تحصیلی

چرا فرانسه را برای تحصیل و زندگی انتخاب کنیم؟

امروزه افراد زیادی تحصیل و زندگی در فرانسه را انتخاب می کنند، کشوری اروپایی و عضو حوزه شنگن که از دانشگاه های با کیفیت و معتبر بسیار زیادی برخوردار بوده و هزینه تحصیلی بسیار پایینی را همانند دانشگاه های آلمان از دانشجو دریافت می کند.

اگر شما هم در حال تصمیم گیری برای تحصیل در خارج از کشور هستید، اما از انتخاب تحصیل در فرانسه مطمئن نیستید، با ما همراه باشید تا در ادامه دلایل قانع کننده انتخاب فرانسه برای تحصیل و زندگی را به شما بازگو کنیم.

ویزای تحصیلی فرانسه

پیش از معرفی مزایای جذاب تحصیل و زندگی در فرانسه، بد نیست بدانید که برای ورود به این کشور و ادامه تحصیل در یک مقطع دانشگاهی نیاز به دریافت ویزای فرانسه و یا همان ویزای شنگن تحصیلی خواهید داشت.

از این رو باید دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کرده، با ارسال مدارک تحصیلی و پرداخت هزینه ادمیشن فی، برای اخذ نامه پذیرش تحصیلی اقدام کنید و پس از آن به سراغ دریافت وقت سفارت فرانسه رفته و مقدمات دریافت ویزای مولتی شینگن را فراهم نمایید.

ویزای تحصیلی فرانسه از نوع ویزای شنگن طولانی مدت است که با برچسب Etudiant در پاسپورت فرد مشخص می شود، دانشجوی بین المللی با دریافت این ویزا این امکان را دارد تا در مواقع تعطیلات تابستانی و زمستانی و یا تعطیلات دانشگاه به راحتی به سایر کشورهای حوزه شینگن از جمله آلمان، اسپانیا، ایتالیا و پرتغال سفر کند.

در واقع، مادامی که دانشجو در ترم تحصیلی جدید دانشگاه فرانسه ثبت نام نماید و مقطع دانشگاهی خود را ادامه دهد، ویزای تحصیلی وی دارای اعتبار بوده و تمدید می گردد. خوشبختانه سفارت فرانسه در ایران فعالیت داشته و می توان از طریق کارگزاری وی اف اس گلوبال و موسسه کمپوس فرانس، پیگیر امور پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی فرانسه از داخل ایران بود.

شما می توانید در صورت تمایل از خدمات پذیرش تحصیلی رایگان، ارزیابی آنلاین و مشاوره تخصصی وب سایت نیلگام در این زمینه استفاده کنید.

مزایای تحصیل در فرانسه

به طور حتم، یکی از عوامل مهمی که بسیاری از افراد را ترغیب به تحصیل و زندگی در فرانسه می کند، مزایای تحصیل در این کشور است که شامل موارد زیر می شود:

 • هزینه بسیار پایین و نسبتاً رایگان تحصیل در فرانسه
 • امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و فرانسوی
 • دریافت بیمه درمانی دانشجویی رایگان
 • امکان استفاده از بورسیه تحصیلی دانشگاه
 • امکان انجام کار دانشجویی در حین تحصیل
 • هزینه های مناسب زندگی دانشجویی در قیاس با کشورهای انگلیس، کانادا و آمریکا
 • اعتبار بالای مدارک دانشگاهی
 • تنوع بالای رشته ها و مقاطع تحصیلی
 • امکان دریافت حقوق آکادمیک در مقاطع دکترا و فوق دکترا
 • کیفیت بالای سیستم آموزشی

با توجه به هزینه های پایین تحصیل، ارزش و اعتبار بالای مدارک دانشگاهی، امکان سفر به سایر کشورهای حوزه شنکن با ویزای تحصیلی و امکان تحصیل به زبان انگلیسی درفرانسه، به راحتی می توان این موضوع را درک کرد که چرا خیلی از افراد تمایل به تحصیل و زندگی در فرانسه دارند.

تحصیل در کشور فرانسه به زبان انگلیسی

شاید خیلی از متقاضیان ادامه تحصیل و زندگی در فرانسه اینطور فکر کنند که تحصیل در کشور فرانسه به زبان انگلیسی ناممکن بوده و حتماً باید به زبان فرانسوی تحصیلات دانشگاهی را ادامه داد؟

اما واقعیت اینست که امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز در دانشگاه های مختلف کشور فرانسه وجود داشته و می توان از این مزیت استفاده کرد، فقط باید به این موضوع توجه داشته باشید که اغلب دروس دانشگاه های دولتی و کم هزینه فرانسه به زبان بومی این کشور ارائه می شود، از این رو اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه را داشته باشید، باید هزینه بیشتری برای شهریه پرداخت کرده و در دانشگاه های انگلیسی زبان فرانسه ثبت نام نمایید.

از این رو برای تحصیل در دوره های دانشگاهی انگلیسی زبان در فرانسه، نیازمند تمکن مالی و صورت حساب بانکی بیشتری خواهید بود.

هزینه تحصیل در فرانسه

بنابر آمار، هزینه تقریبی تحصیل در فرانسه برای مقاطع مختلف دانشگاهی به شرح زیر است:

 • شهریه سالانه مقطع کارشناسی معادل 2770 یورو
 • شهریه سالانه مقطع ارشد معادل 3770 یورو
 • شهریه سالانه مقطع دکترا معادل 380 یورو

این هزینه ها مختص دانشگاه های دولتی فرانسه هستند که اغلب دروس خود را به زبان فرانسوی ارائه می دهند. اگر خواستار تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی فرانسه باشید، انتخاب های شما محدود می گردد، از این رو باید برای پذیرش تحصیلی و ثبت نام در دانشگاه های خصوصی و انگلیسی زبان فرانسه اقدام کنید که دارای شهریه تقریبی 20 تا 30 هزار یورویی در سال هستند.

اما اگر دارای اقامت دائم و یا حق شهروندی حوزه شنگن و کشور فرانسه باشید، شهریه تحصیلی مقاطع دانشگاهی شما به شرح زیر خواهد بود:

 • شهریه مقطع کارشناسی: سالانه 170 یورو
 • شهریه مقطع ارشد: سالانه 243 یورو
 • شهریه مقطع دکتری: سالانه 380 یورو
 • شهریه رشته های پزشکی: 450 یورو
 • شهریه رشته های مهندسی: 600 یورو

این در حالی است که دانشجویان مقطع دکترا از امکان دریافت حقوق میانگین 1700 یورویی در هنگام تحصیل برخوردار می شوند. به طور کلی هزینه تحصیل در فرانسه در مقاطع مختلف یکی از دلایل مهم انتخاب این کشور برای تحصیل و زندگی محسوب می شود.

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه

بنابر آخرین آمار اینترنتی، هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه به طور تقریبی چیزی بین 850 تا 1000 یورو در ماه است. به طور معمول این میزان هزینه در قاره اروپا یک سطح هزینه متوسط رو به پایین محسوب می شود و هزینه زندگی دانشجویی در شهر بزرگی نظیر پاریس به مراتب بیشتر بوده و بین 1250 تا 1400 یورو در هر ماه خواهد بود.

اما اگر دانشگاه شما در شهرهای دیگر فرانسه باشد، هزینه تقریبی زندگی دانشجویی شما در کمترین حالت ممکن به شرح زیر است:

 • لیون، نانتس، بوردو و تولوز: هزینه 800 تا 1000 یورویی در ماه
 • نیس: هزینه 900 تا 1400 یورویی در ماه
 • پاریس: از 1200 تا 1800 یورو در ماه

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مطلب هزینه زندگی دانشجویی در شهرهای مختلف فرانسه مراجعه کنید.

کار دانشجویی در فرانسه

بنابر قوانین اداره مهاجرت و شهروندی دولت فرانسه، دانشجویان بین المللی این امکان را دارند تا در طول هفته به مدت 20 ساعت کار دانشجویی پاره وقت انجام دهند. از این رو چنانچه دانشجو دارای18 سال تمام و ویزای تحصیلی بلند مدت با اعتبار بیش از 3 ماه باشد، می تواند با ارائه مدارکی نظیر پاسپورت، کارت دانشجویی و اجازه اقامت تحصیلی، مجوز کار وقت از اداره DDTEFP دریافت کرده و به کار دانشجویی همزمان با تحصیل در فرانسه مشغول شود.

بنابر قوانین کار در فرانسه، دانشجوی دارنده ویزای تحصیلی فرانسه مجاز به انجام کار برای حداکثر 946 ساعت در طول یک سال است. این مقدار برابر با 60 درصد از کار دائمی و قانونی کشور فرانسه است.

درآمد ساعتی کار دانشجویی در فرانسه معادل 9.76 یورو محاسبه شده که با احتساب مالیات و بیمه در حدود 7.8 یورو در ساعت خواهد بود که معادل 78 یورو برای هر 10 ساعت کار دانشجویی است. این مبلغ در قبال هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویی در فرانسه آنچنان چشمگیر نیست ولی می تواند به روند تحصیل و زندگی فرد کمک کرده و بخشی از هزینه های دانشجو را پوشش دهد. امکان انجام کار دانشجویی یکی دیگر از عوامل انتخاب فرانسه برای تحصیل و زندگی است.

بورسیه تحصیلی در فرانسه

یکی دیگر از مواردی که موجب می شود تا فرانسه را برای تحصیل و زندگی انتخاب کنیم، وجود انواع بورسیه های تحصیلی فرانسه است. بر همین اساس، با در نظر گرفتن هزینه های بسیار مناسب تحصیل و زندگی دانشجویی در فرانسه، در صورتی که فرد موفق به دریافت یکی از انواع کمک هزینه و بورسیه تحصیلی در کشور فرانسه شود، می تواند با حداقل هزینه و بالاترین کیفیت ممکن مقطع تحصیلی دانشگاهی خود را در این کشور اروپایی و فوق العاده زیبا بگذراند.

به طور معمول بنابر شرایط و رزومه تحصیلی دانشجو، ممکن است بورسیه تحصیلی به صورت فول فاند باشد و تمام هزینه های تحصیل دانشجو در فرانسه را پوشش دهد و یا اینکه تنها بخش از هزینه های تحصیلی دانشجو را در طول تحصیل پوشش دهد. از این رو فرد باید در صورت امکان اتکای کامل به بورسیه تحصیلی فرانسه نداشته باشد و برای موفقیت در دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی فرانسه، از تمکن مالی قابل قبولی برای پوشش هزینه های خود در فرانسه برخوردار باشد.

برترین دانشگاه های فرانسه

یکی دیگر از دلایلی که موجب می شود بسیاری از متقاضیان به فکر تحصیل و زندگی در فرانسه بیافتند، حضور دانشگاه های بسیار با کیفیت و برتر در کشور فرانسه است که از تجهیزات دانشگاهی فوق العاده، پرسنل آکادمیک ممتاز، سطح بالای سیستم آموزشی، اعتبار بالای مدارک دانشگاهی و طیف وسیعی از رشته ها و مقاطع دانشگاهی برخوردار هستند. در حال حاضر برترین دانشگاه های کشور فرانسه شامل موارد زیر می شود:

 • دانشگاه تحقیقاتی علوم و ارتباطات پاریس
 • اِکول پلی‌تکنیک (مدرسه پلی‌تکنیک پاریس)
 • دانشگاه سوربون
 • موسسه تحقیقاتی پژوهشی سنترال سوپلک
 • دانشگاه لیون ENS
 • دانشگاه سایِنس پو
 • دانشگاه تلکام پاریس‌تک
 • دانشگاه پونت پاریس‌تک
 • دانشگاه پاریس
 • دانشگاه پاریس-سود

لازم به ذکر است که بسیاری از دانشگاه های فرانسه مورد تائید وزارت علوم ایران هستند.

شما این امکان را دارید تا برای انتخاب مقصد تحصیلی و دانشگاه ایده آل خود در خارج از کشور و انجام تمامی امور آماده سازی مدارک تحصیلی، اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی، از خدمات وب سایت نیلگام در این زمینه استفاده کنید.

دریافت اقامت فرانسه پس از فارغ التحصیلی

یکی دیگر از دلایلی که به سادگی متقاضیان را مجاب به انتخاب فرانسه برای تحصیل و زندگی می کند، امکان دریافت اقامت فرانسه پس از دوران تحصیل است. بر همین اساس دانشجو می تواند علاوه بر کار دانشجویی از این مزیت فوق العاده پیش از فارغ التحصیلی در فرانسه برخوردار شود.

بنابر قوانین دولت فرانسه، دانشجویان بین المللی مقطع ارشد در فرانسه باید پیش از اتمام دوره تحصیلی خود برای مجوز اقامت موقت 6 ماهه فرانسه درخواست دهند. از این رو دانشجو می تواند در این بازه 6 ماهه پس از فارغ التحصیلی به دنبال یک کار قانونی و قرارداد استخدامی رفته و به کار در بازار کار این کشور مشغول شود.

در صورتی که فرد در یک شغل معتبر در فرانسه استخدام شود و دارای درآمد یک و نیم برابری حداقل درآمد SMIC باشد (معادل حداقل 2220 یورو درآمد ناخالص ماهانه)، موفق به اخذ ویزای کار APS فرانسه خواهد شد. برهمین اساس، ویزا و اقامت دانشجویی (جویای کار) فرد به اقامت کار در فرانسه تبدیل می شود.

اقامت از طریق خرید ملک در فرانسه

در این بین اگر دارای تمکن مالی کافی و حداقل بودجه 70 هزار یورویی برای خرید خانه در فرانسه باشید، می توانید از شرایط ویژه اقامت، زندگی و تحصیل برای خود، همسر و فرزندان زیر 18 سال خود بهره مند شوید.

در حال حاضر این طرح مهاجرتی یکی از جذاب ترین دلایل انتخاب فرانسه برای تحصیل و زندگی در سراسر دنیا محسوب می شود، برای شرکت در این طرح اقامتی، نیازی به حضور در کشور فرانسه نداشته و می توانید بدون سابقه سفر و یا اخذ ویزای شنگن برای خرید یک ملک در فرانسه اقدام نمایید.

بنابر قوانین دولت فرانسه، خرید ملک در فرانسه مستلزم رعایت حداقل متراژ ملک در این کشور است. به بیانی دیگر، سرپرست خانواده باید حداقل 14 متر، همسر حداقل 9 متر و به ازای هر فرزند نیز 9 متر دیگر به مساحت ملک مورد نظر در فرانسه اضافه شود.

بنابر این اگر شما دارای یک خانواده 3 نفری هستید، باید یک خانه حداقل 32 متری در فرانسه خریداری کنید، در صورتی که دارای یک خانواده 4 نفره باشید، این متراژ به حداقل 41 متر تبدیل می شود.

البته لازم به ذکر است که فرد خریدار ملک باید دارای حداقل 1300 یورو درآمد ماهانه و تمکن مالی از منابعی نظیر حقوق بازنشستگی، سهام، اجاره خانه و یا ملک تجاری باشد. این میزان درآمد باید از منبعی از خارج از کشور فرانسه باشد.

اگر دارای شرایط ذکر شده در بالا باشید می توانید به راحتی از مزایای متعدد خرید ملک در فرانسه برخوردار شوید که به شرح زیر است:

 • امکان تحصیل رایگان متقاضی و فرزندان در موسسات آموزشی فرانسه
 • نبود الزام به حضور در فرانسه برای خرید ملک
 • امکان بهره مندی از خدمات بیمه پزشکی رایگان در فرانسه
 •  امکان درخواست حق شهروندی و پاسپورت فرانسه در صورت ثبت شرکت و پرداخت مالیات برای حداقل 3 سال
 • امکان اخذ گواهینامه بین المللی
 • امکان دریافت وام بانکی در صورت ثبت شرکت تجاری در کشور فرانسه
 • امکان اجاره ملک و کسب درآمد ارزی
 • نبود نیاز به اخذ ویزای شنگن
 • نبود نیاز به سابقه سفر متقاضی
 • تاثیر نداشتن سابقه سفر منفی در روند پرونده
 • امکان سفر آزادانه به سایر کشورهای حوزه شنگن و اروپا
 • امکان ثبت شرکت و انجام فعالیت تجاری و اقتصادی
 • امکان افتتاح حساب بانکی بین المللی

در صورت خرید ملک در فرانسه و دریافت کارت اقامت قابل تمدید فرانسه، شهریه تحصیل شما و فرزندانتان در کمترین حالت ممکن و همانند شهروندان فرانسوی محاسبه می شود و این موضوع یک مزیت فوق العاده محسوب می شود.

شما می توانید در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این طرح مهاجرتی و اقامتی ویژه فرانسه با کارشناسان ما در نیلگام تماس گرفته و از بهترین خدمات با کیفیت خرید ملک و اقامت فرانسه با قیمتی استثنایی بهره مند شوید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *