب و کار و هم مدیریت ارشد داشته باشد، باید فقط از یک نوع سابقه تجاری (یا مالکیت یا مدیریت) در EOI خود استفاده کند.

در بازه زمانی که متقاضی به عنوان تجربه مالکیت در سابقه خود ادعا می‌کند، باید حداقل یک سوم از کسب‌وکار را دارا باشد. متقاضی باید نشان دهد که نقش فعالی در این بازه زمانی داشته، شخصا در عملیات روزمره کسب‌وکار مشارکت داشته و به طور مستقیم در تصمیم‌گیری‌ها سهیم بوده است.

در صورت دریافت دعوت‌نامه متقاضی اقامت دائم کانادا موظف است شواهدی از مشاغل گزارش شده و تجربه قبلی خود به عنوان صاحب مشاغل را ارائه دهد. نمونه هایی از مدارک قابل قبول شامل صورت‌های مالی و همچنین نامه‌های مرجع از سرمایه‌گذاران، موسسات مالی، فروشندگان، تامین‌کنندگان یا مشتریان و … است.

در صورتی که متقاضی در سمت مدیر ارشد فعالیت داشته و به عنوان سابقه شغلی ارائه دهد، باید فعالیت‌هایی نظیر مسئولیت‌های تصمیم‌گیری ارشد در زمینه‌هایی مانند عملیات، فروش، امور مالی، بازاریابی، توزیع، منابع انسانی، تحقیق و توسعه و … برای ارائه داشته باشد.

برای اثبات سابقه خود متقاضی باید عملیات روزانه کسب و کار را به طور کامل یا جزئی مدیریت کرده باشد و اسناد آن‌را پس از دریافت دعوت‌نامه ارائه دهد. در این مرحله باید چارت سازمانی با جزئیات سمت، ساختار و شرح وظایف گزارش شود.

در واقع باید اندازه سازمان را در نظر گرفت و موقعیت خود را بر اساس آن مشخص کرد. لازم به ذکر است که مدارک کارفرما در این برنامه مهاجرتی ارجحیت دارد. در این صورت، نامه (یا نامه‌های) مرجع رسمی کارفرما مشتمل بر جزئیات مربوط به موقعیت، ساختار گزارش، نقش و مدت اشتغال متقاضی مورد نیاز است.

امتیازبندی سابقه شغلی در سیستم ارزیابی متقاضیان برنامه کارآفرینی استان انتاریو
طول سابقه شغلی امتیاز در سمت مالک کسب‌وکار امتیاز در سمت مدیر ارشد
24  تا  47ماه1313
48  تا  59ماه1919
60 ماه و بیشتر2525
حداکثر امتیازات کسب‌شده2525

اگر در 60 ماه گذشته متقاضی تجربه خاصی به دست آورده باشد، مانند تجربه خاص خود در یک تجارت با رشد بالا، صادرات یا مهارت‌های قابل انتقال امتیاز بیشتری دریافت خواهد کرد که حداکثر امتیاز این فاکتور 35 امتیاز است.

برای کسب امتیاز این فاکتور باید تجربه در مشاغلی که حداقل 20 درصد افزایش درآمد در دو سال متوالی و پیش از تاریخ ثبت EOI ارائه کرد. اگر متقاضی تجربه صادرات در یک کسب و کار داشته باشد، برای کسب امتیاز بیشتر باید حداقل 20 درصد از کل کالا یا خدمات را هر سال در دو سال پیش از تاریخ ثبت EOI به بازارهای خارجی صادر کند.

در صورت پذیرش باید مدارک و اسناد پشتیبانی هر یک مانند رزومه، نامه‌های مرجع، مثال صورت‌های مالی با اظهارنامه صادرات، سفارشات خرید، فاکتورها و … ارائه شود. تجربه یک‌ساله 15 امتیاز، تجربه دو ساله 25 امتیاز و تجربه سه ساله 35 امتیاز برای متقاضی به ارمغان می‌آورد.

تحصیلات آکادمیک متقاضی نیز در میزان امتیاز دریافتی او تاثیرگذار است. متقاضیان اقامت دائم کانادا باید حداقل دوسال پس از تحصیلات متوسطه (معادل فوق‌دیپلم) تحصیلات آکادمیک داشته باشند. در این برنامه مهاجرتی برای مدرک تحصیلی دیپلم امتیازی در فاکتور تحصیلات در نظر گرفته نشده است، اما حداکثر امتیاز این فاکتور 10 امتیاز است.

بر اساس قوانین مهاجرتی کانادا، مدارک دانشگاهی متقاضیان مهاجرت به کانادا باید توسط سازمان‌های ارزیابی Educational Credential Assessment  یا ECA مدارک آکادمیک معادل سازی شوند برنامه‌های نامزدهای استانی انتاریو OINP فقط گزارش ECA یکی از سازمان‌های زیر را که توسط IRCC تعیین شده است، می پذیرد:

 • Comparative Education Service – University of Toronto School of Continuing Studies,
  •    International Credential Assessment Service of Canada,
  •    World Education Services,
  •    International Qualifications Assessment Service,
  •    International Credential Evaluation Service,
  •    Medical Council of Canada (professional body for Doctors), OR
  •    Pharmacy Examining Board of Canada (professional body for Pharmacist)

نامه متعادلسازی مدارک تحصیلی باید به طور مستقیم از این سازمان‌ها برای OINP ارسال شود. لازم به ذکر است که ارائه مدرک زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی در سطح CLB 4 امتیاز 5 را به همراه دارد و سطح CLB 5 یا بیشتر، بالاترین امتیاز یعنی 10 را دارد.

دارایی متقاضی نیز حداکثر 15 امتیاز دارد. دارایی خالص شخصی باید به طور قانونی، قابل ارائه و قابل تایید به دست آمده باشد. دارایی خالص شخصی شامل تمام دارایی های متقاضی و همسر او به حساب می‌آید که هرگونه بدهی شامل وام مسکن و بدهی‌های شخصی از آن کسر می‌شود. دارایی‌ها به صورت پول نقد، دارایی‌های موجود در حساب های بانکی، سپرده های ثابت (مدت دار)، اموال، سرمایه گذاری در اوراق قرضه، سهام و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، سرمایه گذاری در یک یا چند کسب و کار، حقوق بازنشستگی و … قابل ارائه است.

با توجه به میزان سرمایه‌گذاری که پیش‌تر به طور مفصل بررسی کردیم، در این برنامه مهاجرتی حداکثر امتیاز 15 به متقاضی تعلق می‌گیرد. اگر متقاضی در یک‌ساله پیش از درخواست EOI سابقه بازدید تجاری از انتاریو داشته باشد، در برنامه کارآفرینی انتاریو کانادا 6 امتیاز دریافت می‌کند.

بخش مفهوم کسب و کار که در قالب خلاصه‌ای از فعالیت‌های مورد نظر ارائه می‌شود، اطلاعات دقیقی از طرح تجاری پیشنهادی را ارائه می دهد. حداکثر امتیاز برای بخش عوامل مفهوم کسب و کار 74 امتیاز است. اگر متقاضی 50 درصد (37 امتیاز از 74 امتیاز) این فاکتور را دریافت کند، واجد شرایط دریافت دعوتنامه می‌شود.

بر اساس قوانین استانی انتاریو مدل تجاری و شرح مشاغل پیشنهادی بر اساس مولفه‌های تحقیقات بازار، بخش کلیدی و سود اقتصادی، و تخصیص سرمایه گذاری 50 امتیاز، محل کسب و کار و ایجاد مشاغل منطقه‌ای 10 امتیاز، ایجاد یا حفظ شغل محلی بر اساس نیازهای منطقه (NOC) 14 امتیاز، و در مجموع 74 امتیاز دریافت می‌کند.

برای هریک از مولفه‌های مورد نیاز یا مولفه‌های پشتیبان مانند تعداد مشاغل ایجاد شده بسته به موقعیت جغرافیایی آن در استان، حوزه فعالیت‌ها بر اساس نیاز و اولویت‌های استان NOC، گزاره‌های طرح کسب‌وکار و … امتیازهای مشخصی در نظر گرفته شده است که بستگی به طرح و شرایط متقاضی دارد. جهت بررسی دقیق‌تر وضعیت خود پیشنهاد می‌کنیم از مشاوره کارشناسان با تجربه و مجرب موسسه مهاجرتی نیلگام غافل نشوید.

مطالعه مطالب زیر نیز می تواند برای شما مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *