همواره ترکیه یکی از جذاب‌ترین و محبوب‌ترین مقاصد گردشگری شهروندان سراسر دنیا خصوصاً ایرانیان بوده و به همین خاطر تمایل زیادی به دریافت اقامت ترکیه وجود دارد. کشور ایران در همسایگی ترکیه قرار گرفته، از لحاظ آب و هوا و خصوصیات فرهنگی و دینی دارای شباهت‌های فراوانی است و یک مقصد ایده آل توریستی، تحصیلی و تجاری برای شهروندان ایرانی محسوب می شود.

اقامت ترکیه

طی چند سال گذشته این کشور رشد چشمگیری در زمینه جذب دانشجویان خارجی و تحصیلی داشته و به یکی از مقاصد برتر تحصیلی دنیا نیز بدل شده و با تغییر قانون و تسهیل روند سرمایه‌گذاری و خرید ملک شهروندان خارجی، با استقبال دوچندان متقاضیان اقامت و مهاجرت به ترکیه روبرو شده است.بر همین اساس، قصد داریم تا در ادامه ۳روش متداول دریافت اقامت ترکیه برای ایرانیان، شرایط جدید اقامت ترکیه، هزینه اقامت ترکیه و سایر موارد کاربردی را به شما را معرفی کنیم. اقامت در ترکیه برای ایرانیان

اقامت توریستی در ترکیه

همانطور که می‌دانید شهروندان ایرانی می‌توانند با در دست داشتن پاسپورت معتبر و بدون نیاز به دریافت ویزا ، به صورت توریستی برای حداکثر ۹۰ روز در یک بازه ۶ ماهه در ترکیه اقامت داشته باشند. البته این مورد برای تمامی شهروندان دنیا یکسان نبوده و بسیاری از اتباع کشورهای مختلف باید با مراجعه به وب‌سایت رسمی evisa.gov و پرداخت ۱۵ یورو، نسبت به دریافت ویزای الکترونیکی و فرودگاهی پیش از ورود به این کشور اقدام کنند.

آن دسته از شهروندان خارجی که قصد دارند بیش از مدت زمان ۹۰ روزه ویزای توریستی الکترونیکی خود در ترکیه اقامت داشته باشند، باید برای دریافت یک دفترچه کوچک آبی رنگ از اداره مهاجرت این کشور اقدام کنند و از این طریق دیگر نیازی به خروج از کشور و دریافت مجدد ویزا و مهر پاسپورت نخواهند داشت.

 اما این قانون برای شهروندان ایرانی صدق نکرده و به دلیل اینکه ویزای توریستی برای ایشان صادر نمی‌شود، خروج از کشور پیش از اتمام مهلت ۹۰ روزه اقامت توریستی برای ایرانیان الزامی است. در صورتی که مسافر ایرانی از این قانون پیروی نکرده و بیشتر از حد مجاز در این کشور اقامت داشته باشد، ملزم به پرداخت جریمه نقدی و پاسخگویی به آفیسر مرزی فرودگاه برای تخطی از قانون خواهد بود.(حتی ممکن است متقاضی در سفرهای بعدی به کشور ترکیه با منع ورود مواجه شود)

ایرانیان می توانند با اجاره خانه در ترکیه، اقامت قانونی و توریستی این کشور را دریافت کنند.

بر همین اساس، شهروندان ایرانی می‌توانند با ارائه مدارک زیر نسبت به دریافت اقامت موقت توریستی ترکیه از ۶ ماه تا حداکثر ۲سال درخواست دهند:

 • قرارداد رسمی اجاره‌ خانه در ترکیه با اعتبار یک‌ساله و یا برگه تائیدیه هتلی در ترکیه مبنی بر اقامت فرد برای بازه زمانی یک‌ساله به نام شخص متقاضی (بنابر قوانین دولتی تا ۳ نفر و در برخی موارد بیشتر می‌توانند با یک قرارداد رسمی و سند تاپو اقامت خود را دریافت کنند)
 • پاسپورت و کپی پاسپورت
 • بیمه سلامت یک‌ساله
 • برگه دریافت کد مالیاتی ترکیه از vargi numurasi
 • ۴قطعه عکس رنگی جدید برای کارت اقامت
 • برگه تائید صحت قرارداد اجاره‌نامه توسط دفترخانه رسمی
 • فیش واریزی به اداره مهاجرت

البته در برخی مواقع نادر ممکن است حتی با ارائه مدارک کامل، درخواست اقامت متقاضی و مهاجرت به ترکیه از طرف اداره مهاجرت این کشورریجکت شده و یا به جای ۱ تا ۲ سال برای ۶ماه اجازه اقامت ترکیه برای فرد صادر شود.

در عین حال، آن دسته از گردشگران ایرانی که قصد حضور در کارگاه‌های آموزشی و یا دوره‌های زبان ترکی استانبولی تومر را داشته باشند نیز می‌توانند با ارائه مدارک کامل و موجه به اداره مهاجرت این کشور، برای دریافت اقامت یک‌ساله و موقت توریستی ترکیه اقدام کنند.

اقامت توریستی اقامت در ترکیه

شرایط جدید اقامت ترکیه

طی جدیدترین تغییراتی که در زمینه دریافت اقامت ترکیه در سایت رسمی اداره مهاجرت این کشور قید شده، شهروندان خارجی مجاز به دریافت مجوز اقامت کشور ترکیه برای برخی از مناطق واقع در شهر استانبول نیستند.

بنابر این قانون جدید که از تاریخ 15 ژانویه 2021 اجرایی می شود، امکان دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره یا خرید ملک در مناطق زیر وجود ندارد:

 • فاتیح استانبول: اگر یک شهروند خارجی هستید، تنها در صورتی که در حال تحصیل تمام وقت در دانشگاه های کشور ترکیه باشید، اجازه دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک در این منطقه را دارید. در صورتی که حتی موفق به خرید ملک در این منطقه شوید، باز هم مجاز به دریافت اقامت ترکیه نخواهید بود.
 • اسنیورت: بنابر قانون این کشور، شرط دریافت اقامت ترکیه در منطقه اسنیورت تنها از طریق خرید ملک انجام می شود. به بیانی دیگر، شما امکان دریافت اقامت از طریق اجاره نامه این منطقه را ندارید.

شاید این طور فکر کنید که می توانید به طور مستمر و مادام العمر اجاره نامه خود در ترکیه را تمدید کرده و به اقامت خود در این کشور ادامه دهید، اما بنابر تغییراتی که از اوایل سال2020 اجرا شد، شما تنها می توانید برای یک سال خانه ای را در ترکیه اجاره کرده و در سال بعدی مجاز به تمدید آن نیستید، بلکه باید نوع اقامت خود را تغییر دهید و یا برای مدت زمان یک سال از کشور ترکیه خارج شوید!

اما به دلیل وجود شرایط اپیدمی کووید، آن دسته از متقاضیانی که اقامت توریستی خود را در سال 2020 گرفته باشند، استثناً می توانند تحت شرایط زیر برای مدت یک سال اقامت ترکیه خود را تمدید نمایند:

 • تمدید اقامت توریستی کشور ترکیه با حداقل یک ماه قبل از پایان اعتبار مجوز انجام شود.
 • شما برای تمدید مجوز اقامت ملزم به دریافت بیمه درمانی این کشور هستید و باید مطابق با زمان حضور و تاریخ مجوز اقامت جدید ترکیه، بیمه نامه خود را دریافت کنید. عمومآً دریافت بیمه نامه برای تمامی اعضای خانواده به غیر از کودکان زیر 10 سال الزامی است.
 • در هنگام تکمیل فرم تمدید اقامت ترکیه، باید زمان درخواست برای اخذ مجوز یک سال قید شود، در غیر این صورت درخواست فرد ریجکت می گردد.

در نهایت با تکمیل فرم راندوو و ارسال آن به اداره مهاجرت کشور ترکیه، ایمیلی دریافت می کنید که در آن تاریخ دقیق ارسال اینترنتی مدارک قید شده است. در صورتی که درخواست شما برای تمدید اقامت ترکیه رد شود، تنها برای 10 روز مهلت دارید تا خاک ترکیه را به مقصد کشور مبدا ترک کنید، در غیر این صورت ملزم به پرداخت جریمه حق خاک و حضور غیرقانونی در این کشور هستید.

کیملیک ترکیه چیست

کیملیک به زبان ترکی به معنی هویت است و کارت کیملیک همان کارت اقامت در کشور ترکیه است که به شهروندان خارجی ارائه می شود و در آن مدت زمان حضور قانونی فرد در این کشور قید شده است.

این کارت حاوی اطلاعات شخصی و هویتی نظیر نام و نام خانوادگی، ملیت، محل تولد و سکونت است و با صدور آن برای هر فرد خارجی حاضر در کشور ترکیه، یک کد ملی نیز برای وی صادر می شود که مورد استفاده فرد قرار خواهد گرفت.

به طور معمول اگر مدارک موجه و قابل قبولی را به اداره مهاجرت ترکیه مبنی بر اقامت قانونی در این کشور ارائه دهید، کارت کیملیک برای حداقل 6 ماه تا حداکثر 2 سال برای شما صادر می شود. اما اعتبار متداول این کارت یکساله است.

کارت کیملیک به شما اجازه اقامت در ترکیه برای مدت زمان مشخصی را داده و مزایای متعدد زیر را برای دارنده آن به همراه خواهد داشت:

 • افتتاح حساب ارزی و بین المللی در بانکهای ترکیه
 • امکان پرداخت قبوض مصرفی
 • پرداخت مالیات به دولت ترکیه
 • خرید خودرو
 • ثبت نام رایگان در مدارس و دانشگاه های دولتی ترکیه
 • بهره مندی از خدمات درمانی رایگان
 • شرکت در دوره های آموزشی شهرداری

شما می توانید با دریافت این کارت، به دنبال جاب آفر و موقعیت کاری تمام وقت در این کشور رفته و با عقد قرارداد کاری، کارت کیملیک خود را به مجوز و اقامت کاری ترکیه تبدیل کنید.

کارت کیملیک ترکیه

اقامت ترکیه از طریق تحصیل

این روزها با توجه به مزایای برتر تحصیل در ترکیه نظیر اعتبار بالای مدارک دانشگاهی، استاندارد و کیفیت بالای آموزشی، امکان انجام کار دانشجویی در حین تحصیل، امکان دریافت کمک هزینه تحصیلی، پایین‌بودن هزینه‌های تحصیل و زندگی در ترکیه، نبود نیاز به دریافت ویزا و مدرک زبان انگلیسی و نداشتن شرط سنی و گپ تحصیلی، متقاضیان ایرانی زیادی به فکر ادامه تحصیل و اقامت در ترکیه هستند.

بر همین اساس، آن دسته از شهروندان ایرانی که قصد ادامه تحصیل و دریافت اقامت موقت یکساله در ترکیه را دارند، می‌توانند ازطریق گذراندن دوره زبان تومر و یا دریافت پذیرش تحصیلی و ثبت‌نام در موسسات آموزشی و یا دانشگاه‌های خصوصی و دولتی معتبر ترکیه، نسبت به دریافت اقامت موقت قانونی از اداره مهاجرت این کشور درخواست دهند.

با تحصیل در ترکیه کارت اقامت یکساله برای دانشجویان بین‌المللی صادر شده و دانشجو می‌تواند تا پایان زمان تحصیل خود در این کشور به کار دانشجویی مشغول شود، از خدمات بیمه درمانی استفاده کند و در عین حال کارت اقامت خود را تمدید نماید.

لازم به ذکر است که دانشجویان بین‌المللی مقطع کاردانی و کارشناسی اجازه انجام کار دانشجویی در سال اول حضور خود در ترکیه را نداشته و می‌توانند از سال دوم تحصیلی برای دریافت مجوز و انجام کار دانشجویی در این کشور اقدام کنند.

البته بنابر قوانین دولتی ترکیه دانشجویان بین‎المللی می‌توانند پس از اتمام دوره تحصیلی دانشگاهی خود در این کشور، به مدت یکسال اقامت خود را جهت جستجوی کار مناسب و تمام وقت در بازار کار ترکیه تمدید نمایند.

مشاوره رایگان تحصیل در ترکیه۰۲۱-۷۵۲۳۷

متقاضیان کار تمام‌وقت و اقامت پس از تحصیل در ترکیه باید مجوز کار را از وزارت کار و امور اجتماعی این کشور دریافت کنند و در عین حال از تسلط کامل زبان ترکی برخوردار باشند.همچنین با گذشت ۵سال از زمان ورود، متقاضیان واجد شرایط می‌توانند کارت اقامت یکساله خود را به کارت اقامت دائم تبدیل کنند.اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که اقامت دائم ترکیه با شهروندی ترکیه فرق دارد و از مزایای کمتری برخوردار است.

لازم به ذکر است که برای ادامه تحصیل در ترکیه و اقامت در این کشور توریستی و خوش آب و هوا حتما ملزم به داشتن دانش زبان ترکی استانبولی نیستید و می‌توانید از طریق زبان انگلیسی نیز به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های برتر این کشور بپردازید.

به طور معمول دانشگاه‌های دولتی و کم‌هزینه ترکیه دروس خود را در مقاطع مختلف دانشگاهی به زبان ترکی استانبولی ارائه می‌دهند و اغلب دانشگاه‌های خصوصی و گران‌تر این کشور اقدام به ارائه دروس دانشگاهی به زبان انگلیسی می‌کنند. اما در هر دو صورت، دریافت اقامت موقت ترکیه برای دانشجوی بین‌المللی ممکن بوده و در صورت نداشتن آشنایی با زبان ترکی، موقعیت‌‌های کاری در بازار این کشور برای فرد کمتر خواهد بود.

اقامت از طریق تحصیل اقامت در ترکیه

اقامت ترکیه با خرید ملک

همانطور که در مطلب خرید ملک و دریافت پاسپورت ترکیه به طور مفصل به این موضوع پرداختیم، از سال ۲۰۱۸ رئیس جمهور ترکیه این امکان را برای شهروندان خارجی فراهم کرده تا با خرید ملکی با ارزش ۲۵۰ هزار دلار در ترکیه از مزایای حق شهروندی، پاسپورت ترکیه و اقامت این کشور برای خود و خانواده برخوردار گردند.

پیش از تصویب قانون فعلی، متقاضیان خارجی تنها می‌توانستند از طریق خرید ملک و سرمایه‌گذاری ۱ میلیون دلاری به این مهم دست پیدا کنند، اما بنابر تصمیم‌گیری جدید دولت ترکیه در راستای جذب سرمایه خارجی، رونق اقتصادی و پیشرفت و گسترش کشور، اکنون شهروندان خارجی می‌توانند با خرید یک یا چند ملک در ترکیه با مجموع ارزش ۲۵۰ هزار دلار آمریکا، در کمترین زمان ممکن از مزایای حق شهروندی، پاسپورت و اقامت ترکیه برخوردار شوند.

بد نیست بدانید که امکان افتتاح حساب بانکی در ترکیه و خرید اقساطی ملک در ترکیه نیز وجود داشته و شرایط بسیار ایده آلی را برای خریدار خارجی به همراه خواهد داشت.

شما ملزم به نگهداری ملک و یا آپارتمان خریداری‌ شده در ترکیه برای حداقل ۳ سال بوده و حق فروش آن را در این بازه زمانی نخواهید داشت. اما در عین حال می‌توانید با استفاده از گزینه اجاره ملک، علاوه بر مزایای شهروندی، درآمد ارزی هم در ترکیه داشته باشید.

پیشنهاد می کنیم تا برای مقایسه و انتخاب بهترین گزینه خرید ملک در ترکیه یا ایران و اطلاع از جزئیات مهمی نظیر، روش های انتقال پول از ایران به حساب بانکی ترکیه، انتقال سند ملک در ترکیه به خوبی تحقیق کرده و از مشاوره تخصصی کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی نیلگام استفاده کنید.

به طور معمول، قیمت آپارتمان در مناطق مختلف ترکیه و شهرهای این کشور با یکدیگر تفاوت اساسی داشته و نمی توان این توقع را داشت تا با بودجه ای متوسط، بهترین خانه را در برترین منطقه و شهر خریداری کرد. برای همین بهتر است تا در مورد اینکه کدام شهر ترکیه برای خرید ملک و سرمایه گذاری مناسب تر است اطلاعات جامعی کسب کنید.

البته با خرید ملکی با ارزش کمتر از ۲۵۰ هزار دلار در ترکیه نیز می‌توان از کارت اقامت یکساله و تمدید آن برای سالهای بعد بهره برد، اما در صورت خرید ملک در ترکیه با ارزش ۲۵۰ هزار دلار، شما می‌توانید علاوه بر برخورداری از اقامت قانونی از مزایای مضاعف زیر استفاده کنید:

 • امکان دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه برای صاحب ملک و افراد خانواده
 • امکان اقامت دائمی در کشور ترکیه
 • امکان استفاده از مزیت دوتابعیتی از طریق Turkuaz card
 • برخورداری از خدمات کامل بیمه درمانی و دولتی
 • امکان تحصیل رایگان در ترکیه و استفاده از حق بازپرداخت دانشگاهی
 • برخورداری از حق رای و حقوق بازنشستگی
 • امکان اجاره ملک خریداری‌شده و کسب درآمد ارزی
 • نبود نیاز به اقامت دائم در ترکیه
 • صدور سریع کارت اقامت و پاسپورت ترکیه (۳۰ روز کاری)
 • امکان سفر به بیش از 100 کشور دنیا بدون نیاز اولیه به گرفتن و گذراندن پروسه ویزا از طریق پاسپورت ترکیه
 • بالا رفتن شانس موفقیت در پروسه اخذ انواع ویزای معتبر دنیا نظیر ویزای کانادا و ویزای شینگن از طریق حق شهروندی ترکیه
 • امکان افتتاح حساب بانکی بین‌المللی مسترکارت و ویزاکارت

  اقامت در ترکیه از طریق خرید ملک

هزینه اقامت ترکیه

فارغ از روش های دریافت اقامت ترکیه، یکی از فاکتورهای مهم این موضوع هزینه دریافت این مجوز است که شامل موارد زیر می شود:

 • مدرک تمکن مالی برای فرد متقاضی دریافت اقامت خانوادگی که معادل 4 هزار دلار به ازای هر نفر و برای اثبات داشتن توانایی مالی کافی برای پوشش هزینه های زندگی است.
 • بیمه سلامت برای همه اعضای خانواده که بنابر سن و شرایط افراد از 125 تا 1100 لیر متغیر است
 • مدرک قانونی محل اسکان مثل اجاره نامه که بین 1000 تا 2600 لیر برای فرد هزینه دارد
 • هزینه مجوز موقت کار در ترکیه که معادل 1018 لیر است
 • هزینه دریافت کارت اقامت کیملیک که معادل 125 لیر است
 • هزینه اقامت در کشور ترکیه که معادل 710 لیر است

در این بین یکسری هزینه های جانبی نیز برای اداره مالیات، هزینه تائیدیه نوتر و موارد این چنینی وجود دارد که در هنگام انجام پروسه های دریافت مجوزهای اشاره شده در بالا از متقاضی دریافت می شود.

 در صورتی که دارای ملک و یا شغل ثابتی در ترکیه باشید و بتوانید این موضوع را به اداره مهاجرت ترکیه اثبات کنید که از توانایی مالی کافی برای پوشش هزینه‌های زندگی خود برخوردار هستید، می‌توانید برای دریافت اقامت موقت یک‌ساله اقدام نمایید.

با اتمام اعتبار کارت اقامت یک‌ساله، در صورتی که هم‌چنان در حال تحصیل، دارای کار دائم و یا ملک در ترکیه باشید، برای حداقل ۱۸۴روز در سال گذشته در این کشور اقامت داشته باشید، مالیات خود را در ترکیه پرداخت کرده و دارای توانایی مالی کافی برای پوشش هزینه‌های خود و خانواده در این کشور باشید، امکان تمدید اقامت برای شما وجود خواهد داشت.

پس از گذشت ۸سال از اقامت قانونی در ترکیه، شما امکان دریافت اقامت دائم و بی‌قید و شرط این کشور را خواهید داشت.

برای این‌که واجدشرایط دریافت اقامت دائمی ترکیه شوید، باید طی ۳سال گذشته از زمان درخواست اقامت، هیچ کمک اجتماعی از موسسات دولتی این کشور دریافت نکرده باشید، دارای هیچ‌گونه سوابق کیفری و جنایی نبوده  و از تمکن مالی کافی برخوردار باشید.

شما هم‌چنین می‌توانید در صورت تمایل از خدمات خرید ملک موسسه مهاجرتی نیلگام استفاده کرده و علاوه بر دریافت مشاوره تخصصی رایگان و دسترسی به بهترین سایت های خرید و فروش ملک در ترکیه، از تخفیف تا حداکثر ۲۰ درصد این مجموعه استفاده کرده و ملک موردنظر خود را تا حداکثر ۵۰ هزار دلار کمتر از ارزش واقعی آن در ترکیه خریداری کنید.

برای دریافت مشاوره تخصصی در این زمینه میتوانید از سایت نیلگام؛ وقت مشاوره رزرو نمایید.