مهاجرت کاری

ویزای کار اروپا و صفر تا صد دریافت آن

در این مطلب قصد داریم تا شما را با ویزای کار اروپا و صفر تا صد دریافت آن آشنا کرده و به بررسی جزئیات انواع ویزای کار اروپا از جمله ویزای کار آلمان، ویزای کار جمهوری چک، ویزای کار فرانسه و ویزای کار ایتالیا بپردازیم.

پیش از هر چیز بد نیست به این موضوع اشاره کنیم که ویزای کار اروپا شامل کشورهای عضو شینگن و کشورهای اتحادیه اروپا می شود، اما قوانین و شرایط آن در هر کشور با دیگری متفاوت است. در حال حاضر طی توافق ارزشمند شنگن، 26 کشور این حوزه این امکان را به دارنده ویزای شینگن و یا کارت موقت و یا اقامت دائم شینگن می دهند تا آزادانه و بدون نیاز به دریافت ویزای مجدد به سایر کشورهای این حوزه سفر کرده و در رفت و آمد باشد، فهرست کنونی کشورهای حوزه شنگن به شرح زیر است:

 • اتریش
 • بلژیک
 • جمهوری چک
 • دانمارک
 • استونی
 • فنلاند
 • فرانسه
 • آلمان
 • یونان
 • مجارستان
 • ایسلند
 • ایتالیا
 • لتونی
 • لیتوانی
 • لیختن اشتاین
 • لوکزامبورگ
 • مالت
 • هلند
 • نروژ
 • لهستان
 • پرتغال
 • اسلوواکی
 • اسلوونی
 • اسپانیا
 • سوئد
 • سوئیس

به احتمال زیاد و در آینده ای نزدیک، کشورهایی نظیر جمهوری قبرس، کرواسی، بلغارستان و رومانی نیز به حوزه شنگن می پیوندند. از 26 کشور حوزه شینگن، 4 کشور سوئیس، نروژ، لیختن اشتاین و ایسلند جزو اتحادیه اروپا و یا همان EU نیستند و به واسطه تصمیم برکسیت، دو کشور ایرلند و انگلستان از عضویت حوزه شنگن در آمده اند.

لازم به ذکر است که دارندگان ویزای شینگنن علاوه بر امکان سفر به 26 کشور این حوزه، امکان دسترسی و سفر به کشورهای microstates نظیر موناکو، آندورا،  سن مارینو و واتیکان سیتی را نیز دارند.

ویزای کار اروپا

در حال حاضر، کشورهای حوزه شنگن و اتحادیه اروپا هر یک دارای قوانین کار و استخدام مخصوص به خود بوده و در مواقعی که با کمبود نیروی کار روبرو شوند، اقدام به جذب نیروی کار خارجی می نمایند.

واقعیت امر این است که اولویت جذب نیروی کار در کشورهای اروپایی شنگن و اتحادیه اروپا با شهروندان بومی، افراد دارای کارت اقامت و یا شهروندان سایر کشورهای اروپایی است؛ اما این امکان وجود دارد که نیروی کار خارجی از سایر کشورهای دنیا از جمله قاره آسیا و کشور ایران نیز مورد پذیرش قرار گیرد.

اما بنابر اطلاعات وبسایت Schengenvisainfo، ویزای کار اروپا و یا همان ویزای کار شینگن وجود خارجی ندارد! در واقع شما می توانید برای اهدافی نظیر گردشگری، بازدید اقوام و دوستان، تجارت، اهداف پزشکی و غیره اقدام به اخذ ویزای مولتی شینگن از نوع کوتاه مدت کنید. اما امکان انجام کار قانونی در اروپا را با استفاده از این نوع ویزای شینگن اروپا نخواهید داشت.

از این رو اگر قصد مهاجرت کاری و انجام کار در حوزه شنگن و اتحادیه اروپا را داشته باشید، می توانید برای ویزای شینگن بلند مدت تایپ D درخواست دهید که همان ویزای کار اروپا محسوب می شود.

ویزای کار اروپا برای پوشش دهی به نیروی کار مورد نیاز در برخی از موقعیت های کاری تعریف شده و معیارها، شرایط ویزای کار اروپا و روند درخواست آن در هر یک از کشورها متفاوت بوده و بستگی زیادی به نیازهای نیروی کار و کارگری هر کشور دارد.

در حال حاضر شهروندان کشورهای آمریکا، استرالیا، کانادا، اسرائیل، ژاپن، نیوزلند، سوئیس و عضو اتحادیه اروپا نیازی به درخواست ویزای کار برای انجام کار در قاره اروپا ندارند. اما با این حال، باید پس از ورود به کشور مورد نظر، برای مجوز اقامت و مجوز کار آن کشور درخواست دهند.

اما اگر دارای تابعیت کشوری دیگر نظیر ایران هستید، ملزم به گذراندن پروسه اخذ ویزای کار اروپا و جاب آفر از یک کارفرمای معتبر در کشور مورد نظر خواهید بود.

در همین رابطه بد نیست تا نگاهی به مطلب ” آیا میتوان ویزای شینگن با اجازه کار دریافت کرد” بیاندازید.

ویزای کار جمهوری چک

همانطور که پیش تر در روشهای اخذ جاب آفر یا پیشنهاد شغلی برای ویزای شینگن به این موضوع به طور کامل اشاره کردیم، می توان با استفاده از ویزای کار اروپا و جاب آفر معتبر، کار قانونی و زندگی را در کشور جمهوری چک تجربه کرد.

از این رو شما باید به طور مستقیم و یا از طریق یک شرکت واسط، رزومه کاری خود را برای کارفرمای مورد نظر در کشور چک ارسال کرده و با جلب رضایت کارفرما، دعوت نامه و یا همان جاب آفر را دریافت کنید.

اخذ جاب آفر یکی از مراحل مهم و تاثیرگذار در پوسه دریافت ویزای کار جمهوری چک است، اما این مدرک مهم بدون وجود ویزای کار اروپا ارزش چندانی نداشته و کاربردی برای حضور در اروپا و کار در جمهوری چک نخواهد داشت.

بنابر قوانین دولتی جمهوری چک، شما باید در وهله اول به دنبال هماهنگی با یک شرکت و کارفرما در کشور چک بوده و جاب آفر را دریافت کنید و بعد از آن برای وقت سفارت چک اقدام کرده و با حضور در سفارت چک، برای ویزای چک درخواست دهید.

به طور معمول ویزای کار بلند مدت شینگن دارای اعتباری حداکثر یک ساله است، این در حالی است که مجوز کار و یا همان ورک پرمیت صادر شده برای نیروی کار خارجی با اعتباری حداکثر دو ساله صادر می گردد. از این رو فرد می تواند با دریافت جاب آفر، برای ویزای کار اروپا در جمهوری چک درخواست داده و با حضور در کشور چک و دریافت مجوز کار، به زندگی و کار قانونی در این کشور بپردازد.

روند اخذ مجوز کار که در واقع همان ویزای کار اروپا محسوب می شود، شامل دو مرحله اصلی است. در مرحله اول، نخست وضعیت فعلی بازار کار کشور مقصد مورد بررسی قرار می گیرد، در صورتی که هیچ نیروی کاری از شهروندان بومی و یا شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا برای موقعیت کاری مورد نظر در دسترس نباشد، اداره کار و امور شهروندی جمهوری چک، اجازه صدور ویزای کار( ویزای تایپ D و مجوز کار) را برای نیروی کار خارجی غیر اروپایی صادر می کند.

به طور معمول زمان مورد نیاز برای بررسی این موضوع بنابر موقعیت کاری و محل استقرار و نوع شرکت متغیر بوده و حداقل بین 30 تا 60 روز کاری زمان می برد.

نکته مهم و قابل توجه این است که باید درخواست ویزای بلند مدت کار در جمهوری چک و سایر مدارک مورد نیاز از سفارت چک در خارج از این کشور، یعنی کشور مبدا پیگیری و ارسال شود.

پروسه ارزیابی و رسیدگی به درخواست ویزای کار اروپا توسط جمهوری چک در حدود 2 تا 3 ماه کاری زمان می برد. در صورتی که فرد موفق به اخذ ویزای کار اروپا و مجوز کار جمهوری چک شود، باید در 3 روز اول ورود خود به این کشور، سریعاً به اداره پلیس مخصوص شهروندان خارجی مراجعه کرده و محل استقرار و مدت زمان اقامت خود در جمهوری چک را اعلام کند.

با توجه به استقبال شهروندان ایرانی و وجود جزئیات فراوان در رابطه با اخذ جاب آفر و ویزای کار اروپا، گروه شرکت های نیلگام سرویس جدیدی را تحت عنوان برنامه اعزام نیروی کار به اروپا راه اندازی کرده است.

از این رو شما می توانید با استفاده از خدمات تخصصی مهاجرت کاری نیلگام و در صورت داشتن شرایط لازم، ظرف مدت حداقل 6 ماه جاب آفر، ویزای کار اروپا و مجوز کار در این کشور را گرفته و برای انجام کار قانونی و زندگی در اروپا، به این کشور زیبا سفر کنید.

در حال حاضر، نیروی کار مورد نیاز جمهوری چک شامل مشاغل ساختمانی، امور و خدمات نظافت و بسته بندی می شود. حقوق پایه اعلام شده برای نیروی کار خارجی، ماهانه بین 900 تا 1200 یورو تعیین شده و هزینه اسکان فرد در کشور جمهوری چک به عهده کارفرما است.

در صورتی که کارفرما از شما راضی بوده و قصد تمدید مجوز کار و ویزای کار اروپا را داشته باشید، می توانید به راحتی مجوز اقامت و کار خود را در جمهوری چک تمدید کرده و از مزایای کارت اقامت قابل تمدید شنگن بهره مند شوید.

در واقع شما این امکان را دارید تا با دریافت کارت اقامت یکساله و قابل تمدید شنگن، بدون نیاز به اخذ ویزا به سایر کشورهای این حوزه از جمله فرانسه و آلمان سفر کرده و پس از گذشت 5 سال از انجام کار قانونی و تمدید کارت اقامت، برای کارت اقامت دائم جمهوری چک اقدام نمایید.

در صورتی که با یک شهروند و فرد دارای اقامت دائم جمهوری چک ازدواج کنید، پروسه اپلای و درخواست اقامت دائم جمهوری چک و حوزه شنگن شما به 2 سال تقلیل می یابد.

خبر خوب اینست که با گذشت 5 سال از دریافت کارت اقامت دائم، انجام کار قانونی و پرداخت به موقع مالیات بر درآمد، این امکان را دارید تا برای حق شهروندی و پاسپورت معتبر چک اقدام کنید.

خدمات برنامه اعزام نیروی کار به اروپا توسط گروه شرکت های نیلگام، شامل هماهنگی های لازم برای اخذ جاب آفر از کارفرمای اروپایی، آماده سازی مدارک برای ارسال به سفارت (کارگزاری وی اف اس گلوبال) و اخذ ویزای بلند مدت شینگن و نهایی سازی قرارداد کاری برای فرد می شود.

برای استفاده از برنامه اعزام نیروی کار اروپای گروه شرکت های نیلگام، ملزم به پرداخت هزینه 2200 یورویی در 3 مرحله هستید.

قسط اول به مبلغ 500 یورو در زمان عقد قرارداد با شما و ارسال رزومه کاری برای ارزیابی و بررسی توسط کارفرما در جمهوری چک اخذ می شود، قسط دوم به مبلغ 500 یورو در هنگام اخذ جاب آفر قانونی از کرفرمای اروپایی توسط نیلگام دریافت می گردد و در نهایت قسط سوم به مبلغ 1200 یورو پیش از شروع پروسه اخذ ویزای کار اروپا از متقاضی دریافت می شود.

مدارک مورد نیاز و الزامی برای شرکت در این طرح مهاجرت کاری اروپا به شرح زیر است:

 • رزومه کاری کامل متقاضی به همراه ترجمه انواع سوابق کاری مکتوب (نظیر قرارداد کاری، گواهی های مهارتی و غیره)
 • گواهی سلامت پزشکی متقاضی
 • نامه عدم سوءپیشینه پلیس
 • سوابق بیمه متقاضی به همراه سوابق کاری مرتبط
 • مدرک تحصیلی (که حداقل باید کاردانی و یا همان فوق دیپلم باشد)

عموماً مدارک متقاضیان مهاجرت کاری و ویزای کار اروپا توسط کارشناسان نیلگام بررسی شده و با این افراد مصاحبه به عمل می آید، در صورتی که فرد از نگاه کارشناسان نیلگام واجد شرایط و مناسب مهاجرت کاری به جمهوری چک شناخته شود، قرارداد با وی بسته شده و اقدامات لازم برای اخذ جاب آفر، مجوز کار و ویزای کار اروپا، برای وی انجام می گردد.

شرکت کنندگانی که دارای مدرک زبان آیلتس هستند در اولویت انتخاب گروه شرکت های نیلگام برای مهاجرت کاری اروپا قرار دارند.

ویزای کار لهستان

در مبحث مهاجرت کاری و اخذ ویزای کار اروپا، برنامه اعزام نیروی کار به لهستان نیز به عنوان یک کشور عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن از جذابیت های فراوانی برخوردار است. همانند شرایط کار در کشور جمهوری چک، مهم ترین گام برای دریافت ویزای کار اروپا و یا همان ویزای شنگن تایپ D جلب توجه و رضایت اولیه کارفرمای خارجی است.

چون با تائید کارفرمای لهستانی و صدور جاب آفر، امکان پیگیری روند مهاجرت کاری از جمله اخذ ویزای کار اروپا و مجوز کار برای شما وجود دارد. معمولاً اعتبار با تمدید قرارداد کار با کارفرمای لهستانی، اعتبار مجوز کار و ویزای کار اروپا به طور سالانه تمدید می شود.

دریافت مجوز کار و ویزای شینگن بلند مدت تایپ D در لهستان، به معنی دریافت کارت اقامت قابل تمدید این کشور است و داشتن آن به شما این اجازه را می دهد تا بدون نیاز به دریافت ویزای شنگن مجدد، آزادانه و به راحتی به کشورهای دیگر این حوزه از جمله اسپانیا، سوئد و یا سوئیس سفر کنید.

روند درخواست نیروی کار خارجی در کشور لهستان به شرح زیر است:

 • بررسی وضعیت بازار کار داخلی
 • چک کردن تعداد نیروی کار بومی و یا دارای اقامت اروپا برای موقعیت شغلی مورد نظر
 • اطمینان از نبود نیروی کار لازم و احساس نیاز برای پوشش کمبود نیروی به وجود آمده
 • اجازه صدور جاب آفر به نیروی کار خارجی غیر اروپایی از طریق کارفرما و شرکت های معتبر لهستانی

معمولاً این روند بین 30 تا 60 روز زمان می برد و به متقاضیان خارجی واجد شرایط این امکان داده می شود تا از سفارت لهستان در کشور مبدا برای ویزای کار اروپا و مجوز کار لهستان اقدام نمایند.

از این رو متقاضی باید برای اخذ وقت سفارت شینگن اقدام کرده و با حضور در محل کارگزاری و یا سفارت، مدارک مورد نیاز مهاجرت کاری از جمله جاب آفر کارفرما، فرم تکمیل و امضا شده درخواست ویزای تایپ D، نامه تمکن مالی، ترجمه مدارک و رزومه کاری و اصل و کپی پاسپورت را به افسر پرونده ارائه دهد.

موقعیت شغلی مورد نظر کارفرمایان لهستانی برای جذب نیروی کار خارجی در زمینه خیاطی است و حقوق ماهانه و اولیه نیروی کار خارجی بین 700 تا 1300 یورو در ماه است. (هزینه اسکان نیرو در لهستان به عهده کارفرما است)

در حال حاضر برنامه اعزام نیروی کار به لهستان توسط گروه شرکت های نیلگام ارائه می شود. در صورتی که قصد مهاجرت کاری و اخذ ویزای کار اروپا از طریق کشور لهستان را داشته باشید، ملزم هستید تا برای پیگیری پروسه دریافت جاب آفر، آماده سازی مدارک و اخذ ویزای کار و مجوز کار لهستان، با شرکتی نظیر نیلگام یک قرارداد ببندید.

طبق این قرارداد و خدمات مهاجرتی قابل ارائه برای کشور لهستان، شما ملزم هستید تا در 3 مرحله و به صورت قسطی، 2700 یورویی پرداخت کنید. از این رو، قسط اول شما در زمان عقد قرارداد و ارسال رزومه کاری به کارفرمای لهستانی برابر با 700 یورو، قسط دوم معادل 800 یورو و در زمان اخذ جاب آفر از کارفرمای لهستانی و قسط سوم با ارزش 1200 یورو، پیش از اخذ ویزای کار اروپا و مراحل نهایی مهاجرتی توسط نیلگام دریافت می گردد.

بد نیست بدانید که میانگین هزینه زندگی در کشور لهستان در هر ماه برابر با 130 تا 150 یورو است که با رایگان بودن محل اسکان نیروی کار خارجی، شرایط خوبی برای پس انداز فراهم می کند. از جانبی دیگر، با گذشت 5 سال از تمدید کارت اقامت و مجوز کار در اروپا، امکان دریافت کارت اقامت دائم لهستان برای فرد وجود خواهد داشت.

به طور معمول، مدارک مورد نیاز برای مهاجرت کاری و ویزای کار اروپا شامل موارد زیر می شود:

 • ارائه مدرک مهارت خیاطی
 • مدرک تحصیلی (حداقل دیپلم)
 • سوابق بیمه ترجیحا سابقه کاری مرتبط
 • ترجمه رزومه کاری
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • اصل و کپی پاسپورت معتبر متقاضی

شما می توانید در صورت تمایل با کارشناسان ما در گروه شرکت های نیلگام تماس گرفته و از مشاوره تخصصی در این زمینه بهره مند شوید.

ویزای کار در آلمان

همواره کشور صنعتی، مدرن و پیشرفته آلمان، یکی از برترین گزینه های موجود برای مهاجرت کاری و اقدام برای اخذ ویزای کار اروپا محسوب می شود. کشور آلمان نیز جزو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن بوده و از قوانین کلی این حوزه تبعیت می کند.

از این رو شما باید به عنوان یک شهروند ایرانی برای وقت سفارت و یا همان کارگزاری ویزامتریک اقدام کرده و با حضور در سفارت آلمان، درخواست ویزای کار اروپا خود را ارائه دهید. اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که ویزا و مجوز کار در آلمان به تنهایی کفایت نکرده و نیازمند دریافت یک جاب آفر معتبر از کارفرمایی آلمانی است.

بنابر اطلاعات وب سایت Germany-visa، انواع مختلفی از ویزای کار اروپا و مجوز کار آلمان وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

 • مجوز کار عمومی آلمان: در صورتی که به عنوان یک نیروی خارجی و غیر اروپایی موفق به پیدا کردن یک معتبر و تمام وقت در بازار کار آلمان شوید(که برای آن موقعیت نیروی کار بومی و یا اروپایی وجود نداشته باشد) امکان درخواست مجوز کار آلمان را از طریق دعوتنامه کاری کارفرمای آلمانی خواهید داشت. در واقع با استفاده از جاب آفر و ویزای شینگن تایپ D، مجوز کار بلند مدت برای شما صادر می گردد.
 • مجوز کاری نیروی کار ماهر: در صورتی که دارای تخصص و مهارت بالا و امکان کسب درآمد زیاد در کشور آلمان هستید، می توانید برای این نوع از مجوز و ویزای کار اروپا درخواست دهید.
 • کارت آبی EU: در صورتی که حداقل درآمد سالانه شما بین 44.300 تا 56.800 یورو در سال است و تخصص شما در فهرست کمبود نیروی کار قرار دارد، می توانید برای این مجوز درخواست دهید.
 • ویزای کار اروپا برای فریلنسرها و خویش فرماها: در صورتی که امکان اثبات این موضوع را داشته باشید که دارای مشتری های ثابت بوده و امکان مدیریت کار فریلنسری و خویش فرما را دارید، مجاز به دریافت این مجوز خواهید بود.

به عنوان یک نیروی کار خارجی (ایرانی) شما ملزم هستید تا با کارفرمای آلمانی تعامل داشته و با صدور مدارک و رزومه کاری، وی را متقاعد به ارسال جاب آفر و دعوتنامه کاری کنید، البته پیچیدگی موضوع زمانی شروع می شود که بفهمید، تنها در صورتی شانس دریافت ویزای کار اروپا را از این طریق دارید که هیچ نیروی کار آلمانی و یا اروپایی برای موقعیت شغلی مورد نظر یافت نشود!

از این رو روند کاری شما به شرح زیر خواهد بود:

 • پیدا کردن شغل در آلمان
 • ارتباط با کارفرما
 • ارسال رزومه و سوابق کاری
 • انتظار برای دریافت جاب آفر
 • درخواست ویزای کار اروپا از سفارت آلمان در ایران
 • سفر به آلمان و درخواست مجوز کار و اقامت از سازمان Ausländerbehörde

این در حالی است که می توانید با استفاده از روش زیر نیز برای ویزای شینگن آلمان اقدام کنید.

ویزای جستجوی کار در آلمان

اگر ترجیح می دهید تا از داخل کشور آلمان برای جستجوی کار و ارتباط با کارفرما، اقدام کنید. این امکان را دارید تا برای ویزای جستجوی کار در آلمان درخواست داده و برای حداکثر 6 ماه، به دنبال شغل مناسب رفته، در مصاحبه های کاری شرکت کنید و روند اخذ جاب آفر و دریافت ویزای تایپ D و مجوز کار و اقامت را از این طریق پیگیری کنید.

اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که این نوع از ویزای آلمان اجازه کار را از همان شروع به شما نداده و در صورتی که موفق به دریافت جاب آفر و عقد قرارداد کاری نشوید، باید پیش از اتمام موعد ویزا به کشور مبدا بازگردید.

به طور معمول متقاضی ویزای جستجوی کار آلمان باید دارای حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی و 5 سال سابقه کاری مرتبط با زمینه تحصیلی باشد و از تمکن مالی و موجودی حساب ویزای شینگن برخوردار باشد.

توان مالی برای پوشش هزینه های سفر به آلمان بوده و فرد باید در مدت زمان حضور خود در اروپا، یک بیمه درمانی بین المللی تهیه کند.در نهایت سایر مدارک لازم برای درخواست این نوع از ویزا شامل عکس بیومتریک ، اصل و کپی پاسپورت، نمونه کار (در صورت وجود) و برنامه موجه سفر (برای توضیح هدف و نحوه پیدا کردن کار مناسب) می شود.

لازم به ذکر است که مالیات بر درآمد سالانه در آلمان برای حداکثر حقوق 9744 یورو در سال صفر است، اما اگر حقوق سالانه شما بین 9745 تا 57918 یورو باشد، بین 14 تا 42 درصد، اگر بین 57.919 تا 274.612 هزار یورو باشد، 42 درصد و در نهایت برای حقوق سالانه بالای 274.613 هزار یورو در سال معادل 45 درصد باید مالیات بر درآمد پرداخت کنید.

اگر تمایل به حضور در آلمان و انجام کار قانونی در این کشور دارید، ولی شرایط فعلی شما برای درخواست ویزای کار اروپا کفایت نمی کند، می توانید از روش تحصیل و کار دانشجویی در آلمان استفاده کنید. البته استفاده از این گزینه به شرطی است که شرط سنی و گپ تحصیلی شما خیلی زیاد نباشد و توانایی پوشش هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویی را در این کشور داشته باشید.

ویزای کار پرتغال

در صورتی که شهروند اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا، سوئیس و حوزه شنگن باشید، نیازی به دریافت ویزای کار اروپا برای زندگی و انجام کار در این کشور نخواهید داشت. اما بنابر قوانین دولتی این کشور، آن دسته از شهروندان واجد شرایطی که قصد اقامت بیش از 6 ماه در این کشور را دارند، ملزم به دریافت گواهی Certificado de Registo خواهند بود.

همانطور که می دانید، اغلب متقاضیان غیر اروپایی و آسیایی نظیر شهروندان ایرانی برای حضور در کشور پرتغال و یا انجام کار در این کشور نیاز به دریافت ویزای پرتغال متناسب با هدف سفر خود هستند.

در حقیقت، متقاضیان ایرانی باید قبل از حضور در پرتغال و انجام کار بلند مدت و قانونی در این کشور، برای اخذ جاب آفر از کارفرمای پرتغالی اقدام کرده و سپس برای ویزای کار اروپا و مجوز کار Autorização de Trabalho در این کشور، از داخل ایران و کارگزاری وی اف اس درخواست دهند.

در حال حاضر، ویزای کار پرتغال برای شهروند خارجی غیر اروپایی، تنها با استفاده از جاب آفر معتبر و یا ازدواج با یک شهروند پرتغالی در دسترس است. البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که طی چند سال اخیر نرخ بیکاری در این کشور افزایش یافته و در روند استخدام نیروهای کار خارجی تاثیر منفی گذاشته است.

به بیان دیگر، اغلب موقعیت های شغلی باید پیش از دسته بندی در سازمان اشتغال و آموزش شغلی در پرتغال IEFP و قرارگیری در دسته مشاغل در دسترس برای نیروهای کار خارجی غیراروپایی، به مدت حداقل 30 روز برای جذب نیروی بومی پرتغال و یا شهروندان اروپایی EU و EFTA آگهی و تبلیغ شود.

بنابر قوانین دولتی کشور پرتغال، شما این امکان را دارید تا پس از گذشت 5 سال از کار قانونی و تمدید کارت اقامت شنگن، کارت اقامت دائم پرتغال را دریافت کنید و در سال ششم اقامت خود در این کشور، برای حق شهروندی و پاسپورت پرتغال درخواست دهید.

چه کارت اقامت دائم و یا حق شهروندی پرتغال را دریافت کنید، دیگر نیازی به دریافت مجوز کار در این کشور را نداشته و این اجازه را دارید تا به طور آزادانه در هر کاری که تمایل دارید در بازار کار پرتغال مشغول شوید.

ویزای کار پرتغال به دو نوع کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شود؛ اگر قرارداد کاری شما کمتر از 6 ماه است، می توانید برحسب ارزیابی و صلاحدید سازمان کار IEFP، به عنوان نیروی کار و یا نیروی خویش فرما برای این نوع از ویزای کار اروپا درخواست دهید.

در صورتی که مشغول تحقیقات علمی، آموزش آکادمیک و یا فعالیت نیازمند مهارت بالا هستید، می توانید این نوع از ویزا را تا یکسال تمدید کنید. در صورتی که برای اهداف تجاری کوتاه مدت قصد بازدید از پرتغال را دارید، می توانید برای ویزای بیزینس پرتغال درخواست دهید.

نوع بلند مدت آن نیز ویزای شینگن تایپ D است که برای بازه بیش از 6 ماه صادر می شود و با پایان اعتبار، در صورت برقراری قرارداد کاری، در هر سال قابل تمدید است. زمانی که جاب آفر و ویزای کار و مجوز کار پرتغال برای شما صادر می شود، باید برای مجوز اقامت از داخل کشور پرتغال اقدام کنید.در همین زمینه بد نیست نگاهی به مطلب بررسی شرایط و هزینه های زندگی در پرتغال بیاندازید.

ویزای کار فرانسه

اگر خواهان دریافت ویزای کار اروپا و انجام کار قانونی بلند مدت و زندگی در کشور زیبای فرانسه هستید، باید همانند سایر کشورهای حوزه شنگن، از یک جاب آفر از کارفرمای فرانسوی برخوردار باشید.

سپس باید یک وقت سفارت فرانسه رزرو کرده و برای ویزای فرانسه درخواست دهید. با این تفاوت که ویزای درخواستی شما از نوع ویزای شینگن کوتاه مدت تایپ C نبوده و ویزای بلند مدت تایپ D است.

در واقع ویزای بلند مدت کار در فرانسه مجوز اقامت شما در این کشور نیز محسوب می شود. از این رو کارفرمای فرانسوی باید یک قرارداد کاری تنظیم کرده و آن را برای بخش محلی وزارت کار فرانسه ارسال کند.

در صورتی که هر یک از اعضای خانواده شما قصد همراهی شما در کشور فرانسه را داشته باشند، کارفرما باید مدارک مجزایی برای همراهی اعضای خانواده شما و پیگیری روند مجوز آنها آماده کند.

اگر سازمان DIRRECTE با جاب آفر و قرارداد کاری موافقت کند، به دفتر Office Francais de l’Immigration et de l’Integration (OFII) ارسال می شود.

زمانی که دفتر OFII با قرارداد کاری موافقت کند، این مدرک به طور مستقیم به سفارت فرانسه در ایران ارسال می شود. سپس شما دعوتنامه ای برای حضور در سفارت و کارگزاری ویزا دریافت می کنید تا برای ویزای شینگن تایپ D و یا همان ویزای کار اروپا درخواست دهید.

از این رو شما باید هر گونه مدرک مورد نیاز برای درخواست ویزای کار فرانسه، اعم از اصل و کپی پاسپورت معتبر، نامه تمکن مالی، ترجمه مدارک و رزومه کاری، آزمایش مدیکال، گواهی عدم سوءپیشینه، فرم درخواست تکمیل شده و سایر مدارک مالی و ملکی و هویتی خود را به سفارت این کشور ارائه دهید.

در نهایت، زمانی که با درخواست ویزای کار اروپا موافقت شود، شما باید به محض رسیدن به خاک فرانسه، نام و مشخصات خود را در دفتر L’Office Francais de l’Immigration et de I’Integration (OFII) ثبت نام کنید.

اما که بنابر تصمیم دولت فرانسه در سال 2016، یک مجوز اقامت با نام Talent Passport permit به متقاضیان دارای شرایط زیر ارائه می شود:

 • افراد تازه فارغ التحصیل شده و دارای مهارت کاری
 • نیروی کار و کارمندان یک شرکت نوآور و خلاق
 • نیروی کار دارای مهارت بالا و تخصصی (دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا)
 • نیروی کار دارای ماموریت و قرارداد کار در فرانسه
 • محققان و دانشمندان
 • قهرمانان یک پروژه اقتصادی ابتکاری
 • سرمایه گذاران اقتصادی یا مالی
 • نمایندگان شرکت
 • هنرمندان
 • فردی که به صورت بومی و یا بین المللی در زمینه های علمی، ادبی، هنری، آموزشی، ورزشی و غیره شناخته شده است.

در مجموع می توان اینطور گفت که اگر یک فرد اجرایی، یک متخصص مستقل و یا نیروی کاری مورد توجه مقامات فرانسه هستید و از پتانسیل لازم برای پیشرفت اقتصاد فرانسه در زمینه های فکری، علوم، فرهنگی، ورزش و یا زمینه های انسانی برخوردار هستید و درگیر پروژه خاصی هستید، واجد شرایط درخواست مجوز اقامت 4 ساله و قابل تمدید فرانسه خواهید بود.

شرایط کلی درخواست این نوع از ویزای کار اروپا شامل موارد زیر می شود:

 • ارائه مدارک تحصیلی (حداقل کارشناسی و یا بالاتر)، رزومه کاری CV به همراه جزئیات درباره کار فردی
 • مدارک اثبات کننده تمکن مالی کافی
 • برخورداری از سایر شرایط تعیین شده توسط Commission Nationale des Competences et Talents,
 • ارائه جاب آفر و قرارداد کاری تائید شده برای حداقل 3 ماه، توسط DIRECCTE

بنابر قوانین دولتی کشور فرانسه، بعد از گذشت 18 ماه از حضور شما در این کشور با استفاده از مجوز کار و اقامت با عناوین employee و یا نیروی کار موقت، امکان همراه آوردن اعضای خانواده به فرانسه وجود دارد که شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال می شود.

به طور معمول همراهان امکان دریافت ویزای توریستی یک ساله فرانسه را داشته، باید CAI را امضا کنند. البته همسر فرد اجازه کار در فرانسه را ندارد.

کارت آبی اتحادیه اروپا برای نیروی کار ماهر و آموزش دیده

آن دسته از متقاضیانی که دارای مدرک آموزشی حرفه ای 3 ساله و یا 5 سال تجربه کاری در یک حوزه خاص و جاب آفر و قرارداد کاری حداقل یکساله فرانسه و مجموع درآمدی 1.5 برابر میانگین درآمد سالانه باشند (در سال 2017 این مقدار 53.836 هزار یورو در سال اعلام شد)، می توانند برای این مجوز کار و اقامت فرانسوی با اعتبار حداقل یک تا 3 ساله درخواست دهند.

با گذشت 18 ماه کار و زندگی در فرانسه با استفاده از این مجوز، امکان کار در کشورهای دیگر اتحادیه اروپا را خواهید داشت و بعد از گذشت 5 سال، امکان درخواست کارت اقامت بلند مدت 10 ساله را دارید.

در صورتی که دارای حداقل 10 میلیون یورو سرمایه باشید و یا قصد ایجاد بیش از 50 موقعیت کاری در این کشور را داشته باشید، مجاز به دریافت ویزای کار اروپا با اعتبار 10 ساله هستید.

در نهایت، اگر قصد پیدا کردن کار مناسب و درخواست جاب آفر از کشور فرانسه را دارید، به وب سایت ملی استخدام یعنی Pôle Emploi و یا خدمات اشتغال اروپا EURES مراجعه نمایید.

شما همچنین می توانید از خدمات کاریابی و اعزام نیروی کار به اروپا و یا اسکیل ورکر کانادا گروه شرکت های نیلگام استفاده کرده و از مشاوره تخصصی مهاجرت کاری و ویزای کار اروپا بهره مند شوید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *