مهاجرت با کارآفرینی

اقامت از طریق کارآفرینی چگونه است؟

معمولاً ابتدای مسیر برای خیلی از ما معادل با انتخاب روش مناسب مهاجرت و اخذ ویزای کوتاه مدت قابل تمدید و یا حتی ویزای بلند مدت کشورهای محبوب دنیا از جمله آمریکا، انگلیس، کانادا و استرالیا است؛ شما می‌توانید متناسب با شرایط خود برای اقامت از طریق تحصیل، اقامت کاری، اقامت از طریق سرمایه گذاری، دعوتنامه خانوادگی و حتی اقامت از طریق کارآفرینی در یک کشور مطرح خارجی اقدام کنید.

اقامت از طریق کارآفرینی

اکثراً همگی با انواع روش های مهاجرت و اقامت در خارج از کشور تا حدودی آشنا هستیم، ولی گزینه‌ای که کمتر به آن پرداخته شده و جزئیات نسبتاً بیشتری در مقابل سایر روش‌های ذکر شده در بالا دارد، اقامت از طریق کارآفرینی و یا همان ویزای استارتاپ است که قصد داریم در ادامه این مطلب به شرح جدیدترین جزئیات آن بپردازیم.

اقامت از طریق کارآفرینی مبحثی است که بنابر طرح و نوع ویزای ارائه شده در هر کشور شامل قوانین و جزئیات متفاوتی بوده و نمی توان در یک مطلب به بررسی تمامی گزینه‌های استارتاپ و کارآفرینی کشورهای مطرح دنیا پرداخت؛ از این رو، قصد داریم تا به بررسی اقامت با روش کار آفرینی و ویزای استارت آپ دو کشور مطرح کانادا و استرالیا بپردازیم.

راه اندازی کسب و کار در کانادا

راه اندازی کسب و کار و یا اقامت با کارآفرینی در کانادا همان طرح ویزای محبوب استارتاپ این کشور است که ماهیتی کاملاً متفاوت با ویزای کار، ویزای تحصیل و یا توریستی داشته و شرایط بسیار خاصی را طلب می‌کند.

طبق جدیدترین آمار وب سایت CIC، شرایط اولیه اقدام برای اقامت از طریق کارآفرینی در کشور کانادا شامل موارد زیر می‌شود:

 • از یک تجارت و کسب و کار واجد شرایط برخوردار باشید
 • دارای مهارت زبان مورد نیاز این طرح مهاجرتی باشید
 • از بودجه و تمکن مالی مورد نیاز برای زندگی در کانادا برخوردار باشید(این بودجه برای پیش از کسب درآمد و راه اندازی کسب و کار جدید در کشور جدید مورد نیاز شما خواهد بود)
 • از یک نامه پشتیبان مالی تائید شده توسط سازمان تحت نظارت دولت کانادا بهره مند باشید

پس تا به اینجای کار متوجه شدید که برای اقامت کار آفرینی در کشور کانادا، نیاز به ویزای استارت آپ و شرایط اولیه ای دارید که در ادامه این مطلب توضیحات بیشتری در مورد هر یک از آنها ارائه می‌دهیم:

تجارت واجد شرایط کارآفرینی

اگر تمایل به اخذ ویزای استارت آپ کانادا و اقامت کارآفرینی در این کشور پیشرفته دارید، تجارت شما باید دارای شرایط زیر باشد:

 • در هنگام اخذ تعهدنامه و موافقت شرکت حامی مالی تائید شده توسط دولت کانادا، هر یک از متقاضیان طرح دارای حداقل 10 درصد از سهام و حق رای باشند. (یعنی تا حداکثر 5 نفر امکان ادعای مالکیت و سهام در یک تجارت و اپلای برای ویزای کارآفرینی را دارند)
 • متقاضی (یا متقاضیان) به همراه شرکت حامی مالی، مشترکاً دارای بیش از 50 درصد از سهام شرکت باشند
 • یک مدیریت فعال و حساب شده از تجارت مورد نظر ارائه دهید و مقر اصلی کسب و کار در داخل کانادا باشد

یکی از نکات بسیار مهم در امر اخذ اقامت از این طریق در کانادا، داشتن یک نامه پشتیبان از یک شرکت حامی مورد تائید دولت کانادا است(مجموعه ای از سازمان ها که برای امور پشتیبانی مالی و سرمایه گذاری از جانب دولت این کشور تائید شده اند)

این سازمان ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • Venture capital funds
 • Angel investor groups
 • Business incubators

عموماً این سازمانهای مورد تائید دولت کانادا در مورد اینکه کدامیک از پرونده های درخواستی را مورد ارزیابی قرار دهند، تصمیم می‌گیرند. باید به این موضوع توجه کنید که هر یک از سازمان‌های بالا دارای پروسه و روند اختصاصی برای ارزیابی و جذب پروپوزال های متقاضیان هستند.

یعنی ممکن است یکی از آنها درخواست ارسال اینترنتی مدارک پرونده و بیزنس پلن را از متقاضی داشته و یکی دیگر تنها گزینه ارائه حضوری و فیزیکی را در دسترس قرار دهد.

در صورتی که طرح ارائه شده توسط متقاضی اقامت از طریق کارآفرینی از پتانسیل کافی برای اجرا در کشور کانادا برخوردار باشد، مورد تائید یکی از سازمان های اشاره شده در بالا قرار گرفته و در نهایت نامه پشتیبانی از سوی سازمان برای فرد ارسال می‌شود.

البته باید توجه داشته باشید که هر یک از سازمان‌های ذکر شده در بالا دارای زیرمجموعه هایی هستند که می‌توانید با مراجعه به وب سایت Canada.ca از جزئیات هر یک از آنها مطلع گردید.

اگر طبق شرایط خود، تمایل به دریافت نامه پشتیبان از Venture Capital Funds داشته باشید، باید بدانید که این سازمان معتبر دارای 22 زیرمجموعه بوده و حداکثر سرمایه گذاری 200 هزار دلاری را در کسب و کار استارت آپ واجد شرایط انجام می‌دهد؛ یعنی شما ملزم به کسب تائیدیه و موافقت یکی از شرکت‌های زیر مجموعه این سازمان برای دریافت حمایت مالی ذکر شده و نامه پشتیبان هستید.

گزینه بعدی سازمان  Angel investor groups است که دارای 9 زیرمجموعه بوده و در صورت تائید بیزینس پلن متقاضی، تا حداکثر 75 هزار دلار سرمایه گذاری انجام می‌دهد.

گزینه نهایی نیز سازمان Business incubators است که برنامه‌های مختلفی در حوزه شرکت های استارت آپ و نوآوری، جنگلداری، کشاورزی و غیره را در خود جای داده و متقاضی ملزم است تا در یکی از 37 برنامه موجود و قابل ارائه شرکت کرده و مورد تائید قرار گیرد.

یکی از موارد مهم در زمینه اقامت از طریق کار آفرینی در کشور کانادا، نحوه تعامل با سازمان‌های مورد تائید دولت کانادا است که نیاز به رعایت نکات زیر دارد:

 • برقراری ارتباط موثر با سازمان‌های ذکر شده و مورد تائید دولت این کشور تا از نحوه ارسال مدارک، ارزیابی پرونده و دریافت حمایت مالی مطلع و برخوردار شوید
 • تلاش برای متقاعد کردن یکی از سازمان ها و اثبات اینکه ایده تجاری و یا همان بیزینس پلن شما از پتانسیل و ارزش بالایی برای حمایت مالی و راه اندازی در کانادا برخوردار است
 • تلاش برای اخذ نامه پشتیبانی از یکی از سازمان‌های استارت آپی

در صورتی که موفق به گذراندن یکی از خان‌های مهم و نسبتاً سخت پروسه اقامت با روش کارآفرینی در کشور کانادا شوید، یعنی بتوانید نامه بسیار مهم و ارزشمند حمایت مالی را دریافت کنید، نوبت به مرحله بعدی یعنی آماده سازی و ترجمه سایر مدارک، پیوست نامه به همراه پرونده استارت آپ و ارسال آن به سفارت کانادا می‌رسد؛ بخشی بسیار مهم در روند اقامت از طریق کارآفرینی که می تواند منجر به صدور ویزای استارت آپ این کشور شود.

لازم به ذکر است که به طور همزمان و با ارسال نامه پشتیبانی از سوی سازمان به متقاضی، یک گواهی تعهدنامه نیز برای کنسولگری کانادا ارسال می‌شود که در روند ارزیابی پرونده بسیار مهم خواهد بود.

این گواهی تنها دارای 6 ماه اعتبار است، برای همین شما باید تا پیش از پایان اعتبار گواهی ارسال شده برای کنسولگری، نسبت به اپلای و نهایی سازی مراحل اقامت کارآفرینی در کانادا اقدام نمایید.

لازم به ذکر است که چنانچه موفق به دریافت نامه پشتیبانی مالی و گواهی تعهد سازمان مورد تائید دولت کانادا شوید، این امکان را دارید تا زمان ارزیابی پرونده درخواستی توسط کنسولگری، برای مجوز کار موقت کشور کانادا درخواست داده و با اخذ آن، به خاک کانادا وارد شده و مقدمات شروع کسب و کار خود را فراهم کنید.

اکنون که به طور تقریبی با شرایط اولیه اقامت کارآفرینی در کانادا آشنا شدید، بد نیست تا کمی هم در مورد جزئیات فاکتورهای مورد نیاز شرکت در این برنامه استارتاپ جذاب کانادایی صحبت کنیم:

مهارت زبان برای کارآفرینی در کانادا

همانند روش های مهاجرت کاری فدرالی و یا طرح‌های نامزدی استانی کانادا (نیروی کار ماهر) که نیاز به مهارت مناسب زبان و تعامل موثر با شرکت و کارفرما خارجی دارد، یکی از فاکتورهای مهم و مورد نیاز برای شرکت در برنامه اقامت از طریق کارآفرینی در این کشور نیز داشتن مهارت زبان انگلیسی است و شما ملزم به ارائه مدرک بین المللی برای اثبات آن هستید.

طبق اطلاعات ارائه شده در وب سایت اداره مهاجرت و شهروندی کشور کانادا، حداقل سطح زبان انگلیسی یا فرانسوی مورد نیاز طرح استارتاپ CLB5 است و متقاضی ملزم به ارائه مدرکی نظیر آیلتس و یا TEF برای اثبات این ادعا خواهد بود. اگر نمی دانید که سطح CLB5 برابر با چند آیلتس می‌شود، می‌توانید به جدول‌های ارائه شده در این وب سایت توجه کنید، اما برای مثال، نمره 5 سی ال بی معادل نمره 5 بخش شنیداری، 5 نوشتاری، 5 مکالمه و 4 خوانش است.

لازم به ذکر است که آزمون مورد نیاز برای شرکت در طرح استارتاپ کانادا، آیلتس جنرال بوده و حداقل نمره مورد قبول برای برنامه کارآفرینی نمره 5 است.

بودجه و تمکن مالی متقاضی کارآفرینی

باید به این نکته توجه کنید که دولت کانادا هیچگونه حمایت مالی مضاعفی به متقاضیان تازه وارد ویزای کارآفرینی و اقامت در این کشور ارائه نمی‌دهد و تمکن مالی و بودجه اولیه فرد از اهمیت بالایی برخوردار است.

در حال حاضر از نگاه دولت کانادا، تمکن مالی و موجودی حساب شما با احتساب اعضای همراه خانواده (برای هر سال) به شرح زیر خواهد بود:

 • متقاضی اصلی (یک نفر): 13.213 هزار دلار کانادا
 • دو نفر: 16.449 هزار دلار
 • سه نفر: 20.222
 • چهار نفر: 24.553
 • 5 نفر: 27.874
 • 6 نفر:  31.407
 • 7 نفر: 34.967
 • به ازای هر نفر مضاعف بر این مقدار: 3.560

لازم به ذکر است که موارد ذکر شده در بالا کلیت ماجرای اقامت کارآفرینی در کشور کانادا است، اما زمانی که بخواهید به طرح‌های معروفی نظیر ویزای کارآفرینی بریتیش کلمبیا، برنامه کارافرینی انتاریو کانادا و یا استان نیوبرانزویک مراجعه کنید، متوجه این موضوع می‌شوید که وجود فاکتورهای دیگری از جمله ملیت و تابعیت، سن متقاضی، شرایط کلی اعضای خانواده  همراه، میزان تحصیلات، تجربه و سوابق کاری، میزان بودجه و سرمایه ، میزان دارایی های خالص، مقدار درصد مالکیت، شرایط و امکان ایجاد موقعیت شغلی، مقدار امتیازهای کسب شده در سیستم و موارد این چنینی اهمیت بسیار زیادی در میزان موفقیت شما در امر اقامت از طریق کارآفرینی داشته و پروسه اخذ ویزای استارت آپ و کارت اقامت کانادا، نیازمند مهارت، تجربه و صبر نسبتاً زیادی خواهد بود.

از این رو، چنانچه آشنایی چندانی با شرایط و جزئیات اخذ ویزای استارت آپ، شروع یک کسب و کار جدید و اقامت کار آفرینی در کشور کانادا ندارید، توصیه می‌کنیم که از مشاوره و خدمات تخصصی کارشناسان موسسه مهاجرتی نیلگام در این زمینه استفاده کرده و با ارزیابی دقیق تمامی طرح‌های فدرالی و استانی در دسترس، بهترین انتخاب را برای خود و اعضای خانواده اتخاذ کنید.

اقامت کانادا سرمایه گذاری

همان طور که در مطلب ویزای سرمایه گذاری کانادا 2022 به این موضوع اشاره کردیم، ویزای investor و startup این کشور از همدیگر جدا نبوده و یک طرح تلفیقی و ترکیبی محسوب می‌شود.

یعنی وقتی که می‌خواهید برای اقامت از طریق کارآفرینی در کانادا اقدام کنید، فاکتورهای بسیار متعددی از جمله داشتن تجربه کاری مدیریتی و یا تصاحب چندین و چند ساله یک تجارت، مهارت زبان و غیره از اهمیت فراوانی برای شرکت در این طرح برخوردار هستند، ولی چیزی که بیش از هر گزینه دیگری اهمیت داشته و در پیشبرد اهداف شما تاثیرگذار است، مقدار بودجه و سرمایه گذاری اولیه شما در تجارت نوپا و جدیدتان در یک کشور جدید است.

در اغلب موارد، شما هم می‌توانید دست بر روی مشاغل در حال فعالیت در کانادا گذاشته و آنها را خریداری و مدیریت کنید و هم اینکه با استناد به بیزینس پلن شخصی، دریافت حمایت مالی از سازمان های مورد تائید و بودجه اولیه شخصی، کلنگ کسب و کار جدید خود را در یکی از شهرها و استان‌های کانادا بزنید.

در هر صورت، باید بگوییم که اقامت کارآفرینی با ویزای استارتاپ جدا از مبحث سرمایه‌گذاری نیست و برای دستیابی به اقامت دائم این کشور و مدیریت یک کسب و کار سود ده، مطمئناً نیاز به سرمایه گذاری نسبتاً بالایی در کانادا خواهید داشت.

به بیانی دیگر، اگر بخواهیم چندین کشور دارای طرح ویزای طلایی مثل پرتغال، اسپانیا، یونان و یا ترکیه را مثال بزنیم، شما می‌توانید با پرداخت یک وجه مشخص، مثل 250 هزار یورو و یا 250 هزار دلار، یک یا چند ملک را در کشور مورد نظر خریداری کرده و از کارت اقامت و حتی (در بعضی مواقع حق شهروندی و پاسپورت) آن کشور برخوردار شوید.

یعنی از شما توقع داشتن تجربه سوابق کاری، موقعیت شغلی مدیریت ارشد، مالکیت یک کسب و کار، مدیریت فعالانه و در جریان، مدرک زبان، بیزینس پلن و بسیاری از فاکتورهای دیگر وجود نداشته و تنها پول و سرمایه شما کار مهاجرت و اقامت را برای شما انجام می‌دهد.

اما باید به قول معروف آب پاکی را به روی دست شما بریزیم که چنین طرح‌هایی در کشور کانادا وجود نداشته و اصولاً اخذ اقامت کانادا از طریق خرید ملک ممکن نیست! از این رو، به هیچ وجه اقامت از طریق کارآفرینی را با مبحث سرمایه گذاری صرف و بدون تلاش مقایسه نکنید و این تصور را نداشته باشید که ویزای استارت آپ این کشور تنها به سرمایه شما وابسته بوده و هیچ تلاشی را از جانب شما در پی ندارد!

اگر هنوز موضوع و مبحث اقامت کار آفرینی این کشور برای شما گنگ است و سوالات پرشماری در مورد این طرح مهاجرتی دارید، می‌توانید سوالات خود را از کارشناسان ما پرسیده و با مطالعه صفحات مختلف طرح استانی کارافرینی در کانادا، اطلاعات بسیار مفیدی را در این زمینه کسب کنید.

راه اندازی کسب و کار در استرالیا

در نهایت نوبت به یکی دیگر از گزینه‌های اقامت کار آفرینی یعنی ویزای 188 استرالیا می‌رسد. ویزایی که دارای اعتبار 5 ساله بوده و امکان تمدید آن برای دو سال دیگر وجود دارد. این ویزا شرایط کلی زیر را برای شما فراهم می‌کند:

 • اقامت قانونی، کار و زندگی در کشور استرالیا
 • راه اندازی و مدیریت یک کسب و کار جدید و یا موجود در این کشور
 • همراهی اعضای خانواده (همسر و فرزندان زیر 21 سال) با متقاضی اصلی
 • امکان اپلای برای ویزای دائمی کلاس 888 کارآفرینی و سرمایه گذاری

اگر مایل به راه اندازی کسب و کار و اقامت از طریق کارآفرینی در کشور استرالیا هستید، باید برای اپلای این نوع از ویزا دارای شرایط زیر باشید:

 • میانگین سنی شما بین 18 تا 55 سال باشد
 • دارای یک جاب آفر و دعوت نامه کاری از یکی از مناطق و استان های استرالیا باشید
 • از سوابق مالکیت تجارت و یا مدیریت یک کسب و کار برای حداقل 4 سال گذشته برخوردار بوده و دارای توانایی لازم برای راه اندازی و مدیریت یک کسب و کار جدید در استرالیا باشید
 • دارای سرمایه حدودی 1 میلیون و 250 هزار دلاری استرالیا (موارد منقول و غیرمنقول) به نام متقاضی اصلی یا همسر باشید

چنانچه سهام دار یک یا دو تجارت هستید، باید دارای گردش مالی 2 سال از 4 سال مالی اخیر بوده و امکان برآوردن حداقل شرایط زیر را داشته باشید:

 • در صورتی که قبل از تاریخ 1 جولای 2021 برای اپلای ویزای 188 دعوت شده اید، از حداقل گردش مالی 500 هزار دلاری در هر یک از دو سالانه مالی بهره‌مند باشید
 • اگر از تاریخ و یا بعد از 1 جولای 2021 برای درخواست ویزا دعوت شده اید، حداقل گردش مالی 2 ساله از 4 سال اخیر شما باید معادل 750 هزار دلار استرالیا باشد

چنانچه مالک یک یا دو کسب کار به طور همزمان هستید، نیاز به داشتن شرایط زیر دارید:

 • با احتساب گردش مالی کمتر از 400 هزار دلار استرالیا در سال، مالک حداقل 51 درصد از سهام کسب و کار باشید
 • با گردش مالی بیش از 400 هزار دلار در سال، مالک حداقل 30 درصد از سهام تجارت های مذکور باشید

شما همچنین به حداقل 65 امتیاز برای شرکت در این طرح ویزای کارآفرینی نیاز دارید که شامل فاکتورهای زیر می‌شود:

 • سن متقاضی
 • مهارت زبان انگلیسی
 • مدرک تحصیلی
 • دارایی های مالی متقاضی اصلی و همسر
 • میزان گردش مالی و تجاری
 • شرایط تجربه کاری و نوآوری تجاری
 • شرایط تجربه سرمایه گذاری
 • فاکتورهای نوآوری تجاری
 • دستاوردهای ویژه

لازم به ذکر است که اقامت کارآفرینی در کشور استرالیا تنها در صورتی میسر می‌شود که متقاضی از تجربه و سوابق کاری کافی، بیزینس پلن، موجودی و سرمایه اولیه و سایر فاکتورهای ذکر شده برخوردار بوده و موفق به اخذ ویزای ساب کلاس 188 شود.

در صورتی که قصد دارید تا از طریق کارآفرینی برای اقامت در کشور دیگری به غیر از کانادا و یا استرالیا اقدام کنید و یا به خاطر نداشتن تجربه کافی، آمادگی لازم برای ورود به پروسه اپلای ویزای استارت آپ را ندارید، می‌توانید از راهنمایی و خدمات همه جانبه و تخصصی موسسه مهاجرتی نیلگام در این زمینه استفاده کرده و به طور حرفه ای قدم در این راه بگذارید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *