مهاجرت

مهاجرت به کانادا چقدر زمان می برد

به اعتقاد بسیاری از افراد در سراسر دنیا، کانادا کشوری فوق العاده ایده آل برای مهاجرت است، از این رو برخی از شهروندان خارجی از سنین کم و جوانی به فکر مهاجرت به کانادا هستند.

البته مهاجرت به کانادا نیازمند برنامه ریزی دقیق، دریافت ویزای کانادا و کارت اقامت PR است و براساس هدف و نوع مجوز متقاضی خارجی ( ویزای تحصیلی، اسکیل ورکر کانادا، نامزدی استانی، اسپانسرشیپ خانوادگی، ویزای استارتاپ وغیره) زمان روند  آن کاملاً متغیر خواهد بود.

چرا به کانادا مهاجرت کنیم؟

براساس شاخص پیشرفت اجتماعی که در سال 2017 منتشر شد، کانادا یکی از 10 کشور برتر دنیا محسوب می شود، از این رو ترجیح بسیاری از افراد برای مهاجرت به کانادا موضوعی منطقی و قابل باور است.

از ثبات اقتصادی و سیستم آموزشی با کیفیت گرفته تا امکان استفاده از بیمه خدمات درمانی جامع دولتی، همگی جزو مزایای مهاجرت به کانادا محسوب می شوند. همچنین لازم به ذکر است که کشور کانادا از بالاترین نرخ مهاجرت در میان کشورهای G8 برخوردار بوده و مهاجران دو سوم رشد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

کانادا دومین کشور وسیع و پهناور دنیا بعد از روسیه است که به عنوان کشوری چند فرهنگی، چند زبانه و مهاجرپذیر، یکی از قطب های اقتصادی و فناوری در دنیا به شمار می آید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مطالب چرا به کانادا مهاجرت کنیم؟ و برترین دلایل مهاجرت به کانادا مراجعه کنید.

چه کسی می تواند به کانادا مهاجرت کند؟

پیش از اقدام برای مهاجرت به کانادا، باید به این موضوع توجه داشته باشید که مهاجرت به این کشور دارای انواع مختلفی است و بهتر است با تحقیق کامل و استفاده از مشاوره یک کارشناس مجرب، در این زمینه تصمیم گیری کرده و بهترین گزینه مهاجرتی مناسب خود را انتخاب کنید.

در ادامه با چندین سناریو و موقعیت که شما را موفق به مهاجرت به کانادا می کند آشنا می کنیم:

 • شما دارای یک عضو خانواده در کانادا هستید (برنامه اسپانسرشیپ خانوادگی)
 • شما یک پیشنهاد کاری و یا جاب آفر از یک کارفرمای کانادایی دریافت کرده اید(برنامه اکسپرس اینتری) مطالعه مطلب روشهای اخذ جاب آفر یا پیشنهاد شغلی برای ویزای کاناداو آیا می توان بدون جاب آفر ویزای کاری کانادا گرفت را به شما پیشنهاد می کنیم.
 • شما یک نیروی کار ماهر یا همان اسکیل ورکر در بخش و زمینه ای هستید که بازار کار کانادا با کمبود نیرو مواجه شده ( اکسپرس اینتری و اسکیل ورکر کبک) در این زمینه بد نیست نگاهی به مطلب کار در کبکبیاندازید.
 • اینکه بخواهید در یک بانک و یا شرکت کانادایی سرمایه گذاری کنید( برنامه سرمایه گذاری Investor Venture Capital Pilot)
 • قصد شروع و یا سرمایه گذاری در تجارتی در کانادا را داشته باشید(ویزای استارت آپ کانادا)
 • شما یک نیروی کار خویش فرما و مستقل و دارای تجربه کاری در یکی از زمینه های فرهنگی، ورزشی و یا کشاورزی هستید (برنامه مهاجرتی خویش فرما Self-employed)

چه سوالاتی را باید پیش از شروع روند مهاجرت به کانادا از خودتان بپرسید؟

آیا از این موضوع مطلع هستید که در حالت کلی کشور کانادا از دو سیستم مهاجرتی تبعیت می کند؛ یکی برای استان کبک و دیگری برای سایر استانها و شهرهای توریستی کانادا که به برنامه فدرال مشهور است. برای اینکه یک مقدار روند مهاجرت به کانادا برای شما ساده سازی شود، بهتر است پیش از شروع و برداشتن اولین قدم در این زمینه چند فاکتور زیر را مدنظر قرار دهید:

 • تصمیم بگیرید که قصد مهاجرت به کدام شهر و استان کانادا را دارید
 • وضعیت و برنامه مهاجرتی خود را مشخص کنید (به عنوان دانشجو، نیروی کار، سرمایه گذار و یا غیره)
 • انواع ویزای کانادا و برنامه های مهاجرتی در دسترس را با توجه به شرایط فعلی خود بسنجید

در همین زمینه بد نیست به مطلب شرایط ارسال دعوتنامه برای انواع ویزای کانادا و چطور ویزای کانادا بگیریم نگاهی بیاندازید.

نکات مهم مهاجرت به کانادا

قدم ها و مراحلی که توسط شما در روند مهاجرت به کانادا طی می شود، کاملاً بستگی به موقعیت و شرایط شما دارد، در حالت کلی باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • به احتمال زیاد برای مهاجرت به کانادا باید در دو مرحله فدرالی و نامزدی استانی نظیراسکیل ورکر ساسکاچوان قبول شوید
 • شما می توانید به عنوان یک مهاجر موقت temporary resident به کانادا مهاجرت کرده و سپس در زمان حضور در کانادا مراحل دریافت اقامت دائم این کشور را طی کنید و یا اینکه درخواست اقامت دائم کانادا را از همان ابتدا از کشور خود ارسال کنید.
 • ویزای تحصیلی کانادا به شما اجازه حضور چندساله در کانادا و تحصیل در این کشور را می دهد، میتوانید در حین تحصیل به کار دانشجوییپرداخته و پیش از فارغ التحصیلی برای مجوز کار تمام وقتPGWP اقدام کنید و با دریافت آن برای حداکثر 3 سال در بازار کار این کشور کار کنید.
 • مجوز کار موقت در کانادا یک مجوز یا پرمیت استاندارد برای کار با یک کارفرمای کانادایی است که برای شما جاب آفر و یا همان پیشنهاد کار ارسال کرده است.
 • برای اینکه بتوانید از شرایط اقامت دائم کانادااستفاده کنید، باید برای کارت pr این کشور درخواست دهید. با دریافت این کارت تمامی مزایا و حقوق شهروندی کانادا به استثنای حق رای به شما داده می شود.
 • با زندگی در کانادا برای 4 تا 5 سال، امکان درخواست حق شهروندی و دریافت پاسپورت کانادا را خواهید داشت.

پیشنهاد می کنیم در صورت تمایل به مطلب تمکن مالی و شرایط مورد نیاز اسکیل ورکر ساسکاچوان، مهاجرت کاری به کانادا و ویزای همراه برای کانادا نگاهی بیاندازید.

مهاجرت به کانادا چقدر زمان می برد؟

بنابر نوع برنامه مهاجرتی و کشور زادگاه متقاضی، تکمیل تمامی مراحل مهاجرت به کانادا بین 6 ماه تا 2 سال زمان می برد. شما می توانید با مراجعه به وبسایت دولتی Canada.ca و پاسخ به چندین سوال مختصر در مورد نوع درخواست مهاجرتی خود از مدت زمان تقریبی پاسخدهی سفارت کانادا باخبر شوید.

آیا با دریافت اقامت دائم این کشور، ملزم به ماندن در کانادا هستید؟

با دریافت کارت اقامت PR کانادا شما مقید هستید تا در یک بازه 5 ساله برای مجموع 2 سال در این کشور اقامت داشته باشید. البته اگر دارای همسری با حق شهروندی کانادا باشید، توسط یک شرکت کانادایی به عنوان یک کارمند تمام وقت در کشوری خارجی مستقر شوید و یا همراه همسر خود با شرایط مشابه باشید و در خارج از این کشور حضور دارید، مشکلی از لحاظ زمان اقامت نخواهید داشت.

اگر قصد مهاجرت کاری به کانادا را دارید، مطلب روشهای اخذ جاب آفر یا پیشنهاد شغلی برای ویزای کانادا را مطالعه کنید.

هزینه مهاجرت به کانادا 2020

هزینه مهاجرت به کانادا شامل هزینه درخواست ویزای کانادا و انگشت نگاری می شود و هزینه های درخواست اقامت دائم و موارد دیگر نیز هزینه های مجزایی دارد که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم:
هزینه ویزای توریستی کانادا شامل 100 دلار کانادا برای درخواست ویزا و 85 دلار برای انگشت نگاری بیومتریک می شود.

هزینه ویزای تحصیلی کانادا به استثنای هزینه ادمیشن فی نامه پذیرش تحصیلی دانشگاه که بین 100 تا 200 دلار است، شامل 150 دلار برای استادی پرمیت و 85 دلار برای انگشت نگاری بیومتریک می شود.
اگر دانشجوی بین المللی درخواست مجوز کار در کانادا یا همان ورک پرمیت داشته باشد، ملزم به پرداخت 155 دلار خواهد بود. هزینه برنامه ویزای کار یا همان اسکیل ورکر کانادا 550 دلار است که همسر و فرزند متقاضی نیز باید به ترتیب 550 دلار و 150 دلار پرداخت کنند.

اگر برنامه مهاجرتی مربوط به اسپانسرشیپ باشد، درخواست اسپانسر 75 دلار و فرد اسپانسر شده باید 475 دلار کانادا پرداخت نماید. اگر قصد مهاجرت و اقامت در کبک را داشته باشید، ملزم به درخواست یک گواهینامه انتخابی CSQ هستید که 390 دلار برای متقاضی ، 150 دلار برای همسر و 150 دلار برای هر فرزند وی هزینه دارد.

در این بین درخواست اقامت دائم کانادا نیز شامل هزینه 490 دلاری در این کشور می شود. باید به این موضوع توجه داشته باشید که مدارک مهاجرتی شما باید پیش از ارسال به سفارت به یکی از زبان های انگلیسی و یا فرانسوی ترجمه رسمی شود که مشمول پرداخت هزینه جدایی به دارالترجمه رسمی خواهد بود.

اگر برنامه مهاجرتی شما به کانادا نیازمند ارزیابی اعتبارنامه آموزشی ECA باشد، ملزم به پرداخت هزینه تقریبی 115 دلار خواهید بود. در عین حال مدرک زبان یکی از الزامات مهاجرت به کانادا است که شرکت در آزمون بین المللی انگلیسی و یا فرانسوی بین 250 تا 265 دلار هزینه در بر دارد.

لازم به ذکر است که بنابر درخواست سفارت کانادا، مدرک عدم سوءپیشینه و آزمایش مدیکال کانادا نیز مورد نیاز شما خواهد بود که در حدود 200 دلار برای شما هزینه خواهد داشت. در نهایت، یکی از مهمترین فاکتورهای مورد نیاز مهاجرت به کانادا که بی ارتباط با هزینه های مهاجرتی این کشور نیست، تمکن مالی و موجودی حساب ویزای کانادا است که نشان دهنده توانایی مالی متقاضی برای پوشش هزینه های اولیه زندگی خود و خانواده در کانادا است.

تمکن مالی مورد نیاز کانادا برای یک نفر 10 هزار دلار و برای متقاضی تحصیل در کانادا 12 هزار دلار است. در همین زمینه خواندن مطلب بررسی هزینه مهاجرت به کانادا در حالت های مختلف را به شما پیشنهاد می کنیم.

شما می توانید از مشاوره و راهنمایی تخصصی کارشناسان نیلگام سفر در زمینه انواع مهاجرت به کانادا استفاده کرده و در صورت تمایل انجام امور دریافت ویزا و مجوزهای اقامتی کانادا را به ما بسپارید.
امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *