مهاجرت

با مزایای اخذ اقامت کانادا آشنا شوید

برخورداری از یک اقتصاد قدرتمند، بازار کار گسترده، امنیت و رفاه اجتماعی و کیفیت بالای آموزش فقط برخی از مهم‌ترین دلایل مهاجرت به کانادا هستند. دقیقا به همین دلایل است که سال به سال بر تعداد مهاجران این کشور افزوده شده و درخواست برای گرفتن اقامت کانادا دائما در حال افزایش است. اما اقامت کانادا چیست و به چه دلیل تا این اندازه مهم است؟ در این مطلب، ضمن بررسی مزایای اخذ اقامت دائم کانادا، روش‌های گرفتن آن را نیز معرفی خواهیم کرد.

اقامت کانادا چیست؟

اقامت دائم کانادا که تحت عنوان اقامت کانادا هم شناخته می‌شود، وضعیتی است که بر اساس آن، اتباع کشورهای مختلف دنیا می‌توانند با مهاجرت قانونی به کانادا از حقوق مختلفی برخوردار شوند. کسانی که موفق به اخذ اقامت کانادا می‌شوند به عنوان مقیم دائم این کشور شناخته شده و از امتیازات و مزایای مختلفی بهره مند خواهد شد. به این افراد، کارت اقامت کانادا یا کارت PR داده می‌شود که به عنوان مدرک اثبات وضعیت آنها محسوب می‌شود. دقت داشته باشید که اقامت کانادا به افرادی مانند دانشجویان و نیروی کار فصلی که به طور موقت در کشور کانادا حضور دارند داده نمی‌شود.


گرفتن اقامت کانادا چه مزایایی دارد؟

شاید شما بتوانید به عنوان یک دانشجو یا نیروی کار یا حتی به عنوان توریست به صورت موقت در کشور کانادا اقامت داشته باشید، ولی بعد از پایان اعتبار ویزا مجبور به ترک این کشور خواهید شد. اما افرادی که اقامت دائم کانادا را به دست می‌آورند، می‌توانند به صورت دائمی در کانادا حضور داشته باشند بدون اینکه با محدودیت در ورود و خروج از این کشور مواجه شوند. علاوه بر این، اخذ اقامت دائم کانادا مزایا و امتیازات دیگری هم دارد که در ادامه به آنها پرداخته‌ایم.
1- امکان کار و زندگی در سرتاسر کانادا
با گرفتن اقامت کانادا می‌توانید به صورت قانونی و دائمی در هر نقطه‌ای از کانادا که بخواهید به کار و زندگی مشغول شوید. شایدر در ابتدای ورود به کانادا در مونترال ساکن شوید اما بعد از مدتی یک پیشنهاد کاری خوب از ونکوور داشته باشید و بخواهید محل کار و زندگی خود را تغییر دهید. وقتی مقیم دائم کانادا باشید هیچ چیزی نمی‌تواند مانع تغییر استان محل سکونت شما شود. البته در برخی برنامه‌های مهاجرتی کانادا مانند برنامه نامزدی استانی، ممکن است ملزم به سکونت در یک استان خاص برای مدت مشخصی باشید. این مدت زمان معمولا بیشتر از یک سال نیست.
2- امکان تحصیل رایگان و ارزان  در کانادا
کلیه شهروندان کانادا و افرادی که اقامت این کشور را دارند می‌توانند از خدمات آموزشی این کشور در سطح مدارس و آموزش عالی برخوردار شوند. برای چنین افرادی، تحصیل در مدارس دولتی کانادا تا 18 سالگی رایگان است. ضمن اینکه شهریه دانشگاه‌های کانادا نیز برای شهروندان این کشور و افرادی که اقامت کانادا را دارند به مراتب کمتر از دانشجویان خارجی است. به عنوان مثال، هزینه تحصیل در دانشگاه مک گیل به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های کانادا و جهان، در سال تحصیلی 2020-2019 برای دانشجویان مقیم استان کبک 2500 دلار، سایر افراد شهروند یا مقیم کانادا 8000 دلار و برای دانشجویان بین المللی 18هزار تا 49هزار دلار بوده است!

3- دسترسی به خدمات درمانی
یکی از مهم‌ترین مزایای دریافت اقامت دائم کانادا، امکان دسترسی به سیستم مراقبت‌های بهداشتی این کشور است. سیستم مراقبت‌های بهداشتی کانادا یکی از بهترین و کارآمدترین سیستم‌ها در جهان است. افرادی که اقامت کانادا را دارند می‌توانند به صورت رایگان از خدمات درمانی این کشور استفاده کنند. البته هر یک از استان‌های کانادا سیاست خاصی را در زمینه خدمات درمانی دارند و ممکن است در برخی موارد از مهاجران تازه وارد تا مدتی هزینه‌های درمانی دریافت شود.
4- امکان حمایت مالی از اعضای خانواده برای مهاجرت
افرادی که اقامت دائم کانادا را داشته باشند، می‌توانند اعضای خانواده خود مانند والدین، همسر و فرزند را نیز به کانادا بیاورند. برای انجام این کار باید از طریق برنامه اسپانسرشیب خانوادگی اقدام کنید. در واقع شما باید دعوت نامه‌ای را برای اعضای خانواده خود در ایران ارسال کرده و مدارکی را ارائه کنید که نشان دهد از پس تامین هزینه‌های زندگی آنها در کانادا برمی‌آیید. البته از طریق روش‌های دیرگی مانند اکسپرس اینتری و برنامه‌های سرمایه‌گذاری نیز می‌توانید اقامت دائم کانادا را برای خانواده خود اخذ کنید.
5- هیچکس نمی‌تواند اقامت شما را لغو کند
بعد از اینکه موفق به اخذ PR کانادا شوید، به عنوان ساکن دائمی کانادا شناخته خواهید شد و برای تثبیت این وضعیت تنها کافیست که هر 5 سال یکبار نسبت به تمدید کارت اقامت خود در کانادا اقدام کنید. بنابراین تا زمانی که از قوانین کشور کانادا پیروی کنید و مرتکب جرم نشوید هیچکس نمی‌تواند وضعیت اقامت دائم شما را لغو کند. ضمن اینکه باید در مدت 5 سال حداقل دو سال آن را در خاک کانادا حضور داشته باشید تا بتوانید اقامت خود را تمدید کنید.
6- امکان درخواست شهروندی کانادا
اگرچه داشتن اقامت کانادا امتیازات زیادی را به شخص دارنده می‌دهد اما تا زمانی که شهروند کانادا نباشید از برخی حقوق مانند حق رای و نامزدی پست‌های سیاسی برخوردار نخواهید بود. خبر خوب اینکه بعد از گذشت 5 سال از شروع اقامت در کانادا می‌توانید برای گرفتن شهروندی این کشور اقدام کنید. برای اخذ شهروندی کانادا باید درخواست خود را برای شرکت در آزمون تابعیت این کشور ارائه کنید. البته دقت داشته باشید که باید حداقل 3 سال از 5 سال را در کشور کانادا حضور داشته باشید تا مجوز ارائه درخواست شهروندی را به دست آورید.

چطور اقامت کانادا بگیریم؟

بعد از اینکه در مورد مزایای اخذ اقامت کانادا صحبت کردیم حالا ببینیم که چه روش‌هایی برای گرفتن اقامت این کشور وجود دارد. برای اخذ اقامت دائم کانادا روش‌های مختلفی وجود دارد که با توجه به شرایط و موقعیت خود می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. یکی از این روش‌ها همان اسپانسرشیپ یا مهاجرت خانوادگی است. در صورتی که یکی از اعضای خانواده شما مقیم دائم کشور کانادا باشد می‌توانید از این طریق به کانادا مهاجرت کرده و اقامت این کشور را به دست آورید.
یکی از بهترین راه‌های گرفتن اقامت کانادا، مهاجرت کاری به این کشور است. کانادا برنامه‌های مهاجرت کاری مختلفی از جمله اسکیل ورکر فدرال و برنامه نامزدی استانی را ارائه کرده که در صورت داشتن یکی از تخصص‌های مورد نیاز بازار کار کانادا می‌توانید شانس خود را امتحان کنید. سرمایه گذاری و کارآفرینی در کانادا روش دیگری است که در صورت برخورداری از سرمایه لازم می‌توانید به آن فکر کنید. از طریق این روش‌ها می‌توانید علاوه بر خودتان برای اعضای خانواده خود نیز اقامت بگیرید.
در رابطه با مهاجرت تحصیلی این نکته حائز اهمیت است که با گرفتن پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا فقط مجوز تحصیل در این کشور را به دست خواهید آورد و بعد از پایان دوران تحصیل باید کانادا را ترک کنید. اما اکثر دانشجویان بین المللی کانادا بلافاصله پس از پایان دوران تحصیل خود برای پیدا کردن شغل در کانادا اقدام کرده و با استخدام در شرکت‌های کانادا، اقامت دائم این کشور را نیز می‌گیرند.
با گرفتن اقامت کانادا تحت حمایت قوانین این کشور قرار خواهید گرفت و حق استفاده از خدمات اجتماعی و رفاهی مختلف این کشور به شما داده خواهد شد. بعد از گرفتن اقامت کانادا باید هر 5 سال یکبار نسبت به تمدید آن اقدام کنید. برای بررسی شرایط خود و گرفتن مشاوره می‌توانید با کارشناسان ما در زمینه مهاجرت به کانادا تماس بگیرید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *