مهاجرت

کد مالیاتی ترکیه چیست و چطور دریافت می شود

اگر قصد اجاره یا خرید ملک در ترکیه را دارید و یا به دنبال تحصیل در ترکیه هستید، باید برای صدور و دریافت کارت اقامت ترکیه هزینه پرداخت کنید که نیازمند یک کد مالیاتی و شناسایی رسمی در ترکیه است. از آنجایی که مجوز اقامت و برخی از مراحل اداری از همان ابتدا برای شهروندان خارجی در دسترس نیستند، دریافت کد مالیاتی برای شهروندان خارجی یکی از مهم ترین مراحل قابل انجام در اوایل ورود فرد به ترکیه است.

پیش از این با شما درباره سیستم مالیات در ترکیه به طور کامل صحبت کردیم، اما این بار قصد داریم که کاربرد کد مالیاتی ترکیه را برای شما تشریح کرده و روش های دریافت آن را به شما توضیح دهیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

کد مالیاتی ترکیه چیست

کد مالیاتی ترکیه یک کد شناسایی 10 رقمی است که به نام Vergi Numara شناخته می شود، چه یک شهروند بومی در ترکیه باشید و یا یک شهروند خارجی، در هر صورت برای انجام هر گونه کار اداری از افتتاح حساب بانکی در ترکیه گرفته تا دریافت بیمه سلامت و انجام سایر امور اداری در ترکیه، به هر حال به یک کد مالیاتی ترکیه نیاز پیدا خواهید کرد.

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت دانشگاه معروف کوچ، زمانی که کارت اقامت موقت برای شما در ترکیه صادر می شود، یک شماره ID خارجی به نام Kimlik numarasi به شما داده می شود که نیاز شما به کد مالیاتی در ترکیه را از بین می برد.

اما در هر صورت، کد مالیاتی ترکیه همانند شماره کارت ملی در ایران بسیار پرکاربرد و ضروری بوده و هر فردی در این کشور نیاز به دریافت آن خواهد داشت. باید به این موضوع توجه داشته باشید که کد مالیاتی تنها با استفاده از پاسپورت معتبر متقاضی قابل دریافت خواهد بود.

لازم به ذکر است که دریافت آنلاین کد مالیاتی ترکیه (در صورتی که دارای شماره موبایل معتبر در این کشور باشید)، بسیار راحت و بدون هزینه خواهد بود. دریافت کد مالیاتی در ترکیه لزوماً به معنای اجبار به پرداخت مالیات به این کشور نیست و برای انجام اغلب امور اداری شما در این کشور مورد نیاز خواهد بود.

روش های دریافت کد مالیاتی ترکیه

به طور کلی می توان به دو روش زیر کد مالیاتی ترکیه را اخذ کرد:

  • روش غیر حضوری و آنلاین
  • درخواست حضوری(در صورت نداشتن شماره موبایل معتبر در ترکیه)

در روش اول، شما نیاز به یک شماره تماس موبایل معتبر در ترکیه و یک کپی دیجیتال از صفحه اصلی پاسپورت خود دارید (که می تواند در فرمت های pdf، doc، doc، xls، xlsx، odt، ods، png و یا jpeg در حجمی کمتر از 1 مگابایت باشد.

اگر هنوز موفق به دریافت کارت اقامت ترکیه به صورت موقت و یا دائم نشده اید، امکان ثبت نام سیم کارت و دریافت آن را نخواهید داشت. مراحل آنلاین دریافت کد مالیاتی ترکیه به شرح زیر است:

  • مراجعه به وب سایت رسمی /ivd.gib.gov.tr/
  • کلیک بر روی گزینه Application For Non-Citizen’s Potential Tax Number در پایین صفحه. فرم درخواست دارای توضیحات انگلیسی است و نیازمند آپلود صفحه پاسپورت شما است.
  • زمانی که شما فرم تکمیل شده را به همراه صفحه اسکن شده پاسپورت خود بفرستید، کد مالیاتی ترکیه یا همان Tax ID برای شما ارسال می شود. از آنجایی که کد مالیاتی ترکیه به صورت یک نامه رسمی در قالب PDF برای شما ارسال می شود، بهتر است گزینه کوکی و پاپ آپ کامپیوتر و مرورگر خود را فعال کنید، چنانچه این کار را انجام ندهید، قادر به دریافت کد مالیاتی به صورت اینترنتی نخواهید بود. در نهایت، بخش T.C./Vergi Kimlik Numarası و یا Potansiyel Vergi Kimlik Numarası در فایل ارسال شده، کد مالیاتی شما در ترکیه است.

روش دوم که به صورت حضوری است، مختص افرادی است که دارای شماره تماس معتبر در ترکیه نیستند. از این رو شما باید به صورت حضوری به یکی از شعبات اداره مالیات در ترکیه مراجعه کرده و با ارائه چندین مدرک، کد مالیاتی ترکیه را دریافت کنید. این مدارک شامل موارد زیر می شوند:

  • اصل پاسپورت
  • یک فتوکپی از صفحه اصلی پاسپورت
  • اجاره نامه منزل (در صورت وجود برای ارائه آدرس قابل استناد)
  • فرم درخواست کد مالیاتی که باید تکمیل و امضا شده باشد

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت دانشگاه کوچ ترکیه، شما می توانید برای اخذ کد مالیاتی ترکیه به Sarıyer Tax Office به آدرس Büyükdere Mah. Çayırbaşı Cad. No:125 Sarıyer/İSTANBUL مراجعه نمایید.

انواع کاربرد کد مالیاتی در ترکیه

اگر برای تحصیل به کشور ترکیه سفر کرده باشید، به طور حتم دارای مجوز پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه در ترکیه هستید که می توانید از طریق آن برای دریافت کارت اقامت موقت و قابل تمدید ترکیه اقدام کنید، اما از آنجایی که صدور این کارت کمی برای شما زمان بر خواهد بود، می توانید جهت انجام امور اداری خود، کد مالیاتی ترکیه را به صورت رایگان دریافت کنید.

یکی از مهمترین کاربردهای کد مالیاتی، در طرح خرید ملک در ترکیه و دریافت پاسپورت است. از سال 2018 با وضع قانون جدیدی در این کشور، شهروندان خارجی این امکان را دارند تا با خرید یک یا چند آپارتمان در ترکیه ( یا سایر املاک و مستغلات) با مجموع ارزش 250 هزار دلار آمریکا، از کارت اقامت دائم، حق شهروندی و پاسپورت ترکیه در مدت زمانی کوتاه برخوردار شوند.

تمامی مزایای خرید ملک در ترکیه شامل حال همسر و فرزندان زیر 18 سال متقاضی نیز می شود. اما از آنجایی که خرید ملک در کشور ترکیه نیازمند داشتن حساب بانکی و انتقال وجه از خریدار به فروشنده است، فرد ملزم است که با کمک یک مترجم و وکیل رسمی به اداره مالیات ترکیه مراجعه کرده و یک کد مالیاتی اخذ نماید.

در واقع اخذ کد مالیاتی توسط شهروند خارجی در ترکیه سرچشمه انجام انواع کارهای مهم از جمله ثبت نام و خرید سیم کارت موبایل، افتتاح حساب بانکی یا خرید نقدی و یا اقساطی ملک در ترکیه است.

حتی برای دریافت وام بانکی از این کشور نیز دریافت کد مالیاتی ترکیه الزامی بوده و نمی توان بدون آن و تنها با داشتن پاسپورت برای آن اقدام کرد.

در صورتی که خریدار قصد اجاره دادن ملک در ترکیه را داشته باشید، به دلیل کسب درآمد ارزی ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد به دولت این کشور خواهد بود که البته این موضوع هم از طریق کد مالیاتی ترکیه پیگیری می شود.

شما می توانید برای انواع خدمات دریافت مسترکارت و ویزاکارت ترکیه، خرید ملک، تحصیل در ترکیه و سایر امور خود در این کشور با کارشناسان ما در نیلگام در تماس باشید و از مشاوره بهترین سایت های خرید و فروش ملک در ترکیه و پیشنهادات جذاب ما در این کشور توریستی و زیبا بهره مند شوید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *