مهاجرت

شرایط مهاجرت به سوئد در سال 2022

کشور پیشرفته و قدرتمند سوئد، مهد علم و دانش و فناوری است که برندهای معتبر و معروفی نظیر ولوو، اسکانیا و اریکسون را به دنیا معرفی کرده است. این کشور عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن بوده و برای سفر، مهاجرت و ورود به این کشور نیاز به دریافت یکی از انواع ویزای شینگن خواهد بود.

از این رو اگر به دنبال اطلاعاتی در مورد مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل ، مهاجرت به سوئد از طریق کار، هزینه مهاجرت به سوئد و یا شرایط کلی آن هستید، با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

مهاجرت به سوئد از طریق کار

برای کار در سوئد و مهاجرت به این کشور شما نیاز به مجوز کار و یا همان ورک پرمیت دارید. بنابر اطلاعات آژانس مهاجرت سوئد، قانون اصلی درباره مهاجرت به این کشور از طریق کار اینست که پیش از ورود به سوئد اجازه کار قانونی برای شما صادر شده باشد.

در حالت کلی مهاجرت کاری به سوئد شامل مراحل زیر می شود:

داشتن پیشنهاد کاری: برای دریافت مجوز کار و یا همان ورک پرمیت، شما باید از یک جاب آفر از کارفرمایی سوئدی برخوردار باشید. کارفرمای شما باید پیش از ارائه پیشنهاد کاری به شما به عنوان یک شهروند خارجی و آسیایی، این موقعیت شغلی را در سوئد، منطقه اتحادیه اروپا EU/EEA و سوئیس برای حداقل 10 روز آگهی کرده باشد.

کارفرما آغاز کننده درخواست کاری است: کارفرمای سوئدی با تکمیل پروسه پیشنهاد استخدام نیروی کار خارجی، آغازگر درخواست مجوز کار شما خواهد بود. از این رو کارفرما نیازمند اطلاعاتی از جمله نام، تاریخ تولد، وضعیت تابعیت و شهروندی، تحصیلات و آدرس ایمیل شما است. تا زمان دریافت جواب درخواست، دسترسی به آدرس ایمیلی که به کارفرمای سوئدی خود داده اید از اهمیت ویژه ای برخوردار است و آژانس مهاجرت سوئد از طریق آدرس ایمیل ارائه شده با شما در خلال پروسه ارتباط برقرار می کند.

دریافت ایمیل: زمانی که کارفرما مراحل پیشنهاد کاری را تکمیل کرد، شما یک ایمیل حاوی اطلاعات چگونگی درخواست مجوز کار دریافت می کنید. باید به این موضوع توجه داشته باشید که اگر قرار است خانواده هم شما را در سوئد همراهی کنند، باید برای ویزا و مجوز آنها به طور همزمان با درخواست مجوز کاری که اطلاعات خود را ارائه داده اید، اقدام کنید. همچنین باید این موضوع را بررسی کنید که اطلاعات مربوط به شرایط استخدام شما در پیشنهاد کار با آنچه شما و کارفرما در مورد آن توافق کرده اید مطابقت دارد.

ارسال مدارک: شما باید اسکن مدارک زیر را به همراه درخواست  خود به سازمان مهاجرت سوئد ارسال کنید:

 • کپی صفحات پاسپورت که نشان دهنده اطلاعات شخصی از جمله عکس، امضا، شماره پاسپورت، کشور صادر کننده پاسپورت، مدت اعتبار پاسپورت، بارکد موجود در صفحه هویتی و داشتن اجازه برای زندگی در سایر کشورها به استثنای کشور مبدا باشد.
 • وجود وکالت نامه محضری در صورتی که شما نماینده متقاضی اصلی هستید

برای تمدید مجوز کار در سوئد، شما به مدارک اضافه دیگری در پرونده خود نیاز خواهید داشت.

استخدام به عنوان دستیار شخصی: اگر به عنوان دستیار شخصی برای مجوز کار سوئد درخواست داده اید، باید یک کپی از تصمیم صادر شده توسط آژانس بیمه اجتماعی سوئد Försäkringskassan را مبنی بر مزایای شما به عنوان دستیار، ضمیمه پرونده کنید. این مدرک تصمیم گیری نشان دهنده این است که شما قرار است با فردی در سوئد کار کنید و این شخص مستحق دریافت کمک کاری از شما است.

اگر قرار است خانواده شما را در سوئد همراهی کند و شما برای آنها به طور همزمان درخواست ویزا و مجوز سوئد کرده اید، باید مدارک زیر را به همراه پرونده ارسال کنید:

 • کپی صفحات پاسپورت که نشان دهنده اطلاعات شخصی، عکس، امضا، شماره پاسپورت، کشور صادرکننده پاسپورت، مدت اعتبار پاسپورت، بارکد موجود در صفحه هویتی و داشتن اجازه برای زندگی در سایر کشورها به استثنای کشور مبدا باشد.
 • کپی مدارک ازدواج
 • مدارک شناسایی و تولد فرزند
 • رضایت نامه یکی از والدین در صورت همراهی نکردن فرزند در سوئد
 • مدارک اثبات کننده اینکه فرزندان بالای 21 سال هنوز از لحاظ مالی به خانواده وابسته هستند
 • مدارک فرزندخواندگی (درصورت وجود)
 • وکالت نامه در صورتی که به نمایندگی از متقاضیان بالای 18 سال درخواست داده اید

مدارک اشاره شده در بالا باید توسط دارالترجمه رسمی به زبان انگلیسی و یا سوئدی ترجمه شده باشد. همچنین شما باید کپی اصل مدرک و کپی ترجمه شده مدرک را برای اداره مهاجرت بفرستید.

پرداخت هزینه و ارسال مدارک: شما باید از طریق ویزاکارت و مسترکارت هزینه درخواست مجوز کار سوئد را پرداخت کنید. با پرداخت اینترنتی هزینه، مدارک شما ارسال می گردد. سپس شما و کارفرمای سوئدی ایمیل تائیدیه ای مبنی بر ارسال درخواست دریافت می کند. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر، آژانس مهاجرت سوئد با شما تماس خواهد گرفت.

هزینه درخواست ورک پرمیت سوئد 2 هزار کرون و هزینه تمدید آن نیز 2 هزار کرون سوئد است. همچنین هزینه درخواست مجوز اعضای خانواده فرد متقاضی نیز برای افراد بزرگسال 1500 کرون و برای کودکان زیر 18 سال 750 کرون است.

ارزیابی درخواست توسط اداره مهاجرت: برای اینکه درخواست شما بدون وقفه مورد بررسی اداره مهاجرت سوئد قرار بگیرد، شما باید تمامی مدارک مورد نیاز پرونده را از همان اول ارسال کنید. این کار موجب می شود تا زمان پروسه ارزیابی کمتر شود. در برخی موارد، حتی با وجود ارائه تمامی مدارک توسط متقاضی، ممکن است اطلاعات مضاعفی برای بررسی دقیق تر پرونده از شما درخواست شود. شما می توانید با پاسخ دادن به چندین سوال ابتدایی در مورد پروسه درخواست مجوز کار سوئد، از زمان تقریبی رسیدگی به درخواست خود مطلع شوید که به طور نرمال بین 6 تا 8 ماه زمان می برد.

اگر تصمیم خود را تغییر داده و قصد اپلای برای مجوز کار سوئد را نداشته باشید: برای انصراف از درخواست، شما باید این موضوع را از طریق یک نامه دست نوشته به اطلاع اداره مهاجرت سوئد برسانید. شما باید در داخل نامه نام، تاریخ تولد، شماره شناسایی ملی و گذرنامه و شماره پرونده خود را ذکر کنید. همچنین با ارائه شماره تماس و آدرس خود، این امکان را به اداره مهاجرت بدهید تا در صورت وجود سوال با شما تماس گرفته شود. نامه مورد نظر باید دارای امضا باشد و در صورت دادن وکالت نامه به شخص دیگر، فرد مورد نظر امکان انجام اینکار را خواهد داشت.

اطلاعات مورد نیاز برای کارت مجوز اقامت residence permit card: اگر به شما مجوزی برای بیش از 3 ماه داده شود، امکان دریافت کارت اقامت سوئد را خواهید داشت. این کارت حاوی اطلاعات اثرانگشت و عکس متقاضی بوده و نشان دهنده این موضوع است که شما دارای اجازه قانونی برای اقامت در سوئد هستید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به این لینک مراجعه کنید.

برای دریافت ویزای سوئد و حضور در این کشور: شما باید در سریع ترین شکل ممکن برای وقت سفارت سوئد اقدام کرده و اطلاعات عکس بیومتریک و انگشت نگاری خود را ارائه دهید. حتی اگر سابق بر این دارای کارت اقامت بوده اید، بخاطر اینکه اطلاعات ذخیره نشده اند، باید این پروسه را طی کنید. اگر خانواده شما هم برای مجوز درخواست داده اند، باید برای وقت سفارت و انجام انگشت نگاری و عکس بیومتریک اقدام کرده و در محل سفارت حضور یابند.

مهاجرت کاری به سوئد به صورت خویش فرما

اگر قرار است یک کسب و کار شخصی و یا استارت آپی را برای مدت بیش از 3 ماه در سوئد راه اندازی کنید و یا قرار است مالک جزئی یک شرکت شوید، باید از یک مجوز اقامت سوئد برخوردار باشید.
این مجوز باید پیش از سفر و ورود شما به سوئد صادر شده باشد. از این رو میبایست از کشور مبدا برای دریافت آن اقدام کنید. برای درخواست مجوز اقامت سوئد به منظور راه اندازی کسب و کار شخصی، شما باید دارای شرایط زیر باشید:

 • دارای پاسپورت معتبر باشید( مجوز اقامت شما برحسب میزان اعتبار پاسپورت شما صادر می شود)
 • این موضوع را نشان دهید که دارای تجربه قابل توجهی در صنعت مورد نظر هستید و از تجربه قبلی در راه اندازی کسب و کار برخوردارید
 • با ارائه مدرک این موضوع را اثبات کنید که دارای مهارت قابل قبول زبان سوئدی و یا انگلیسی هستید
 • نامه تمکن مالی برای اثبات توانایی خرید شرکت و انجام سرمایه گذاری های لازم الاجرا در جهت راه اندازی کسب و کار
 • وجود قرارداد خرید، در صورتی کسب و کار و شرکتی را خریده و یا قصد خرید آنرا دارید
 • توافق نامه شرکت بازرگانی و یا ثبت نام سهام
 • ارائه دو مورد اخیر حسابهای سالانه و صورت های مالی(در صورتی که شرکت دارای فعالیت بوده است)
 • گواهینامه های کارفرما از کارفرماهای قبلی
 • گواهی ثبت شرکت قبلی در خارج از سوئد ( در صورت وجود)
 • این مورد را به اثبات برسانید که مدیریت شرکت را به عهده داشته و دارای مسئولیت اجرایی هستید و از حداقل 50 درصد سهم شرکت برخوردارید
 • محصولات و یا خدمات شرکت شما باید در سوئد تولید و درهمین کشور به فروش رود
 • از تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه های خود و خانواده برای حداقل 2 سال اول حضور در سوئد برخوردار هستید( که معادل 200 هزار کرون برای شما، 100 هزار کرون برای همسر و 50 هزارکرون برای هر یک از فرزندان است)
 • مدارک پشتیبان و قابل قبولی برای بودجه خود ارائه دهید
 • این موضوع را نشان دهید که یک شبکه ارتباطی با مشتریان در سوئد ایجاد کرده اید
 • این موضوع را به اثبات برسانید که پس از گذشت دوره آزمایشی 2 ساله، وضعیت مالی شرکت شما در حالت تعادل قرار داشته و می توانید هزینه های خود و خانواده را پوشش دهید( این مقدار براساس استاندارد درآمد سوئد و هزینه های خانه محاسبه شده است)
 • در اغلب موارد شما باید هزینه های مربوط به درخواست مجوزهای اقامت را پرداخت نمایید

سازمان مهاجرت سوئد یک ارزیابی مالی از طرح ها و برنامه های کاری شما به عمل می آورد. برای اینکه به عنوان یک فرد در حال زندگی در سوئد ثبت نام شوید، باید از یک مجوز با حداقل یک سال اعتبار برای زندگی در سوئد برخوردار باشید.

آن دسته از افراد خویش فرما که قصد کار برای کمتر از 3 ماه در سوئد را دارند، نیازی به دریافت مجوز اقامت نخواهند داشت. اما باز هم ملزم به درخواست ویزای متناسب با هدف خود در این کشور هستند.

مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل

بنابر اطلاعات وب سایت migrationsverket، در صورتی که قصد شرکت در دوره های آموزشی کمتر از 90 روز در سوئد را دارید، باید برای ویزای شینگن توریستی سوئد اقدام کنید، اما اگر قصد ادامه تحصیل در یک دوره تمام وقت دانشگاهی و تحصیل در سوئد بیش از 90 روز در این کشور را دارید، باید برای ویزای تحصیلی و visitor’s residence permit سوئد درخواست دهید.

این نوع از ویزای شینگن به شما این امکان را می دهد تا مدت زمان دوره آموزشی در سوئد حضور داشته و تا اتمام دوره دانشگاهی اعتبار آنرا تمدید نمایید. شرایط مورد نیاز برای درخواست ویزای سوئد برای اهداف تحصیلی، پژوهشی و یا به عنوان دانشجویی انتقالی مقطع دکترا شامل موارد زیر می شود:

 • دارای پاسپورتی با حداقل 6 ماه اعتبار و دو صفحه خالی باشید
 • فرم درخواست تکمیل شده ویزای تحصیلی
 • امکان توضیح و توجیه اهداف سفر و برنامه تحصیلی خود را داشته باشید
 • دارای یک نامه پذیرش تحصیلی دانشگاهی از سوئد باشید
 • اگر از قبل در دانشگاه مورد نظر ثبت نام کرده اید از گواهی دانشگاهی برخوردار باشید
 • دارای نامه تمکن مالی برای پوشش هزینه های اقامت، زندگی و تحصیل در سوئد باشید که معادل حداقل 450 کرون در هر روز حضور در سوئد است
 • دارای بیمه خدمات درمانی بین المللی با حداقل پوشش هزینه های درمانی تا سقف 30 هزار یورو در کشورهای حوزه شنگن باشید
 • با ارائه مدارک مختلف مالی، پیوند خانوادگی و غیره این موضوع را اثبات کنید که پیش از اتمام اعتبار ویزای سوئد به کشور خود باز می گردید
 • عکس رنگی جدید قطع پاسپورت برای حداکثر 6 ماه گذشته
 • ریزنمرات و سوابق تحصیلی دانشجو
 • مدرک زبان انگلیسی و یا سوئدی
 • رسید پرداخت هزینه درخواست ویزا
 • مدرک زبان انگلیسی و یا سوئدی
 • نداشتن گپ تحصیلی و شرط سنی زیاد

اگر قصد دارید تا مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل را تجربه کرده و در برترین دانشگاه های سوئد در سال 2020 از مزایای تحصیل در سوئد بهره مند شوید، پیشنهاد می کنیم تا در این زمینه با کارشناسان مجرب نیلگام تماس گرفته و از مشاوره تحصیلی استفاده کنید.

همچنین می توانید در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر به مطالب هزینه های تحصیل در رشته های مختلف دانشگاهی سوئد، راهنمای تحصیل در دانشگاه های سوئد به زبان انگلیسی، بررسی سیستم آموزش و پرورش سوئد و مهم ترین واژه های سوئدی که برای تحصیل در سوئد باید بدانید، مراجعه کنید.

مهاجرت به سوئد از طریق اعضای خانواده

براساس اطلاعات وبسایت Migrationsverket، اگر قصد بازدید دوستان و یا افراد خانواده را در سوئد داشته و شهروند کشوری خارج از اتحادیه اروپا هستید، باید پیش از سفر برای یک مجوز permit درخواست دهید.

نوع این مجوز به مدت زمان حضور شما در سوئد بستگی دارد. اگر این زمان کمتر از 90 روز باشد، باید برای ویزای سوئد درخواست دهید که شامل ویزای بازدید دوستان و اقوام، ویزای تجارت و کنفرانس، ویزای توریستی، ویزای خدمات درمانی، ویزای اهداف مذهبی، ویزای مطالعات و تحقیق و ویزای کارآموزی و کار داوطلبانه می شود. اما اگر قصد اقامت بیش از 90 روز در سوئد را دارید، ملزم به درخواست مجوز visitor’s residence permit هستید.

برای درخواست ویزیتور پرمیت سوئد شما ملزم به داشتن شرایط زیر هستید:

 •  امکان پوشش هزینه های فردی در زمان حضور در سوئد
 •  برخورداری از پاسپورت معتبر (دارای حداقل 3 ماه اعتبار بیشتر از زمان پایان بازدید)
 •  دارای بلیط پرواز برگشت و یا هزینه موردنیاز برای خرید آن

شما باید برای درخواست مجوز ویزیتور سوئد فرم های visitor’s permit و جزئیات خانواده را با شماره های 165011 و 239011 پر کرده و ارسال کنید، جهت دانلود این فرم ها به این لینک مراجعه کنید.
به هنگام تنظیم و آماده سازی درخواست، شما باید اطلاعاتی را درباره خود و شخص یا سازمانی که قرار است بازدید کنید، ارائه دهید. اگر دارای فرزندی زیر 18 سال هستید که قصد همراهی شما در سوئد را دارد، باید فرم درخواست ویزیتور پرمیت فرزندان زیر 18 سال را با شماره 166011 پر کنید.

شما باید در کنار فرم درخواست موارد زیر را ارسال کنید:

 • فرم دعوتنامه برای حضور بیش از 90 روز در سوئد (شماره 249011) که شامل کپی پاسپورت، کارت شناسایی فرد و یا سازمان دعوت کننده در سوئد باشد
 • نامه تمکن مالی برای پوشش هزینه های سفر به سوئد
 • کپی صفحات پاسپورت حاوی اطلاعاتی نظیر شماره پاسپورت، مدت اعتبار و غیره
 • فرم دعوتنامه تکمیل شده با شماره 248011 توسط دوست و یا فامیل در سوئد که باید برای شما ارسال شود و به همراه آن کپی پاسپورت، کارت شناسایی و موارد این چنینی فرد الصاق شده باشد ، سپس باید مدارک پرونده را به سفارت سوئد ارسال کرده و هزینه درخواست خود را به شرح زیر پرداخت کنید:

برای ویزای شینگن سوئد کوتاه مدت (حداکثر 90 روز) متقاضیان 12 ساله یا بیشتر 80 یورو، برای متقاضیان 6 تا11 سال 40 یورو به سفارت این کشور پرداخت نمایید. هزینه ویزای متقاضیان نوزاد تا 5 ساله رایگان است.

اما برای درخواست ویزای ملی تایپ D سوئد (91 تا 365 روز اعتبار)، شما باید برای متقاضیان 6 سال به بالا 60 یورو پرداخت نمایید. در صورتی که قصد اقامت بیش از 90 روز در سوئد را داشته باشید، ملزم به درخواست visitor’s permit و پرداخت 1500 کرون برای متقاضیان بزرگسال و 750 کرون برای متقاضیان خردسال به سفارت هستید.

شما باید برای تحویل مدارک اقدام به رزرو وقت سفارت کنید، در عین حال باید در مصاحبه سفارت شرکت کنید. در خلال مصاحبه، سوالاتی از شما درباره بازدید از سوئد پرسیده می شود و در صورت داشتن همراه و فرزندان، حضور آنها نیز در مصاحبه الزامی است.

با انجام مصاحبه، پرونده و مدارک شما جهت ارزیابی به کنسولگری سوئد ارسال می شود، زمان انتظار تقریبی برای دریافت جواب از سفارت از زمان ارسال مدارک تقریبا 2 ماه است. به طور معمول مجوز و ویزای visitor’s permit برای 6 ماه تا حداکثر یک سال برای فرد صادر می گردد.

این مجوز تنها برای بازدید از خانواده و دوستان بوده و برای کار و یا اقامت دائم در سوئد طراحی نشده است.

مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری

سوئد یک کشور پیشرو در امر خلاقیت و نوآوری و دارای ثبات اقتصادی است که از نیروی کار ماهر و با تجربه ای برخوردار است. در حال حاضر بزرگترین بازار تجارت آزاد منطقه اسکاندیناوی با امکان دسترسی به اتحادیه اروپا متعلق به این کشور است.

از این رو با توجه به امنیت و ثبات اقتصادی و وجود بازار کار فعال و پر مخاطب در سوئد، این کشور سرمایه گذاری های زیادی را در صنایع خودروسازی، نیرو و تولید انرژی، خمیر چوب و کاغذ، پزشکی، لوجستیک و مراکز داده IT جذب کرده است.

در صورتی که بخواهید تا از طریق سرمایه گذاری برای مهاجرت به سوئد اقدام کنید، باید از طریق ویزای تجاری سوئد و اقامت بلند مدت این کشور اقدام کرده و دارای حداقل 150 هزار یورو سرمایه باشید، از مدرک زبان سوئدی و یا انگلیسی و همچنین مدرک دانشگاهی معتبر برخوردار بوده و مدارک خرید و راه اندازی یک کسب و کار در سوئد را به اداره مهاجرت سوئد نشان دهید.

همچنین، متقاضی مهاجرت تجاری و سرمایه گذاری سوئد باید دارای شرایط زیر باشد:

 • برخورداری از مهارت وتجربه بالا در زمینه و حوزه کاری و داشتن تجربه قبلی اجرای موفق یک کسب وکار
 • امکان ارائه برنامه و ایده کاری کامل و متمایز
 • امکان اثبات فروش خدمات و کالای شرکت در کشور سوئد
 • داشتن تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه های فردی و خانواده برای دو سال اول حضور
 • اثبات داشتن توانایی لازم برای اجرا و اداره امور کسب و کار در سوئد و داشتن حداقل مالکیت نیمی از شرکت

در صورت موفقیت در سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار در سوئد و گذشت 5 سال از حضور قانونی در این کشور، امکان درخواست برای اقامت دائم سوئد وجود خواهد داشت.

مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی

اگر می خواهید برای پناهندگی سوئد درخواست دهید، بخاطر پیچیدگی مراحل و سخت‌گیری کنسولگری در این رابطه و احتمال زیاد ریجکت درخواست به شما پیشنهاد می کنیم که از انجام آن صرف نظر کنید، اما اگر بنابر شرایط خود این تصمیم را اتخاذ کرده اید، شرایط مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی به شرح زیر است:

برای درخواست پناهندگی، باید به اداره مهاجرت و کنسولگری سوئد مراجعه کرده و درخواست و مدارک خود را به صورت حضوری ارائه دهید. باید به این موضوع توجه داشته باشید که اپلای پناهندگی پیش از قدم گذاشتن به سوئد غیرممکن است.

از این رو در زمان ورود به مرز سوئد باید به پلیس مرزی واقع در فرودگاه اطلاع دهید که می خواهید برای پناهندگی اقدام کنید. پلیس مرزی چندین سوال در این رابطه از شما پرسیده و شما را به سازمان مهاجرت سوئد ارجاع می دهد تا درخواست پناهندگی خود را ارائه دهید.

اگر به هر صورتی ( از طریق ویزای سوئد و یا به صورت غیرقانونی) در سوئد حضور دارید، باید به صورت شخصی با یکی از ادارات مهاجرت این کشور در گوتنبرگ، مالمو و یا استکهلم ارتباط برقرار کنید.

زمانی که برای پناهندگی سوئد درخواست می دهید، باید شرح حال خود، اینکه چرا می خواهید برای پناهندگی اقدام کنید و چگونه به این کشور سفر کرده اید را به خوبی توضیح دهید.

شما باید برای ثبت نام به عنوان متقاضی پناهندگی asylum seeker ، مدارک شناسایی خود را برای احراز هویت به اداره مهاجرت ارائه دهید. در خلال ثبت نام، عکس و اثر انگشت شما ثبت می گردد و برای کارت پناهندگی LMA مورد استفاده قرار می گیرد. البته متقاضیان زیر 6 سال نیازی به انجام انگشت نگاری در سوئد ندارند.

به طور معمول سوابق قبلی و موقعیت فعلی متقاضی، احتمال وجود آزار و اذیت برای فرد در کشور مبدا، شرایط فعلی کشور مبدا متقاضی و مواردی از این قبیل مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.
انگشت نگاری برای چک کردن این موضوع انجام می شود که شما برای پناهندگی سایر کشورهای حوزه شنگن اقدام کرده اید یا خیر و اینکه دارای مجوز اقامت و یا منع ورود در سایر این کشورهای این حوزه هستید یا خیر.

در صورتی که در مسیر خود به سوئد در کشور دیگری اقدام برای پناهندگی کرده و یا ثبت نام شده باشید، سازمان مهاجرت این موضوع را مشخص می کند که چه کشوری باید امور پناهندگی شما را انجام دهد. چک اثرانگشت ثبت شده برای متقاضیان زیر 14 سال انجام نمی شود.

پس از ثبت عکس و اثرانگشت، نوبت به ملاقات بازرس می رسد. در این مرحله شما با کمک مترجم موارد زیر را توضیح می دهید:

 • چه کسی هستید
 • چرا کشور زادگاه خود را ترک کرده اید
 • چگونه و از چه طریق به سوئد سفر کرده اید
 • اطلاعاتی در مورد خانواده و سلامت فردی از شما پرسیده می شود

اگر دارای معلولیت جسمی و یا ذهنی هستید، باید مامور اداره مهاجرت را در جریان بگذارید. در هر حال، به شما اطلاعاتی در مورد مراحل و پروسه پناهندگی داده می شود، اینکه مرحله بعدی چیست و چکاری باید انجام دهید. شما همچنین اطلاعاتی در مورد مسائلی از جمله حق اقامت، پوشش مالی، خدمات درمانی و امکان تحصیل فرزندان دریافت خواهید کرد.

در حالت کلی، شما باید امکان پوشش هزینه های خود را در زمان تصمیم گیری اداره مهاجرت سوئد داشته باشید. در صورتی که از پشتیبانی مالی و پول کافی برخوردار نیستید، باید برای دریافت کمک مالی به سازمان مهاجرت سوئد درخواست دهید.

در ادامه شما برای تحقیقات بیشتر احضار شده و باید قادر به توضیح این موضوع باشید که چرا از کشور خود فرار کرده اید و اگر مجبور به بازگشت باشید، فکر می کنید چه اتفاقی برای شما می افتد.
در صورتی که دلایل ارائه شده توسط شما بی پایه و اساس باشد، ظرف چند هفته در مورد پرونده شما تصمیم گیری شده و در نهایت به کشور مبدا بازگردانده می شوید.

تا زمان تصمیم گیری در مورد درخواست پناهندگی ، امکان ارائه مجوز اقامت و انجام تحقیقات، شما در این کشور حضور خواهید داشت. ممکن است پیش از فرا رسیدن زمان تحقیقات، زمان زیادی را مجبور به انتظار شوید.

زمان انتظار برای هر فرد نسبت به دیگری متفاوت است. ممکن است چندین بار پیش از تصمیم گیری نهایی در مورد درخواست پناهندگی سوئد فراخوان شوید. بهتر است در زمان مقرر در اداره مهاجرت سوئد حضور داشته باشید، چون تعیین وقت مجدد سخت بوده و زمان زیادی را از شما خواهد گرفت.

هزینه مهاجرت به سوئد 

بنابر اطلاعات ارائه شده توسط سفارت سوئد در تهران، هزینه خدمات ویزا و مهاجرت این کشور در سال 2020 شامل موارد زیر می شود:

 • ویزای شینگن تایپ C: 80 یورو
 • ویزای شینگن تایپ D: 60 یورو
 • متقاضیان 6 تا 12 سال: 40 یورو
 • مجوز کار و یا اقامت خانواده/ بزرگسالان: 2 هزار کرون
 • مجوز کار و یا اقامت متقاضیان زیر 18  سال: هزار کرون
 • مجوز کار سوئد: 2 هزار کرون
 • تمدید مجوز کار: 2 هزار کرون
 • مجوز اقامت متقاضی خویش فرما: 2 هزار کرون
 • مجوز اقامت دانشجویان، محققان و دانشجویان انتقالی/بزرگسالان: 1500 کرون
 • فرزندان و متقاضیان زیر 18 سال: 750 کرون
 • مجوز Visitor Permit بزرگسالان: 1500 کرون
 • مجوز Visitor Permit متقاضیان زیر 18 سال: 750 کرون

متقاضیان زیر 6 سال و یا دارنده بورسیه تحصیلی معتبر سوئد نظیر Sida معاف از پرداخت هزینه ویزا هستند.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *