مهاجرت

مقایسه هزینه زندگی در ونکوور و تورنتو

در این مطلب بررسی می‌کنیم که مقایسه هزینه زندگی در ونکوور و تورنتو به کجا ختم می‌شود؟ آیا تورنتو که بزرگترین شهر کانادا و قلب اقتصادی و فرهنگی این سرزمین پهناور است، می‌تواند انتخاب به صرفه‌تری باشد یا ونکوور که در یکی از خوش آب و هواترین مناطق کانادا جا خوش کرده و هیاهوی شهری تورنتو را ندارد، جای ارزانتری برای زندگی است. واقعیت اینجاست که انتخاب محل زندگی، به این سادگی‌ها نیست و این وسط شرایط اقتصادی و هزینه‌های زندگی، فاکتور بسیار تعیین‌کننده‌ای است. بنابراین دقایقی را همراهمان باشید تا ببینیم با مقایسه هزینه زندگی در ونکوور و تورنتو، چه نتیجه‌ای دستگیرمان خواهد شد.

زندگی در ونکوور و تورنتو

تورنتو شش‌ میلیون و دویست و پنجاه هزار نفر جمعیت دارد و ونکوور یک شهر دو میلیون و ششصد‌ هزار نفری است و شکی نداریم که هر دو شهرهای فوق‌العاده‌ای هستند. اما اگر بخواهیم این مقایسه را به شکلی ساده‌ جمع‌بندی کنیم، باید اذعان کنیم که ونکوور و تورنتو، هر دو شهرهای گرانی برای زندگی هستند و در نهایت، همه چیز به ترجیحات، سلایق و شرایط کار و تحصیل فرد برمی‌گردد. اگر ترجیحتان زندگی در جایی بزرگتر و شلوغتر باشد، تورنتو انتخاب بهتری است و اینکه آن را به نیویورکِ کانادا تشبیه می‌کنند، مطلب بیراهی نیست. اما اگر شهری جمع و جورتر، کم‌هیاهوتر و به مراتب زیباتری را ترجیح می‌دهید، ونکوور بدون شک از خجالتتان در می‌آید و نه تنها کمبودی از بابت امکانات و استانداردهای شهری ندارد، در برخی موارد از همتای خودش پیشی می‌گیرد.

مقایسه هزینه ماهیانه زندگی در ونکوور و تورنتو

همانطور که اشاره کردیم، ونکوور و تورنتو، چه از نظر خرج و مخارج روزمره و چه از لحاظ قیمت اجاره خانه و مسکن و سایر هزینه‌ها، برای آنهایی که به مهاجرت به کانادا فکر می‌کنند، هردو شهرهای گرانقیمتی هستند. اما روی هم رفته می‌توان گفت که زندگی در تورنتو، تا حدی به صرفه‌تر است و این از دو بابت قابل بررسیست. یک اینکه میانگین درآمد اهالی تورنتو بالاتر است، و دوم اینکه ونکوور گزینه‌های محدودتری برای مسکن دارد و تعادل عرضه و تقاضای مسکن، قضیه را به سمت گرانی قیمت ملک متمایل کرده است. اما اجازه بدهید قبل از اینکه به قیمت مسکن بپردازیم، به یک سری از آیتم‌های روزمره اشاره کنیم تا در مقایسه هزینه زندگی در ونکوور و تورنتو دید بهتری داشته باشیم. (قیمت‌ها به دلار کانادا هستند)

ونکوور تورنتو 
یک وعده غذا در رستوران معمولی۲۰۲۰
غذای ۲ نفره در رستوران عادی۸۰۷۵
یک وعده فست فود۱۲۱۲
یک لیوان کاپوچینو۴/۹۰۴/۹۰
یک قوطی پپسی یا کوکاکولا۲/۵۱۲/۴۰
بطری آب ۱ نفره۲/۱۵۱/۸۱
نان تازه ۵۰۰ گرمی۳/۳۹۳/۱۳
برنج ۱ کیلوگرم۳/۹۶۳/۱۳
تخم مرغ عادی شانهٔ ۱۲ عددی۴/۶۱۳/۵۱
پنیر تولید داخل یک کیلوگرم۱۴/۸۰۱۶/۷۶
فیلهٔ مرغ ۱ کیلوگرم۱۴/۸۰۱۳/۸۳
گوشت قرمز ۱ کیلوگرم۲۰/۵۴۱۶/۰۲
سیب ۱ کیلوگرم۳۸/۶۳/۵۹
موز ۱ کیلوگرم۱/۷۶۱/۵۱
پرتقال ۱ کیلوگرم۳/۷۳۳/۳۰
گوجه فرنگی ۱ کیلوگرم۴/۴۵۳/۶۲
سیب زمینی  ۱ کیلوگرم۲/۴۲۲/۵۸
پیاز ۱ کیلوگرم۲/۳۷۲/۵۱
کاهو ۱ کیلوگرم۲/۶۲۲/۴۰
آب یک و نیم لیتری۲/۴۸۱/۸۱
سیگار یک بسته۱۷۱۶/۱۳
بلیت حمل و نقل عمومی تک سفره۳۳/۲۵
شارژ یک ماهانه حمل و نقل عمومی۱۰۸۱۵۶
هزینه اولیه تاکسی۳/۷۵۴/۲۵
هر کیلومتر تاکسیمتر۱/۹۰۲
هر ساعت انتظار تاکسی۳۴۳۵
هر لیتر بنزین۱/۶۱۱/۳۶
خرید یک سواری کم مصرف عادی۲۷۰۰۰۲۵۰۰۰
هزینه قبض (آب، برق، گرمایش، سرمایش، زباله)۹۱۱۵۹
یک دقیقه صحبت با سیم کارت اعتباری۰/۳۵۰/۳۹
اینترنت ماهانه (حجم نامحدود و سرعت بالای ۶۰ مگ )۸۷/۱۴۷۱/۶۹
شهریه یک ماه باشگاه۵۹/۵۲۵۶/۱۷
اجاره یک ساعته زمین تنیس۱۷/۴۰۲۳/۷۸
بلیت سینما برای اکران‌های خارجی۱۵۱۵
مهد کودک خصوصی ماهانه برای یک فرزند۱۲۳۱۱۷۷۴
مدرسه ابتدایی بین المللی سالانه برای یک فرزند۲۷۵۰۰۲۳۷۰۰
یک عدد شلوار جین در حد Levi’s۸۳۷۱
لباس تابستانی زنانه از Zara یا H&M۵۰۴۶
یک جفت کفش رانینگ Nike۱۱۷۱۱۳
یک جفت کفش چرم مردانه۱۶۳۱۴۰

 میانگین هزینه زندگی در ونکوور و تورنتو 

جدول بالا شمایی کلی از هزینه‌‌های ریز و درشت زندگی در ونکوور و تورنتو را به تصویر می‌کشد و بر اساس همین داده‌ها، یک زندگی مطلوب در ونکوور چیزی در حوالی ۶۷۰۰ دلار کانادا و در تورنتو ۶۴۰۰ دلار هزینه برمی‌دارد. بنابراین مشخص است که در مقایسه صرفه اقتصادی این دو شهر، کفهٔ ترازو به سمت تورنتو سنگینی می‌کند. مضاف بر اینکه متوسط درآمد اهالی ونکوور به میزان محسوسی پایین‌تر از تورنتو بوده و از این بابت، و از بابت اکثر اقلام روزمره و خوراکی، تورنتو جای ارزانتری برای زندگی است. در صورت تمایل، مروری هم بر مقایسه هزینه زندگی در استرالیا و کانادا داشته باشید.

مقایسه هزینه مسکن در ونکوور و تورنتو 

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم، تورنتو تقریباً سه برابر بیش از ونکوور جمعیت دارد و شاید فکر کنیم، جمعیت بیشتر قاعدتاً به تقاضای بیشتر برای مسکن منجر می‌شود و باید قیمت اجاره و خرید مسکن در در تورنتو بالاتر باشد. منطق این استدلال نادرست نیست، اما زمانی مصداق دارد که میزان عرضهٔ مسکن را هم در این معادله در نظر گرفته‌ باشیم. متغیری که در شهر ونکوور به مراتب از تورنتو کمتر است و همین باعث شده که پیدا کردن خانه با قیمت مناسب در ونکوور سخت‌تر از تورنتو باشد و در این بخش از مقایسه، باز هم تورنتو پیروز میدان و شهر نسبتاً ارزانتری باشد. نمودار و جدولی که در ادامه ملاحظه می‌کنید این واقعیت را به وضوح نشان می‌دهند.

ونکوورتورنتو
اجاره آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر۲۰۵۰۱۹۸۴
اجاره آپارتمان تک خوابه خارج از مرکز شهر۱۶۷۸۱۶۷۳
اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر۳۹۹۸۳۴۰۰
اجاره آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر۲۹۸۷۲۶۶۲
خرید هر متر آپارتمان در مرکز شهر۱۲۰۰۰۱۰۸۰۰
خرید هر متر آپارتمان خارج از مرکز شهر۹۰۰۰۹۱۰۰
درآمد ماهیانه بعد از کسر مالیات۴۵۳۷۴۷۵۲
نرخ بهره رهن۲/۳۱۲/۴۴

مقایسه هزینه های پزشکی در ونکوور و تورنتو

تقریباً تمامی خدمات درمانی و بهداشتی در کشور کانادا، تحت پوشش بیمهٔ دولتی و همگانی قرار دارند و شهروندان کانادایی برای دریافت اکثر خدمات پزشکی، عملاً هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند. با این وجود و از آنجایی که هر یک از استان‌های کانادا، حکم یک ایالت مستقل را دارند، وجود تفاوت‌‌های ناچیز در سیاست‌های آنها مورد چندان عجیبی نیست. نکتهٔ متفاوت در خصوص بیمه درمانی در کانادا اینست که تمام این خدمات، به واسطهٔ شرکت‌های خصوصی به شهروندان داده می‌شوند و تقریباً هیچ یک از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کانادا، مستقیماً تحت اداره دولت نیستند.

اما در پس‌زمینهٔ ماجرا، این دولت کاناداست که سرمایهٔ این کمپانی‌های خصوصی را تأمین می‌کند. این سیاست موثر و هوشمندانه، باعث شده که هر نهاد درمانی، در کنار حمایت دولت، حکم یک کسب و کار خصوصی را داشته باشد و در طی زمان و در کورس رقابت از کیفیت خدماتش کم نکند. طبق داده‌های موجود، هر شهروند کانادایی سالانه ۶۶۰۰ دلار کانادا را صرف بیمهٔ درمانی می‌کند و بدیهسیت که این مبلغ به طور خودکار در مالیاتی که شهروندان می‌پردازند گنجانده شده است. نرخ مالیات بر درآمد برای اهالی ونکوور و تورنتو و باقی شهرهای کانادا، به شکل زیر محاسبه می‌شود.

  • برای درآمد سالانه تا ۴۸۵۰۰ دلار کانادا ۱۵ درصد
  • برای درآمد سالانه ۴۸۵۰۰ تا ۹۷۰۰۰ دلار کانادا ۲۰/۵ درصد
  • برای درآمد سالانه ۹۷۰۰۰ تا ۱۵۵۰۰ دلار کانادا ۲۶ درصد
  • برای درآمد سالانه ۱۵۵۰۰ تا ۲۱۴۳۷۰ دلار کانادا ۲۹ درصد
  • برای درآمد سالانه ۲۱۴۳۷۰ دلار کانادا به بالا ۳۳ درصد

مقایسه درآمد در ونکوور و تورنتو

بر اساس قوانین کار در استان‌های مختلف کانادا، هیچ کارفرمایی مجاز به دادن حقوق، کمتر از میزان مقرر نبوده و این رقم برای هر استان تا حدی متفاوت است. در حال حاضر استانی که شهر ونکوور را در برگرفته یعنی استان بریتیش کلمبیا، حداقل دستمزد ساعتی را ۱۵/۲ و استان شهر تورنتو یعنی انتاریو این میزان را ۱۴/۲۵ دلار کانادا تعیین کرده‌اند. این بدین معناست که اگر اقشار کم درآمد ونکوور و تورنتو را در نظر بگیریم، دستمزد ونکووری‌های کم درآمد تا حدودی بالاتر است. اما همانطور که در انتهای جدول هزینه مسکن ملاحظه کردیم، متوسط درآمد اهالی تورنتو با ۴۷۵۲ دلار بالاتر از متوسط درآمد ساکنین ونکوور با ۴۵۳۷ دلار است. توجه داشته باشیم که این ارقام، نمی‌توانند بیانگر رفاه بیشتر یا کمتر اهالی این دو شهر نسبت به یکدیگر باشند. اما با این وجود، در مقایسه هزینه زندگی در شهرهای ونکوور و تورنتو، باید فاکتور مهمی مثل درآمد را هم در نظر گرفت.

مقایسه ونکوور و تورنتو از لحاظ موقعیت جغرافیایی

ونکوور در غربی‌ترین استان کانادا یعنی بریتیش کلمبیا و در مجاورت اقیانوس آرام واقع شده و با قرار گرفتن در منطقهٔ زمانی UTC-8 بیشترین اختلاف زمانی را با ایران دارد. در واقع اختلاف ساعت ایران و کانادا در شهر ونکوور ۱۱ ساعت و نیم و در تورنتو به خاطر بودن در منطقهٔ زمانی UTC-5 برابر با ۸ ساعت و نیم است.

از لحاظ جغرافیایی و آب و هوا، باید به این واقعیت اشاره کنیم که ونکوور، به لطف همجواری با اقیانوس آرام و کوهستان راکی و چشم‌اندازهای بکر، بی‌تردید یکی از زیباترین شهرهای جهان و خوش آب و هواترین شهر کاناداست. از آن طرف تورنتو هم شهر نازیبایی نیست و در حد خودش از مجاورت با طبیعت چشم‌نواز بی‌بهره نمی‌باشد و در کل هردوی اینها، از بهترین شهرهای کانادا برای ایرانیان هستند. فقط مد نظر داشته باشیم که ونکوور با تمام جذابیت‌هایش، برای برخی کسالت‌بار است و شهری منزوی و زیادی آرام به نظر می‌رسد. و برای عده‌ای دیگر، هیاهوی شهر بزرگتر و مرکزی‌تری مثل تورنتو، جزو برتری‌های آن نسبت به همتای دورافتاده‌ترش است.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *