تحصیلی

راهنمای کامل تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها در سراسر جهان که امنیت نسبی شغلی را با خود به همراه دارد تحصیل در رشته پزشکی است. تحصیل پزشکی در آلمان یکی از راهکارهای دهه اخیر هموطنان علاقمند به این رشته است که به دلیل مشقت‌های فراوان برای پذیرش در آزمون ورودی ترجیح می دهند که برای رسیدن به رویای تحصیلی خود روانه کشورهایی چون آلمان شوند.

در گذشته‌های نه چندان دور روسیه و اکراین جزو مقاصد اصلی تحصیل ایرانیان برای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی محسوب می‌شدند اما بدلیل عواملی چون هزینه‌های بالای زندگی و عدم امنیت فعلی، اکنون آلمان یکی از بهترین کشورهای اروپایی تلقی می‌شود که با پاسپورت معتبر و اقتصاد قدرتمند خود پیشرو پذیرش بسیاری از دانشجویان بین المللی برای تحصیل پزشکی در آلمان است. برآنیم تا در این نوشتار شما را با جزئیات اخذ پذیرش تحصیل پزشکی درآلمان آشنا کرده تا اگر از علاقمندان تحصیل در یکی از زیرشاخه‌های پزشکی یا دندانپزشکی هستید بتوانید مراحل اخذ پذیرش خود را از این طریق و با سهولت بیشتری به انجام برسانید.

آیا آلمان کشور مناسبی برای تحصیل رشته‌های پزشکی هست؟

بیشتر ایرانیانی که آلمان را برای تحصیل انتخاب می کنند در رشته‌های فنی و غیرپزشکی تحصیل می‌کنند با این حال به دلیل اینکه آلمان کشور نسبتا ارزانی در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی و آمریکاست، در دهه اخیر دانشجویان فراوانی برای تحصیل در رشته‌های پزشکی روانه آلمان شده اند. ازآنجایی که تحصیل در رشته‌های پزشکی در ایران نیازمند کسب رتبه های بسیار خوب علمی است، بسیاری از شرکت کنندگان پس از ناکامی در این آزمون، روانه مقاصد تحصیلی ارزان از جمله آلمان می‌شوند.

در این میان هم پزشکانی هستند که پس از اتمام دوره عمومی پزشکی و برای دریافت تخصص یا فوق تخصص به آلمان می روند. اگرچه تحصیل پزشکی در آلمان با زبان آلمانی ارائه می‌شود با این حال طرفداران فراوانی در میان ایرانیان علامند به این رشته وجود دارد. در مجموع تحصیل پزشکی در آلمان، شرایط و مزایای خوبی را برای متقاضی فراهم می‌آورد و به همین دلیل نیز متقاضی معمولا مرارت های یادگیری زبان آلمانی برای دریافت مدرک پزشکی از کشوری با اقتصاد بسیار قوی و نرخ بیکاری پایین در کنار پاسپورتی بسیار معتبر را به جان می‌خرد.

شایان ذکر است که آلمان دانشگاه‌های معتبری در رشته‌های پزشکی دارد و ده‌ها هزار دانشجوی بین‌المللی در حال تحصیل در دوره‌های تمام وقت در مقاطع فوق لیسانس و دکترا مشغول به تحصیل در آن هستند.

مطلب مرتبط: با برترین دانشگاه های آلمان در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید

نکته‌ای که حتما باید در نظر داشته باشید این است که هیچ تضمینی برای کسب اجازه طبابت در آلمان پس از پایان فارغ‌التحصیلی از رشته‌های پزشکی وجود ندارد که نشان‌دهنده قوانین متمایز آن از کشورهایی چون کانادا، استرالیا و نیوزلند است. اگرچه با دریافت مدرک پزشکی خود از یکی از دانشگاه‌های آلمان اجازه طبابت در کلیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا را پیدا خواهید کرد اما برای طبابت در آلمان حتما باید تمایزهای علمی فراوانی در دوره دانشجویی خود با سایر دانشجویان داشته باشید که خوشبختانه هموطنان ایرانی همواره توفیقات فراوانی در این زمینه بدست آورده اند.

شرایط تحصیل پزشکی درآلمان

برای تحصیل پزشکی درآلمان می‌توانید مستقیما و از طریق دانشگاه‌های آلمان اقدام کنید. اگر تسلط شما بر یکی از زبان‌های انگلیسی یا آلمانی خوب باشد به راحتی می توانید به درگاه دانشگاه‌های مدنظر خود وارد شده و شرایط و مدارک مورد نیاز را بررسی کنید. اگر برای تحصیل پزشکی در آلمان، از ایران اقدام می‌کنید، مدرک قبولی در کنکور سراسری یکی از موسسات آموزش عالی، می‌تواند برگ برنده شما برای اخذ پذیرش و تحصیل پزشکی در آلمان باشد.

در صورت قبولی کارنامه خود را به زبان آلمانی ترجمه کرده و به همراه سایر مدارک به دانشگاه مورد نظر ارسال نمایید. البته این موضوع را همواره در نظر داشته باشید که شرایط تحصیل پزشکی در آلمان در هر کدام ازدانشگاه‌های آن متفاوت است و سیستم واحدی برای دریافت مدارک و در نهایت اخذ پذیرش تحصیلی پزشکی در آلمان وجود ندارد. در واقع برای توفیق در اخذ پذیرش تحصیل پزشکی در آلمان باید ابتدا فهرستی از دانشگاه‌های پزشکی این کشور فراهم کرده و بر اساس همان مقصد تحصیلی، مدارک خود به منظور اخذ پذیرش تحصیل پزشکی در آلمان را آماده نمایید.

برای تحصیل پزشکی در آلمان، آزمون ورودی در این کشور وجود دارد که به زبان آلمانی برگزار می شود و برای شرکت در این آزمون حداقل مدرک B1  زبان آلمانی ضرورت دارد. سوالات این آزمون زیر مجموعه ای از سوالات مرتبط با علوم تجربی هستند و برای پاسخگویی به سوالات ادبیات زبان آلمانی لازم است که سطح زبان آلمانی معادل آیلتس یا تافل باشد. بنابراین توصیه می شود در صورت تمایل و دارا بودن شرایط تحصیل پزشکی درآلمان، حداقل ۶ ماه به یادگیری زبان آلمانی و از طریق آموزشگاه های معتبر و مورد تایید سفارت آلمان از جمله «گوته» اقدام نمایید تا در مراحل اخذ پذیرش تحصیل پزشکی در آلمان با مشکل زبان مواجه نشوید.

مبلغی در حدود ۹۰۰۰ یورو و یا معادل ریالی آن در حساب شما و به عنوان تمکن مالی و و عدم دشواری پرداخت هزینه های زندگی یک ساله شما لازم است که در حساب‌تان وجود داشته باشد و دو روز پیش از وقت سفارت از آن پرینتی گرفته و در روز مصاحبه برای دریافت ویزای شینگن به آفیسرسفارت ارائه شود.

حتما بخوانید: چطور ویزای تحصیلی آلمان بگیریم؟

دوره پزشکی عمومی در آلمان حدود ۱۲ ترم تحصیلی است و به دو بخش پیش بالینی و بالینی تقسیم‌بندی می شود. دوره بالینی بیشتر کاربردی است اما در دوره پیش بالینی علوم پایه موضوع مطالعه دانشجویان قرار خواهد گرفت. علاوه بر این متقاضیان تحصیل پزشکی در آلمان، به مدت یک سال مشغول به کارعملی می شوند تا میزان توانایی‌های جسمی و روحی آنها در فضای بیمارستانی سنجیده شود. پس از پایان دوره‌ها، دانشجویان دو آزمون کتبی و شفاهی دارند و سپس برای تکمیل دوره تحصیل پزشکی در آلمان، حدود یک یا دو ترم و به صورت تمام وقت باید به عنوان پزشک مجوز طبابت را پیدا می کنند. دریافت مجوز طبابت به فارغ التحصیل اجازه طبابت در کلیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا را می‌دهد.

آزمون für Medizinische Studiengänge Test چیست؟

اساسا پذیرش دانشجویان در رشته‌های پزشکی و برای تحصیل پزشکی در آلمان، بر اساس معدل دیپلم آنها انجام می‌پذیرد اما همچون ایران مانعی به نام آزمون ورودی پزشکی که از آن به Medizinische یاد می شود وجود دارد که در برخی از دانشگاه‌ها پیش نیاز ورود به رشته‌های پزشکی است. در این آزمون اطلاعات دانش آموز در دوره متوسطه سنجیده می‌شود و باید پیش از درخواست پذیرش تحصیل پزشکی در آلمان، در یکی از مراکز مورد تایید دانشگاهی صورت پذیرد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در آلمان

آنچه بارها در این نوشتار بدان اشاره می‌شود این است که بسته به دانشگاه مورد نظر، مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در آلمان نیز تفاوت هایی دارد اما می توان در مجموع استاندارد تقریبی را برای این مدارک و جهت اخذ تحصیل پزشکی در آلمان در نظر گرفت که از قرار ذیل هستند:

 • مدارک تحصیلی تایید شده
 • فرم پر شده تقاضای تحصیلی
 • رزومه متقاضی
 • مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی
 • مقاله
 • پوشش بیمه درمانی
 • انگیزه نامه
 • کپی پاسپورت
 • عکس پاسپورت
 • توصیه نامه

و البته در برخی از موارد نیاز به مدارکی چون GMAT  و یا GRE  وجود دارد. داشتن رزومه خوب تحصیلی می‌تواند شانس دریافت پذیرش شما برای تحصیل پزشکی درآلمان را افزایش دهد. چگونگی جمع آوری و ارائه مدارک تان از اهمیت بالایی برخوردارست به همین دلیل نیز در صورتیکه در هر موردی دچار مشکل هستید حتما از بخش UNI ASSIST دانشگاه موردنظر کمک بگیرید. مشاوره رایگان تحصیل پزشکی  در آلمان۰۲۱-۷۵۲۳۷

زمان اخذ پذیرش برای تحصیل در رشته پزشکی

بسیاری از دانشگاه‌های پزشکی آلمان در ماه سپتامبر یا حدود شهریور ماه برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی جهت تحصیل پزشکی در آلمان دست ‌به کار می‌شوند بنابراین لازم است چندین ماه قبل یعنی چیزی در حدود فروردین ماه، کلیه مدارک به دانشگاه ارسال شده باشد تا فرصت کافی برای بررسی مدارک وجود داشته باشد. برای برخی از رشته های غیرپزشکی، پذیرش در زمستان هم انجام می پذیرد اما اگر برای رشته‌های پزشکی و تحصیل پزشکی در آلمان، فرصت کافی برای آماده سازی مدارک در ماه سپتامبر را پیدا نکردید باید تا سپتامبر سال آینده صبر کنید.

راه دیگر ورود به رشته های پزشکی و در صورت عدم کسب نمره قبولی در آزمون ورودی این است که در یکی از رشته های شیمی یا زیست شناسی ثبت نام کنید و ورود به این کالج ها به شما این امکان را می دهد که  در پایان دوره به دانشگاه‌های پزشکی نیز راه پیدا کنید. از آنجایی که عمدتا هزینه‌های کالج‌های آلمان بسیار کم است، شاید هم بتوانید نمونه های رایگانی را نیز پیدا کنید که برای شروع نقطه مناسبی به شمار می آیند.

مطلب مرتبط: اگر به دنبال تحصیل رایگان در آلمان هستید این مطلب را از دست ندهید

محدودیت سنی جهت تحصیل پزشکی در آلمان

مسلم است که برای تحصیل در برخی از رشته‌های تحصیلی که زمان طولانی‌تری نیاز دارند، تخمین منطقی سن لازم است. رشته‌هایی چون پزشکی که در حدود ۶ و سال و نیم به طول می انجامند در زمره چنین رشته‌هایی قرار دارند که برای اخذ پذیرش تحصیل پزشکی در آلمان باید موردنظر قرار گیرد. خبر خوب آنست که تحصیل پزشکی در آلمان محدودیت سنی ندارد و سوابق علمی دانشجو در اولیت پذیرش او قرار دارد. با این حال مواردی دیده شده که سفارت آلمان در تهران به دلیل سن نسبتا بالای متقاضی، درخواست وی برای اخذ ویزای پذیرش تحصیل پزشکی در آلمان و یا رشته‌های وابسته به آن را رد یا به اصطلاح ریجکت کرده.

بهتر است برای عدم مواجهه با چنین اتفاقی در زمان اقدام برای اخذ پذیرش تحصیل پزشکی در آلمان، زیر ۳۰ سال باشید تا راحت‌تر بتوانید مراحل اولیه را طی کنید. با این حال این بدان معنا نیست که برای افراد بالای ۳۰ سال امکان تحصیل پزشکی در آلمان وجود نداشته باشد. این احتمال زمانی افزایش نیز پیدا خواهد کرد که فرد متقاضی، یک مقطع کارشناسی را خصوصا در حوزه پزشکی و در ایران به پایان رسانده باشد تا بدین ترتیب احتمال دریافت پذیرش خود در رشته پزشکی را افزایش داده باشد.

از آنجایی که زمان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به ترتیب حدود ۶ و ۵ سال است، در آلمان پزشکی عمومی همسطح کارشناسی ارشد تلقی می شود این در حالی است که در ایران معادل دکترای حرفه ای است. با این حال فارغ التحصیلان پزشکی عمومی از دانشگاه های آلمان می توانند پس از طی مراحل قانونی، پروانه طبابت در ایران را کسب نمایند و دیگر نیازی به دریافت مدرک دکترای حرفه ای وجود ندارد.

بیشتر بدانید: بهترین شهرهای دانشجویی آلمان

دانشگاه های برتر آلمان در رشته پزشکی

همچون تمام نقاط دیگر جهان در آلمان نیز دانشگاه‌های پزشکی نیز در رتبه بندی‌های متفاوتی قرار گرفته و اگر بخواهیم دانشگاهی در حد و اندازه «هاروارد» را نام ببریم، قطعا باید نام دانشگاه پزشکی «هایدلبرگ» را بیان کنیم. در مجموع دانشگاه های ذیل در فهرست بهترین دانشگاه های پزشکی برای تحصیل پزشکی در آلمان هستند.

 • Heidelberg University
 • Rwth Aachen University
 • Lübeck University
 • Witten Herdecke University
 • Magdeburg University
 • Münster University
 • Würzburg University
 • Tübingen University
 • Freiburg Univeristy

تحصیل رایگان پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان همچون ایران به دو صورت دولتی و خصوصی است. اگر بتوانید در یکی از دانشگاه‌های دولتی و رایگان آلمان ثبت نام کنید در این صورت نیازی به پرداخت شهریه نخواهید داشت. برای تحصیل پزشکی در آلمان تنها در دانشگاه‌های دولتی ایالت Baden Württenberg باید شهریه پرداخت کنید. برای سایر دانشگاه تنها برای هزینه های ثبت نام مبلغی حدود ۲۵۰ یورو، معادل ۲۹۰ دلار آمریکا پرداخت می کنید. اکنون برای دانشجویان بین‌المللی جویای تحصیل پزشکی در آلمان که عضو اتحادیه اروپا نیستند باید حدود ۳۰۰۰ یورو برای هر سال ثبت نام در دانشگاه های ایالت مذبور پرداخت کنند که لازم است بدانید که شهریه دانشگاه های خصوصی به مراتب از این نیز بیشتر است و گاه به ۲۰۰۰۰ یورو در سال نیز میرسد. بسته به سبک زندگی و شهری که درآن اقامت دارید، حدود سالانه ۱۰۲۰۰ یورو هزینه زندگی شما در آلمان خواهد بود.

آیا امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی وجود دارد؟

درست است که تحصیل در یکی از بهترین کشورهای اروپایی جهان در بسیاری از رشته‌های کارشناسی ارشد و دکترا رایگان و یا دریافت بورسیه در آلمان امکانپذیر است اما برای ورود به رشته‌های پزشکی حتما باید حداقل مدرک زبان B1 دریافت شده باشد. یکی از راهکارهای تحصیل پزشکی در آلمان که پیشتر نیز بدان اشاره شد این است که در یکی از رشته های مرتبط زیرشاخه پزشکی در ایران و یا در آلمان مدرک کارشناسی را دریافت کرده و سپس برای ورود به رشته پزشکی اقدام کنید.

با این راهکار امکان یادگیری زبان را در طول مدت دریافت مدرک کارشناسی خود دریافت کرده و با ارائه این مدرک می توانید در یکی از دانشگاه های دولتی، تحصیل پزشکی در آلمان را دنبال کنید.

حدود ۵۹ مدرک تحصیلی فوق لیسانس در رشته های مرتبط پزشکی به زبان انگلیسی در آلمان ارائه می شوند که برخی از آنها نیز رایگان هستند. به عنوان مثال دانشگاه Ulm در رشته پزشکی مولکولی و در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا هستند کاملا رایگان و به زبان انگلیسی است. البته مدرک کارشناسی فرد متقاضی تحصیل پزشکی در آلمان نیز باید پزشکی مولکولی و یا رشته‌های مرتبط با آن باشد.

با این حال توصیه می شود یادگیری زبان آلمانی در سطح برقراری ارتباط با دیگران در برنامه کار دانشجوی بین المللی باشد. در مقطع کارشناسی نیز در رشته Medical Natural Science  و در دانشگاه Jacob University Bremen امکان تحصیل به زبان های آلمانی و انگلیسی وجود دارد که مستلزم پرداخت شهریه است. دروس رشته پزشکی در آلمان عمدتا به زبان آلمانی ارائه می شوند بنابراین برای تحصیل پزشکی در آلمان و به زبان انگلیسی احتمال بسیار پایینی وجود دارد بنابراین توصیه می شود به جای اتلاف وقت به دنبال دریافت مدرک زبان آلمانی از موسسات معتبری چون «گوته» باشید تا مراحل دریافت پذیرش تان برای تحصیل پزشکی در آلمان با سرعت بیشتری انجام پذیرد.

بورسیه و تحصیل رایگان در رشته پزشکی

همانطور که پیش از این نیز گفته شد اگر مدرک زبان آلمانی در سطح B2 داشته باشید و وضعیت تحصیلی و معدل دبیرستان و پیش دانشگاهی تان خوب باشد و در کنار همه اینها مدرکی دال بر پذیرش در یکی از رشته های پزشکی در یکی از دانشگاه های نسبتا خوب ایران را داشته باشید می توانید با پیدا کردن سوپروایزری از یکی از دانشگاه های پزشکی آلمان برای گرفتن بورسیه و اخذ پذیرش از آن دانشگاه و تحصیل پزشکی در آلمان اقدام نمایید.

مطلب مرتبط: راهنمای دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان

پیش از این نیز اشاره شد که تحصیل پزشکی در آلمان همچون ایران به دو صورت دولتی و خصوصی است. اگر بتوانید در یکی از دانشگاه های دولتی و رایگان آلمان ثبت نام کنید در این صورت نیازی به پرداخت شهریه نخواهید داشت. برای تحصیل پزشکی در آلمان تنها در دانشگاه های دولتی ایالت Baden Württenberg باید شهریه پرداخت کنید. برای سایر دانشگاه ها تنها برای هزینه های ثبت نام مبلغی حدود ۲۵۰ یورو معادل ۲۹۰ دلار آمریکا پرداخت می کنید.

اما دریافت بورسیه در رشته پزشکی اندکی دشوارتر است چرا که سوابق تحصیلی شما باید تا اندازه ای باشد که یکی از سوپروایزرهای دانشگاه های پزشکی را مجاب کند تا امکان دریافت بورسیه را پیدا کنید. خبر خوب اینست که تحصیل پزشکی در آلمان و به صورت رایگان امکانپذیر است.

بررسی شرایط تحصیل دندانپزشکی در آلمان

یکی از دلایلی که کشور آلمان برای ایرانیان و به منظور مهاجرت، کار و تحصیل جذابیت دارد در کنار هزینه های نسبتا کمتر آن در قیاس با سایر کشورهای اروپایی، شاید امکان سفر و دیدن ۲۵ کشور عضو اتحادیه شینگن باشد. هر دانشجو و مهاجر ایرانی در طول سال‌های اقامت خود در آلمان چنین فرصتی را غنیمت شمرده و حتی گاهی برای یک ترم به یکی از این کشورها رفته و در آنجا عنوان دانشجوی مهمان را پیدا می کند و سپس دوباره برای تحصیل پزشکی درآلمان به این کشور باز می گردد.

مطلب مرتبط: بررسی کار دانشجویی و پاره وقت در آلمان

در میان تمام رشته‌های تحصیلی در آلمان، رشته‌های فنی مهندسی طرافداران بیشتری دارد. رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی از جمله دندانپزشکی نیز مدتی است که در میان ایرانیان رواج بیشتری پیدا کرده. رشته دندانپزشکی عمومی در آلمان ۱۰ ترم است و به زبان آلمانی ارائه می شود. زمان مناسب برای اخذ پذیرش در این رشته زمستان است و هر گروه سنی می تواند برای آن اپلای کند. بد نیست بدانید که دندانپزشکی یکی از پرطرفدارای رشته ها در میان دانشجویان بین المللی است. برای اخذ پذیرش در این رشته حتما باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشید چرا که در صورت تسلط کامل به زبان انگلیسی برای فعالیت‌های بیمارستانی و جهت ارتباط با بیماران باز هم لازم است که زبان آلمانی را بدانید.

در ترم های اول و دوم و در بخش پیش بالینی دروس زیر ارائه خواهند شد:

 • Introductory course
 • Medical Terminology
 • Chemistry for Dentists
 • Physics for dentists 1 and 2
 • Cellular Biology 1 and 2

در ترم های سه تا پنج دندانپزشکی عمومی نیز واحد های زیر ارائه می شوند:

 • Microscopic Anatomy
 • Introduction to Dentistry 1 and 2
 • Dental Materials Science 1 and 2
 • Technical Propaedeutic
 • Physiology
 • Prosthodontics
 • Phantom course

با پایان ترم های دو و سه، شرکت در آزمون جامع علوم طبیعی الزامی بوده که در ایران نیزنمونه مشابهی وجود دارد. در صورت عدم پذیرش در این آزمون امکان ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی وجود ندارد.  پس از ترم پنجم نیز دانشجو باید در آزمونی با عنوان Qualifying Dentistry Examination  شرکت کند. در ترم های شش تا ده نیز دروس بالینی تدریس می شوند که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • Professional Studies
 • Ethics
 • History of Medicine
 • Hygiene
 • Occupational Medicine and Healthcare
 • Clinical-Chemical and Clinical Physical Investigative Methods
 • Microbiology and Immunology
 • Orthodontics
 • Internal Medicine
 • Oral and Maxillofacial Surgery
 • Radiology and Radiation Protection

همانطور که ملاحظه می کنید مباحثی چون اخلاق پزشکی و تاریخ دندانپزشکی در فواصل ترم های شش تا دهم آموزش در کنار پاتولوژی و رادیولوژی تدریس که در سال های چهارم و پنجم ارائه می شوند.

دندانپزشکی در دانشگاه آخن Aachen University

دانشگاه دندانپزشکی آخن با ۶۴ دانشگاه در سراسر جهان طرف قرارداد است که از مناسب‌ترین گزینه‌های تحصیل دندانپزشکی در آلمان به شمار می‌آید. آنچه احتمالا برای خوانندگان این مطلب حائز اهمیت است، هزینه های تحصیل در این دانشگاه است که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

 • هزینه تحصیل در دوره پیش بالینی حدود ۱۱۰۰ یورو
 • هزینه های دوره بالینی در حدود ۱۵۰۰ یورو
 • هزینه های هر ترم برای خریداری برخی از متریال های کار حدود ۲۰۰ یورو

برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا و برای ورود به رشته دندانپزشکی در دانشگاه آخن، در مقایسه با سایر دانشجویان بین المللی راحت تر است.  برای دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا، کسب نمره قبولی در آزمون ورودی TestAS برای شروع تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه آخن ضرورت دارد. مشاوره رایگان اخذ پذیرش تحصیلی۰۲۱-۷۵۲۳۷

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *