مهاجرت

مهاجرت به کانادا بدون مدرک زبان فرانسه چگونه است

اگر قصد مهاجرت دائم به کانادا را داشته باشید، به یکی از مدارک معتبر زبان انگلیسی و یا فرانسوی به عنوان بخشی از مدارک سفر خود نیاز خواهید داشت و باید در آزمون زبان کانادا نیز شرکت کنید.

در واقع به استثنای دارندگان ویزای توریستی کانادا که اقامت موقت در این کشور دارند، متقاضیان تحصیل در دوره های زبان کانادا که پذیرش تحصیلی مشروط دریافت کرده اند و افرادی که از طریق اسپانسرشیپ به کانادا دعوت شده اند، مهاجرت به کانادا نیازمند مدرک و آزمون زبان انگلیسی و یا فرانسوی است.

اگر قصد اقامت و زندگی در استان و شهرهای فرانسوی زبان کانادا نظیر کبک را داشته باشید، مدرک زبان فرانسوی و برای سایر شهرها و استان های کانادا مدرک زبان انگلیسی مورد نیاز خواهد بود. از آنجایی که عنوان این مطلب مهاجرت به کانادا بدون مدرک زبان فرانسه است، در ادامه به طور مختصر درباره معدود طرح هایی که می توان بدون مدرک زبان به کانادا مهاجرت کرد صحبت می کنیم و سپس آزمون های زبان مورد تائید کانادا را به شما توضیح می دهیم.

مهاجرت تحصیلی به کانادا بدون مدرک زبان

اگر برای ویزای توریستی کانادا درخواست دهید، در صورت موافقت با درخواست شما یک ویزای مولتی 5 ساله صادر می شود که به شما این اجازه را می دهد تا در هر بار سفر به این کشور برای حداکثر 6 ماه اقامت داشته باشید، اما به هیچ عنوان امکان کار با حقوق و یا تحصیل در دوره های بلند مدت دانشگاهی و تمدید اعتبار ویزای خود را نخواهید داشت.

از این رو با درخواست ویزای توریستی کانادا الزامی به ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی ندارید. اما گر قصد ادامه تحصیل در کانادا را داشته باشید و خواهان مهاجرت تحصیلی به این کشور باشید، در اغلب موارد ملزم به ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی هستید، مگر اینکه قصد شرکت در دوره های زبان را در کشور کانادا داشته باشید که در این صورت باید برای پذیرش تحصیلی مشروط درخواست دهید.

در همین زمینه خواندن مطلب نکات مهم زبان در کانادا به شما پیشنهاد می کنیم.

درست است که دریافت ویزای تحصیلی و ادامه تحصیل در کانادا مهاجرت دائمی به این کشور محسوب نمی شود و ویزای شما تنها تا زمان فارغ التحصیلی از دانشگاه (بازه 2 تا 6 ساله) اعتبار خواهد داشت. اما این امکان را دارید تا پس از فارغ التحصیلی و با استفاده از مجوز کار قانونی، زمان بیشتری را در این کشور سپری کرده و با استفاده از برنامه های مهاجرتی برای اقامت دائم کانادا و یا همان PR کانادا اقدام کنید.

اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید به مطالب چطور ویزای دانشجویی کانادا را به اقامت دائم تبدیل کنیم و تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی مراجعه کنید.

اسپانسرشیپ کانادا 

اگر دارای فرد نزدیکی از خانواده با موقعیت اقامت دائم و یا حق شهروندی در کانادا هستید و فرد مورد نظر از شرایط و تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه های اولیه حضور شما در کانادا برخوردار است، می توانید با استفاده از دعوتنامه و بدون مدرک زبان فرانسه، ویزای کانادا را دریافت کرده و به این کشور مهاجرت کنید.

این موضوع برای والدین و پدربزرگ و مادربزرگ نیز صدق کرده و در قالب سوپر ویزای کانادا قابل استفاده است. در واقع داشتن مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی جزو الزامات مهاجرت به کانادا از طریق برنامه اسپانسرشیپ نیست .

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مطالب اسپانسر برای ویزای کانادا و آشنایی با شرایط اخذ اقامت خانوادگی در کانادا مراجعه کنید.

الزام مدرک زبان در مهاجرت به کانادا

به استثنای موارد اشاره شده در بالا، اکثر برنامه های مهاجرتی کانادا از جمله اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری و مهاجرت به کانادا با دعوتنامه کاری نیازمند اثبات مهارت زبان انگلیسی و یا فرانسوی از طریق ارائه مدرک زبان و شرکت در آزمون زبان در کانادا است.

به بیانی دیگر، آزمون های زبان انگلیسی و یا فرانسوی برای تمامی برنامه های تحت اکسپرس اینتری نظیر برنامه نامزدی استانی اسکیل ورکر ساسکاچوان و برنامه های مهاجرتی کار در کبک مورد نیاز خواهد بود.

حتی اگر زبان مادری شما انگلیسی و یا فرانسوی باشد، باز هم برای مهاجرت به کانادا نیاز به شرکت در آزمون زبان تعیین شده توسط دولت این کشور را دارید. از آنجایی که هر مدرک و آزمون زبانی دارای سیستم امتیازدهی خاص خودش است، کشور کانادا از سطوح مخصوصی به نام معیار زبان کانادایی یا همان CLB برای مقایسه نتایج آزمون های زبان مختلف و ارائه یک سیستم امتیازدهی یکپارچه استفاده می کند.

به طور کلی برای هر برنامه مهاجرت به کانادا که درخواست داده باشید، باید به هنگام ارسال درخواست مهاجرت از مدرک و نتایج آزمون زبان شما کمتر از 2 سال گذشته باشد.

آزمون های زبان مورد تائید اکسپرس اینتری

تمام متقاضیان بخش پول pool اکسپرس اینتری نیازمند ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی معتبر در پروفایل خود هستند؛ از این رو چنانچه پیش از ارسال درخواست نهایی برای اقامت دائم کانادا از اعتبار مدرک و آزمون زبان شما گذشته است(بیش از 2 سال)، باید در یک آزمون جدید شرکت کنید.

اگر مدرک زبان شما هنگامی که هنوز در پول اکسپرس اینتری هستید منقضی شده، در صورتی که مدرک و نتایج آزمون جدیدی را ارسال نکنید، پروفایل شما فاقد شرایط لازم محسوب می شود.
به طور کلی سیستم اکسپرس اینتری شامل 3 برنامه مهاجرتی زیر می شود:

هر یک از این برنامه ها دارای حداقل امتیاز مختص به خود برای واجد شرایط شدن متقاضیان است. عموماً کاندیداها و همسر این افراد در بخش پول اکسپرس اینتری می توانند تحت سیستم جامع امتیازبندی CRS برای سطح زبان انگلیسی و یا فرانسوی خود امتیاز کسب کنند؛ در واقع ارتقاء امتیاز در بخش مدرک و آزمون زبان یکی از بهترین روش ها برای بهبود امتیاز کلی CRS است.

در همین رابطه خواندن مطالب چه استان هایی در کانادا از طریق اسکیل ورکر مهاجر می‌پذیرند؟ و مهاجرت کاری به کانادا چگونه است را به شما پیشنهاد می کنیم.

زبان انگلیسی اکسپرس اینتری

 • آزمون زبان انگلیسی بین المللی آیلتس جنرال ( آزمون زبان آکادمیک آیلتس به استثنای تحصیل در کانادا، در این بخش مورد قبول نیست)
 • برنامه شاخص مهارت زبان انگلیسی کانادایی عمومی CELPIP

هر دوی این مدارک و آزمون های زبان برای مهاجرت به کانادا قابل پذیرش هستند، اما دسترسی به مراکز برگزاری و ارائه دهنده آزمون های آیلتس در سراسر دنیا به مراتب بیشتر است.

زبان فرانسوی اکسپرس اینتری

 • TEF کانادا
 • TCF کانادا

این آزمون های زبان فرانسوی نیز به عنوان مدرک اثبات داشتن مهارت زبان در کانادا و برنامه های مهاجرتی استانی PNP ، درخواست مهاجرت به کانادا از طریق خویش فرما و برنامه ویزای استارت آپ شناخته می شوند.

آزمون های زبان مورد قبول مهاجرت به کبک

استان فرانسوی زبان کانادا یعنی کبک دارای 3 برنامه مهاجرتی نیروی کار به شرح زیر است:

 • نیروی کار ماهر کبک
 • برنامه تجربه کبک
 • برنامه مهاجرت تجاری کبک

هر یک از این برنامه ها دارای شرایط و قوانین مختص به خود هستند و جزئیات زبان آنها نیز شامل موارد زیر می شود:

 • برنامه نیروی کار ماهر و یا همان اسکیل ورکر کبک QSW به کاندیداها برای هر دو آزمون و مدرک زبان انگلیسی و فرانسوی امتیاز می دهد.
 • برنامه تجربه کبک PEQ نیازمند داشتن دانش و مدرک زبان فرانسوی است و مدرک و مهارت انگلیسی را قبول نمی کند. کاندیداهای این برنامه مهاجرتی از گزینه های محدودی برای اثبات توانایی هایزبان فرانسوی خود برخوردار هستند. نامزدهای این طرح می توانند علاوه بر آزمون های زبان در برخی از دوره های مشخص فرانسوی شرکت کرده و با تحصیلات خود را به این زبان تکمیل کنند.
 • برنامه های مهاجرتی تجاری کبک نیز براساس درخواست متقاضی به عنوان کارآفرین، سرمایه گذار و یا خویش فرما متفاوت خواهد بود.

مدارک زبان فرانسوی مورد قبول استان کبک شامل موارد زیر می شود:

 • the Test d’évaluation du français adapté pour le Québec TEFAQ
 • the Test de connaissance du français pour le Québec TCF-Québec
 • the Test d’évaluation du français TEF
 • the Test d’évaluation du français pour le Canada TEF Canada
 • the Test de connaissance du français TCF
 • the Diplôme d’études en langue française DELF
 • the Diplôme approfondi de langue française DALF

در صورتی که برای مهاجرت به کبک قصد ارائه مدرک زبان انگلیسی را داشته باشید، مدرک زبان آیلتس آکادمیک و یا جنرال مورد پذیرش خواهد بود.

آماده سازی برای آزمون زبان کانادایی

اکنون که متوجه شدید که برای اغلب برنامه های مهاجرتی کانادا نیاز به مدرک زبان فرانسه و یا انگلیسی دارید، باید خود را برای این آزمون مهم آماده کنید. در واقع حتی اگر انگلیسی زبان مادری و اول شما است هم بد نیست تا خود را برای شرکت در آزمون زبان کانادا آماده کنید.

اگر انگلیسی زبان دوم و یا سوم شماست، بهتر است به خوبی خود را برای روش های تست زنی، کنترل اعصاب در اتاق آزمون و انواع سوالات ارزیابی مهارت های مختلف زبان آماده نمایید. در صورتی که از زمان دانشگاه در هیچ آزمونی شرکت نکرده باشید، این موارد برای شما ناآشنا بوده و ممکن است دردسر ساز شود، از این رو پیشنهاد می کنیم خود را به خوبی برای این آزمون زبان مهم آماده کنید.

در اغلب برنامه های مهاجرتی رقابتی کانادا از جمله اکسپرس اینتری، نتایج خوب یا بد آزمون متقاضی می تواند در قبولی و یا رد کاندیدا در برنامه تاثیر فراوانی بگذارد، بر همین اساس، وجود مدرک زبان و اخذ نمره بالا در این مقوله از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدرک زبان برای حق شهروندی کانادا

زمانی که به مرحله اپلای و درخواست حق شهروندی کانادا می رسید، باید دانش کافی زبان فرانسوی و یا انگلیسی خود را به دولت این کشور اثبات کنید. بر همین اساس باید داشتن حداقل سطح زبان CLB 4 انگلیسی و یا فرانسوی را از طریق یکی از روش های زیر اثبات کنید:

 • نتایج آزمون زبان موسسات مورد تائید IRCC
 • اثبات شرکت در برخی از برنامه های آموزش زبان دولتی
 • اثبات گذراندن سطح متوسطه و یا دانشگاه به زبان انگلیسی و یا فرانسوی در کانادا و یا سایر کشورهای خارجی

همچنین افسرهای مهاجرت به هنگام مصاحبه با متقاضی، سطح زبان وی را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهند. اگر از طریق برنامه اسکیل ورکر فدرال، کلاس تجربه کانادایی و یا نیروی کار ماهر کبک اپلای کرده باشید، می توانید از آزمون و تست زبانی که در این برنامه مهاجرتی ارسال کرده اید استفاده کنید.

مدارک زبان مورد تائید دولت کانادا شامل موارد زیر می شوند:

 • مدرک CELPIP
 • مدرک زبان جنرال آیلتس
 • Test d’Évaluation de Français TEF فرانسوی
 • Test d’Évaluation de Français TEFAQ فرانسوی
 • TEF pour la naturalisation 2 مهارت مکالمه و خواندن
 • دیپلم Diplôme approfondi de langue française DALF برای مهاجرت به کبک، Diplôme d’études en langue française DELF، , Test de connaissance du français TCF و Test de connaissance du français pour le Québec TCFQ

شما می توانید در صورت تمایل به مهاجرت به کانادا از مشاوره و خدمات تخصصی کارشناسان نیلگام سفر در این زمینه بهره مند شوید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *